Gobiodon citrinus - Clown gobi

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,599
326
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Jedan pravi lepotan u morskom akvarijumu.


DSC08652.jpg
 
Pisacu i o tome kada budem imao malo vise strpljenja i vremena. Inace nije agresivna, cak vrlo miroljubiva riba i pravi je dar prirode za nas akvarijum ako uopste i treba da je u njemu.

Pomalo je plasljiva ali izlazi na svetlo dana tako da je utisak u akvarijumu vrlo povoljan. Za reef akvarijum je prava poslastica.
 
Imaju ga moji prijatelji ovdje u Zg (uzeli su ga dok smo bili u Ljubljani prije jedno 3 mjeseca i bio je toliko sicuan, za ne povjerovati).
Znam da im se prvih nekoliko dana skrivao (to je normalo za svaku novu ribibi u akvariju), ali sada je glavna faca..."sunca" se na kamenju i ne diraju ga puno stvari koje se deavaju okolo!
Koliko znam, niti je agresivan prema drugim ribicama, niti radi tetu po koraljima.
Jede isto sve to se baci u akvarij
....eto, toliko ti ja mogu reci o toj vrsti
 
Mislim da je najvaznije da ti odaberes zdravu i pravu ribu a manje je bitno koja od ove dve je u pitanju. Gobiodon citrinus je neznatno veci dok im je ponasanje manji vise isto. Gobiodon okinawae je svetlije boje ako ti to nesto znaci.
Hranis ih kao i sve druge ribe, koliko sam ja zapazio nisu uopste izbirljive a to kazem jer ratujem bas u periodu prilagodjavanja. Naravno da i tu ima izuzetaka.
E sada, tebi za njih treba Acropora jer samo tako ces da ih vidis u punom svetlu. Ove ribe su u komensalizmu sa Akroporama i to treba da se postuje. Ako nemas Akropore prihvatice one i druge korale, nemaju one bas puno izbora u akvarijumu. Ipak ja licno ne bi isao bez Akropora ili slicnih granastih Montiopora. One te korale koriste kao sopstveni zaklon ali i kao lovni teren.

Inace nesto sam citao da Gobiodon okinawae voli malo da gricka korale mada je to u takvoj meri da ne nanosi nikakve ozbilhne povrede koralima.

Eto supre su to ribe i ako mozes da ih nabavis samo napred :)