fatalna greska

atanasije

Member
25 Maj 2005
122
0
16
kikinda
posto su mi se isti dan omrestile jedna gupika i jedna platika resio sam da malisane zajedno bez zenki izdvojim u posebni akvarijum kako su gupike bile zivahnije gurkale su sicusne platike i od 10 platika ostala je samo jedna .tako sam na tezi nacin naucio da su platike isuvise nezne za drustvo u prvim danima.
 
Sve zivorotke su jako nezne prvih nekoliko dana, pred svega zbog onu kesu koju nose na stomaku (sluzi im kao izvor hrane), ako ima neke druge malo starije ribice u isti akvarijum sa njima ove starije im cupaju te kese i mlade ribice ostaju bez stomak.
 
Meni se to nije nikad desilo.
Svu mladj sam ubacivao u akvarijum od 100 litara.
Narvno one koje su tek dosle na svet nisam ubacivao odmah bas zbog zumancane kece sto rece Dane, da se ove malo starije ne bi slucajno zaletele da ih grickaju. Te male sam ubacivao u jedan od 30-tak litara i onda posle par dana kod ostatka ekipe u zabaviste :)
 
Bojane, samo mi se jednom desilo da nove ribice imaju kesicu na stomaku. Mislim da je tada doslo do mresta ranije nego sto je trebalo, jer se ta gupy zenka zaglavila ispod plivajuce mrestilice.
Obicno nove ribice nemaju kesicu, krupne su i odmah plivaju bez problema. Ribice sa kesicom nisu mogle da plivaju i dosta njih je jednostavno uginulo. Ribice od iste zenke, a koje nisu imale kesicu bile su veoma sitne.
Interesuje me da li je kesica na stomaku novih ribica pravilo, ili se ona samo javlja kod nezrelih primeraka?
 
Samo kod ovog mresta (za koji smatram da je prerano nastupio) videla sam ribice sa kesicom. Obicno su, kao sto sam i napisala ranije, sasvim formirane, krupne i sposobne za plivanje. Tako je bilo i sa drugim vrstama zivorotki (ksifoi i platike).
Znam da je ta kesica pravilo kod ikrasica i da je to njihova prva hrana, al za kod zivorotki nisam sigurna. Mozda neko ima prave podatke o tome?