Filter za...

coa.

Member
18 Maj 2006
629
11
18
Akvarijum Centar, Zemun
Radi se o jednoj da kazem kadi, u kojoj se pravi rastvor magnezijum-sulfat-heptahidrata, do gustine 1,3g/cm^3. Da ne pricam sad zasta to sluzi mozgu, imam pitanje.

Taj rastvor za kupanje treba filtrirati i on bi trebalo da sluzi, ako ga jedan covek koristi barem godinu dana. Nije ni to bitno nego...

Kako bi se ponasao Kanister filter i motor u njemu, kada bi vrteo taj rastvor tolike gustine. Pretpostavljam da bi to bilo opterecenje za plasticni propeler ili za sta vec sve ne.
Sta bi tu trebalo koristiti od pumpi, da li treba da te pumpe imaju posebne zahteve i koliko je u stvari tih 1,3g/cm^3 opterecenje za motorche.

I jos nesto, video sam negde, ne mogu da se setim, kanisteri sa ugradjenim UV sterilizatorom, je li zna neko napamet, koji je proizvodjac, model, serija i tako to.

Eto jos jedne zanimljive teme, pa navalite sa odgovorima :)
 
...
I jos nesto, video sam negde, ne mogu da se setim, kanisteri sa ugradjenim UV sterilizatorom, je li zna neko napamet, koji je proizvodjac, model, serija i tako to...
Pa imas ne internnetu veliku ponudu mozes i da narucis ako imas odgovarajucu platnu karticu. ;)

evo jednog modela

LINK1

A ako ti pravi problem platna kartica tu je serin kanister filter
Sera pond Druck-filter+UV system:)
 
Ne bih to znao reci...:confused:

To je rastvor osetno gusci nego voda, pa treba imati u vidu da svi ti kanisterski fileteri i njihove motorne pumpe imaju namenu da guraju vodu cija je gustina oko 0.998 g/cm³ , tako su ih konstruktori zamislili . A da li bi izdrzala plasticna peraja na rotoru motorne pumpe za toliki vremenski period i za rastvor tolike gustine , to je veliko pitanje?
 
Xexe, de nadje tih 0,998 :)
Mislim da je druga vazna osobina viskozitet tog rastvora ili sta vec?

Inace to je neki sistem i sve se konstruise po nacrtima sa jednog americkog sajta i tamo postoji i takav kanister za to, ali se narucuje iz Amerike, pa ne znam da li ima nesto blize sto odgovara.
 
Naravno ,viskozitet je veoma bitan, to je osobina lepljivosti tecnosti i ako taj rastvor pored gustine ima i visok viskozitet, to ce jos vise opteretiti motornu pumpu. Koliko znam ,u industrijama gde su slicni rastvori u pitanju i gde takve pumpe imaju ogroman broj radnih casova , preaja ili turbine su obavezno izradjena od metalnih legura gde je veliki procenat hroma. Hrom je veoma otporan na kiselu sredinu i ima jako dobre mehanicke osobine..

Za ovakvo pitanje , treba konsultovati nekog masinskog inzinjera. :D