Formiranje akvarijuma

lukovicm

New Member
3 Oktobar 2007
19
0
1
Pancevo
E sad da pocnem sa pitanjma :) ,dali ce mi biti dovoljno osvetljenje sa 5 neonki od 18w dve gro-lux i 3 osram lumilux(cool white 1350lm) posto ce akvarijum biti sa dosta bilja.Za hranljivu podlogu sam kupio dve kese supstrata za cvece,koje cu staviti u zensku carapu i prekriti kvarcnim peskom.Za filtraciju cu koristiti kanister filter atman ef-2(koji trenutno filtira akvarijum od blizu 100 lit).
 
Svatlo ti je sasvim dovoljno, mada je bolje da stavis sijalice koje su namenjene za akvarijum. Najbolje su ti kod nas Arcadiine. Za bilje Arcadia FreshWater.
Sto se tice zemlje za cvece, ja prosto ne mogu da verujem da se to masovno koristi.
Pa u tim zemljama ima cesto jako mnogo azotnoh i vestackih djubriva. A ima i glista, a ako ima glista nije iskljuceno ni da ima raznoraznih parazita. Pa zar pored toliko kvalitetnih firmiranih substrata za podlogu dosta akvarista stavlja zemlju za cvece?!:evil:
 
Slozicu se oko zemlje za cvece u podlozi.
Ona mozda (ja nemam iskustva ) ima nekog dobrog uticaja u startu...ali kasnije...?Tacno i da nema dodatnih organizama u sebi ...niko do sada nije utvrdio kakvo dejstvo ima kasnije i sta "radi" sa parametrima vode /zivim svetom u vodi..
Postoje tecna djubriva;u tabletama,pa i u vidu treseta,namenjena akvaristici,delotvorna i sigurna.
Kako planiras dosta bilja a evo ja sam bas u takvim vodama i djubrivo mi je dosta vazno ,bas iz tog razloga treba da se posvetis malo ozbiljnije tom delu teme.Znam pouzdano da je to ipak ...neciji...savet ali ja ti ga ne savetujem.
U svojoj podlozi imam denerle kugle djubriva i nedeljno dodajem tecno djubrivo.
 
Cao. :)
Ne rece koje su dimenzije tog akvarijuma :)

Zemlju za cvece ne moras u zensku carapu, mozes deblji sloj peska/sljunka cega vec i ona nece isplivati.

Sto se tice neonki, po akvarijumima koje odrzavam, izbrojah ukupno 35 neonki, ima raznih, pa prateci njihovo dejstvo, najzadovoljniji sam sledecim neonkama po ovom redu:
Philips aquarelle, Osram flora, Arcadia fashwater, Natural red, Sylvania grolux, Osram lumilux. Takvo je moje iskustvo.

Sto se tice zemlje za cvece tu se vode razne polemike, a po mom misljenju, najmerodavnije je ISKUSTVO u stavljanju iste u podlogu. Sta god se pricalo o zemlji za cvece, odmah bih moga da linkujem ka 10 biljnih akvarijuma, vrlo, vrlo uspesnih u kojima akvaristi koriste ovo u podlozi. Neki od njih su ''istestirali'' zemlju za cvece i u duzem vremenskom intervalu, ako se vec poziva na to. I to su cinjenice, cinjenice da moze uspesno da se koristi, jer iza toga stoje mnogobrojna iskustva. Naravno, moraju da se ispostuji i svi drugi parametri, jer bi u slucaju da nesto ne krene kako treba, odmah krivica pala na podlogu.
I sam sam u akvarijumu koji sam medju poslednjima formirao od 340 liatara stavio to u podlogu i nema za sada nikakvih problema.

Ako se dovode u pitanje paraziti i sl. sta moze zemlja da donese, onda se zemlja stavi u rernu i tretira na 150C i tu se zavrsava svaka prica o parazitima i drugim ''nezvanim gostima''.

U svakom, slucaju uspeh sa podlogom ne garantuje ti se ni sa firmiranim podlogama ni sa zemljom, sve zavisi od toga kako ispostujes ostale ''stavke''.

Srecno. :hej:
 
Dimenzije akvarijuma su 95x52x52,sad sam malo u nedoumici oko podloge(najvise ako je treset tretiran hemikalijama,nigde na kesi nepise)nebih voleo da naudim ribicama.Sto se tice rasvete stavicu Osram flora tri komada i dve Osram Lumilux.
:hej:
 
Posto sam akvarijum postavio na policu,na red je dosala hauba.Danas sam je napravio od iverice i nesvidja mi se :(.Ako neko ima neku dobru ideju za haubu neka predlozi. :hej:
 
Imas na jednoj od skorasnjih tema, koju sam ja postavio, kako izgleda hauba koju ja pravim. Okacio sam dosta slika sa detaljima, pa nadam se da ces skapirati i uspeti i sam da je napravis. Naravno ako ti se svidja. Komplikovana je da se napravi, ali zato je posle izuzetno prakticna, za koriscenje, i ne moras da je skidas, kad nesto radis u akvarijumu. A to je dobro jer ti ostaje kompletno osvetljenje.
 
Posto sam akvarijum postavio na policu,na red je dosala hauba.Danas sam je napravio od iverice i nesvidja mi se :(.Ako neko ima neku dobru ideju za haubu neka predlozi. :hej:
a da to od iverice jednostavno preuredis
predpostavljam da ti se ne dopada samo izgled a da je funkcionalno.
razmisljam brzinski naglas ,jer idem u smeru finansijski isplativog (u slucaju da je funkcionalno)