Filter bio podloga - substrate

Stole75

New Member
13 Oktobar 2019
22
0
1
44
Auckland
Pozdrav svima, nisam uspeo da nadjem temu o filter podlozi pa sam odlučio da otvorim novu temu. Nekako se najmanje priča o toj vrsti podloge koja je značajna za te naše dobre i pametne bakterije.

U mom akvarijumu trenutno koristim Aqua One CeramiSub (to će Boban najbolje znati jer je ovde gde smo mi često je koriste) https://aquaone.com.au/2015-04-16-04-47-04/filtration/filter-media-2/item/2779-10442 ali na kutiji nigde nisam našao kad je treba zameniti i da li je treba zameniti posle nekog vremena (1 godina) kao njihove BioNoodle https://aquaone.com.au/2015-04-16-04-47-04/filtration/filter-media-2/item/2772-10436 Znam te Noodle se ne smeju ispirati česmovačom. Takodje imam Eheim Substrat Pro koji nisam otvorio ali sam pročitao na kutiji da se može koristiti posle pažljivog ispiranja i imam jednu kutiju isto koja nije otvorena Seachem Matrix https://www.seachem.com/matrix.php O Matrix ne znam ništa osim onoga što piše na kutiji. Ako neko koristi Seachem ili Eheim ne bi bilo loše da podeli iskustvo i neki savet oko održavanja i da li je uopšte potrebno. Mogu li se korisiti na primer oba u isto vreme?

zopex2008

Administrator
Staff member
8 Oktobar 2008
2,665
79
48
65
Beograd
Nemam pojma o tim preparatima, jer ih ovde u Srbiji nema ili su jako retki ali znam jedno, svi su dobri i bitna je površina na kojoj se kače korisne bakterije.

Ja u svom centralnom filteru koristim lavu koja je mnogo, mnogo jeftinija nego ti razni preparati. Do sada je nikad nisam ispirao ni menjao, a testovi pokazuju da je voda dobra.

Ne mislim da svi treba da predju na lavu pogotovo ne za jedan akvarijum ali manje vise svi ti preparati sluze istoj svrsi, obezbedjuju podlogu na koju se naseljavaju bakterije.
Treba ih oprati s vremena na vreme ako je necistoca prodrla i nahvatala se na njih ali neznam zasto bi se nesto menjali i bacalo posle godinu dana.

Treba konntrolisati vodu i ako je sve ok sto manje dirati i cackati po njima

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,527
233
63
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Bas kako je @zopex2008 naveo, sve je to podloga da se bakterije nasele i naravno svi se dovijaju kako da bude sto veca povrsina u odnosu na zapreminu.

EHEIM SUBSTRATpro je sinterovano staklo. Vrlo sitne staklene kuglice se greju i kada dovoljno omeksaju one se medjusobno zalepe ali i dalje ostaju u svom obliku. Ako bi to preveo u neko makro izdanje to bi bilo nesto kao zalepljeni klikeri.

Seachem Matrix Pumica , srpski Plovućac ili kako ovde mnogi kazu vulkanska stena, lava itd. To je vrlo porozna materija i zato se koristi u akvaristici.

Aqua One BioNood i CeramiSub je keramika. Razlika je samo u obliku.
Ove cevkaste, BioNood, koriste se u prvoj fazi filtriranja je rvojim oblikom dovode do talozenja krupnije necistice dok ove druge idu u sledecoj vazi.

Nista od ovoga gore se ne menja. Sve to traje godinama i ti samo povremeno ispiras sve sa cistom vodom. Te podloge mogu vremenom da se usitne pa samim tim ti samo dodajes ako je potrebno.

Sve ovo gore ti bukvalno mozesda izmesas i da stavis u filter, to nece da prouzrokuje nikakve smetnje.

Sta je bollje? To je prica bez kraja i sve zavisi sa kime diskutujes o tome a mozda je najbolje reci da je sve to isto :)