GH 55

E sad vi meni recite da li je (ab)normalna ukupna tvrdoca GH-55 :!: dok je KH-2. U aq od 5 lit je bila GH-42 da bi spala na 19 a KH-3. Oba akvarijuma imaju podlogu od tzv mineralizovane zemlje za cvece.
KH je niska jer stavljam cistu RO vodu da bih vremenom razblazio tu GH. Predpostavljam da je ta zemlja kriva jer odozgo je Seachem Fluorit koji ne menja parametre. Nije greska u merenju jer isti testovi pokazuju normalne vrednosti u druga dva aq. Merio sam vise puta uzastopno i isto pokazuje. :ebote:
 
Bobane ta zemlja nema napisan sastav ali je i ranije koriscena i nije to pravila. Sad je bila obradjena po nekom postupku nazvanim ?mineralizacija" . To se satoji u natapanju iste i ostavljanju da se osusi. To se ponavlje nekoliko puta pa ja smatram da je akumulirala soli iz vode. Jedino to mogu da zakljucim.
 
Kako god da to zovu ovoj tvojoj zemlji je nesto dodato I to hloridi ili sulfati. Pitka voda nema toliko tih soli a I da ima ne bi doslo do mineralizacije.
Kako god da bude meni deluje da je u tu vodu dodato dovoljno soli da dodje do kristalizacije.
Mislim ovo nije alhemija I ako si izmerio GH onda je to tako, imas te soli prisutne.
 
Opet ponavljam da je ista zemlja koriscena i ranije i stalna tvrdoca vode u kojoj se nalazila je bila oko GH-KH=5. Slazem se s tobom da nije alhemija. Pitam se samo da nije mogo doci do reakcije nekih drugih soli iz vode sa zemljom prilikom mineralizacije te su tako dobijeni hloridi i sulfati. Mozda lupam ali stvarno nemam neko drugo objasnjenje s obzirom da kazes da u cesmovaci nije moglo biti toliko hlorida i sulfata.

E sad mozda si prevideo da je zemlja natapana vise puta vodom koja je kasnije pustana da ispari. To znaci da su se soli gomilale tj koncentrisale. Jedino je zbunjujuce sta je bilo onda sa karbonatima . Zasto se i oni nisu nagomilali. Ili su se vezali na nesto iz zemlje? Ako je to moguce....

I jos jedno pitanje: Zasto bi se eventualno dodavali hloridi i sulfati u tu zemlju? Ja ipak smatram da nisu dodati zbog gore navedenih objasnjenja
 
Ebiga sada, pa vidis da je razlika u pripremi te zemlje. Zasto ti mislis da su koristili cistu vodu za tu mineralizaciju? Kakav bi rezultat toga bio.
Dodati malu kolicinu karbonata itd. Zasto mislis da oni nisu prvo nesto rastvorili da bi obogatili tu popdlogu.
Kako to mislis zasto bi neko dodavao hloride I sulfate? Zar magnezijum, kalcijum, cink, kobalt, bakar itd nisu neophodni biljkama? Zar mi te elemente ne dodajemo kao hloride. I sulfate.
 
Ok to menja stvar jer ti znas sta si radio. Ipak na neki nacin si povecao GH a ne alkalnost i do je to sto sam naveo, hloridi i sulfati.
Mozda bi trebao da uradis mali eksperiment i da ponovis sve to u nekoj tegli ili slicnoj posudi. Obavezno stavi Fluorit jer on ima povecani sadrzaj magnezijuma pa je to mozda i odgovor.
 

Similar threads