Gumeni rasprsivac

Fauna

Administrator
Staff member
15 Decembar 2003
3,488
63
48
Serbia
www.beke.co.nz
Bendable Bubble Wall rasprsivac koji je napravljen od specijalne gume i ima takvu sposobnost da se savija na svim mestima. Znaci mozemo ga postavljati gde god pozelimo , oko nekog panja, kamena , biljke ili bilo cega sto zelimo da zaobidjemo...

[Broken External Image]:http://www.pennplax.com/Images/AQUAscans/Bubble Walls/BWB Bendable Bubble Walls.jpg

Jos da dodam ,da ovakavi rasprsicavaci daju vrlo sitne mehure u vodi i zbog cega moramo imati veoma kavalitetnu pumpu. Mozemo ih kupiti u ralizicitim dimenzijama od 38 cm pa do 152 cm ... :wink:

Na nasem trzistu mozemo naci iste ovakve rasprsivace ali od firme Resun. Kavalitet Resun raspsivaca ne zaostaje puno za ostalim proizvodjacima.
:wink:
 
Dopusti da se doveem... Imam tj. IMALA sam... nisam zadovoljna. Prvo.. izgledalo mi je kao da se jedan nadovezuje na drugi, pa sam odmah zamislila zgodan efekt sitnih mjehuri?a du stranje stijenke... Ali nije tako!

No, mislim da je vanije napomenuti kako se zatopava brzinom munje :roll:

Cijena: kod nas je 4,5 puta skuplji no obi?an kamen raspriva? koji, ruku na srce, neusporedivo bolje obavlja svoj posao.

Pa opet, moda netko ugleda neto pozitvno i hvalevrijedno na njem i odlu?i ga zadrati... Tko zna!!!
 
elim said:
Dopusti da se doveem... Imam tj. IMALA sam... nisam zadovoljna. Prvo.. izgledalo mi je kao da se jedan nadovezuje na drugi, pa sam odmah zamislila zgodan efekt sitnih mjehuri?a du stranje stijenke... Ali nije tako!

No, mislim da je vanije napomenuti kako se zatopava brzinom munje :roll:

Cijena: kod nas je ovaj najkra?i 4,5 puta skuplji no obi?an kamen raspriva? koji, ruku na srce, neusporedivo bolje obavlja svoj posao.

Pa opet, moda netko ugleda neto pozitvno i hvalevrijedno na njem i odlu?i ga zadrati... Tko zna!!!
 
Upravo tako, ni ja nisam zadovoljan. I bez da sam sebe citiram ili se ponavljam :D
Deluju fino, prvih dana tako i rade. Ali vrlo brzo se zapuse, rade samo do polovine svoje duzine, sa druge strane dosta su lagani i cesto ih ne nadjem tamo gde sam ih postavio.
Peru se bar lako, malo rastezanja i guzvanja pod naizmenicnim mlazovima tople i hladne vode brzo ce ih vratiti u prvobitno stanje. Ali to treba raditi na svakih 15 dana. Dal je kod nas voda previse tvrda pa se hvata kamenac ili je to polsedica dima,prasine i necistoca iz vazuduha ne znam ali kameni rasprsivaci su mnogo laksi za upotrebu i odrzavanje.
 
Da Elim, i treba da se nadovezes .. :wink: Svako ko ima iskustva sa bilo cim treba da ucestvuje u ovakvim diskusijama.

Tacno je da sve ovo sto tvrdite da se brzo zapuse ovakvi rasprsivaci ali ako zelite da imate najfinije mehurice sto je i najpozeljnije kod svih rasprsivaca, morate i da platite takvu cenu. Ja sam takodje imao ovaj isti problem ali sam ga resavao na isti nacin kao sto to Eddie objasnjava .

Mehurice koje raspsivaci daju ,moraju biti sto sitniji ako zelimo da imamo koliko toliko pravilnu upotrebu. Rastvaranje kiseonika u vodi ne ide tako brzo da mozemo postaviti bilo koji kamen raspsivac sa bilo kojom velicinom vazdusnog mehura koju on daje . U principu svi ti kameni koji imaju jako krupne mehure ,nemaju ni blizu toliku upotrebnu vrednost kao raspsivaci sa sitnim mehurima. Jedina njihova prednost je, sto mogu da mreskaju povrsinu vode kao da je u pitanju nekakva power head pumpa pa se na indirektan nacin dolazi do istog cilja, zasicenje vode kiseonikom.
:)
 
Opet moram da se slozim i da dodam nesto.

Mislim da je kolicina kiseonika koja se dobije od rasprsivaca u samoj putanji mehura vazduha do povrsine vode minimalna bez obzira na tip rasprsivaca ili finocu mehurica. Stoji da je rastvaranje kiseonika vece ako su mehurici manji odnosno ima ih vise, cisto zbog vece kontaktne povrsine mehura i vode.
Ali najveca korist rasprsivaca je sto stvaraju vecu cirkulaciju vode i izmenu vode pri povrsini jer najveca izmena gasova je na samoj povrsini vode. Mesto gde se ostvaruje obogacivanje vode kiseonikom znaci nije vazdusni stub od rasprsivaca do povrsine vec cela povrsina vode u akvarijumu, i sto je vece kretanje vode u akvarijumu vece su i kolicine kiseonika.
Tako da ja i dalje mislim da gumeni rasprsivaci nisu vredni truda a ni para (jer dosta su skuplji), bar sa ovog aspekta korisnosti jer povecanje razmene gasova je minimalno. Ono sto se za gumene moze navesti kao prednost ipak je lepsi vazdusni stub, takozvani mist makers stvaraju vazdusnu zavesu, i njihova prilagodljivost oblicima i nacinima montiranja.
 
Eddie said:
Upravo tako, ni ja nisam zadovoljan. I bez da sam sebe citiram ili se ponavljam :D

Evo ga...ponovo ispadam u svom tipi?no-plavuastom stilu :oops: , a sirota ni kriva ni duna :lol: Nisam je kriva jer ovaj forum ponavlja kod edita, a ne mijenja samo ono potrebno.

Bobane!!! Radi neto! Opameti ga! :wink:
 
Eddie said:
...Mislim da je kolicina kiseonika koja se dobije od rasprsivaca u samoj putanji mehura vazduha do povrsine vode minimalna bez obzira na tip rasprsivaca ili finocu mehurica.

Eddie ,ovo misljenje ne stoji...:wink: Takvih nedoumica je bilo dosta na mnogim forumima ali rastvaranje kiseonika u vodi putem tih mehurica i njihovog puta do povrsine vode, nije ni malo beznacajno...Da je to tako kako mislis, veliki trgovacki akvarijumi sa tovnom ribom ne bi radili sa takvim raspsivacima i jakim kompresorima, vec sa jednom power head pumpom (mada tu i nije potrebna power head pumpa jer same ribe mreskaju vodu i potsticu cirkulaciju i kruzenje vode)... Naravno da ni jedan takav bazen gde se prodaju tovne ribe, ne mogu da se zamisle bez kompresora i rasprsivaca. Prakticna iskustva mogu ti dati trgovci i reci sta se desava ako samo sat vremena ne radi kompresor.

Ipak najbolji i najprakticnijiu raspsivaci jesu oni koji daju najsitnije mehurice jer rastvorljivost kiseonika daleko je bolja nego kod vecih mehura koji za deseti delic sekunde stignu do povrsine vode....Pogledajte samo koliko treba vremena ovim mehuricima do povrsine. :wink: