Guppy problem

branka46

New Member
12 Februar 2024
1
0
1
47
Bobane, citam tvoje tekstove redovno, nisam sigurna da li je ovaj forum jos aktivan jer poslednje poruke su iz 2020 g. Trebala bi mi mala pomoc. Nova sam u akvaristici, po zelji kceri (15g), kupila sam mali akvarij sa nekoliko gupija i jednim sijamcem. Ribe su iz prodavnice i vrlo brzo je pocelo ugibanje...citajuci forum pokusala sam da ih tretiram sa methilen blue, dve zenke punih trbuha su prezivele, poslije nabavim jos jednog muzijaka (moskovski plavi) i tri zenke, muzijak poslije nekoliko dana naglo oboli i primetum koncast izmet. Odlucim da kupim 120l akvarijum sa kompletnim priborom, sve sa ribicama. U manjem akvariju jos uvek drzim prve gupije jer ih tretiram sa tetra - general tonic plus ( za vecinu bolesti) vise nema uginuca imaju cak i mladji tri ribice. Sutra ponavljam zavrsni tretman sa ovim lekom i planiram ih prebaciti u veliki akvarijum, ako vidim da su dobro. Jedna gupi tamnog repa je imala belu fleku na repu, ali je ona iscezla, jos na samom vrhu se moze uociti fleka. Medjutim u ovom velikom akvariju koji sam donela primecujem koncasti izmet ponovo, ribe ne izgledaju bolesno i gupiji su prelepi problem je vecina muzijaka sa predivnim repovima. Da li da i njih pocnem tretirati sa general plus ili da sacekam koji dan( ne izgledaju bolesno) plasi me taj koncasti izmet. I bojim se novih uginuca unutra ima i jedan muljar u dosta biljkica. Sta mi je ciniti?!?
 
Forum je jos aktivan ali na zalost vise nema akvarista koji bi bili aktivni u ovakvom obliku rada. Jednostavnije je postaviti pitanje na facebook i dobiti tonu gluposti u sekundi ali sta da radimo, tako nam je.
Citajuci ovo sto si napisala deluje mi da je sve to sklopljeno na brzinu i to sto se desava je sasvim predvidljiva posledica. Naime potrebno je neko vreme da akvarijum bude bez riba, 2-3 nedelje pa tek onda da se polako naseljava. U suprotnom rezultat je bas takav kako si opisala. Mozda i gresim ali mi deluje kao sindrom novog akvarijuma.
Ovaj drugi akvarijum treba da je stabilan ako je sve to prebaceno relativno brzo tako da mu je funkcija zadrzana. Tu mislim pre sveka na mikro svet koji je i zasluzan za pravilno funkcionisanje akvarijuma.

Bez obzira na sve, svaka ovakva radnja dovodi to stresa riba. Znam da to deluje pateticno ali je to tako. Ribe kad su pod stresom imaju slabiji imuni sistem i tada nastaje parada svega i svacega sto mi ni majmanje ne zelimo da se desi.

Posto je sve ispalo kako jeste onda mislim da je sasvim pravilna odluka bila da se koristi nesto sirokog spektra kao sto je Tetra General Tonic Plus.

Sto se tice veceg akvarijuma mislim da je bolje da se posvetite poboljsanju uslova zivota riba. Nema potrebe da se koristi bilo koja medicina, uostalom nema ni smisla ako je sve zdravo i pravo :)

U sustini samo posmatraj kako se ribe ponasaju i bez panike. Sasvim je normalno da poneka riba i ugine, starost, istrosenost i ko zna sta jos. U sustini bez panike i ponekada dovoljno je samo odstraniti bolesnu ribu iz akvarijuma sa ciljem ocuvanja svih ostalih ribe.

Malo da se osvrnem i na potencijalne uzroke. Novi akvarijum moze a u sustini i osciluje u hemijskim parametrima a to ribama bas ne odgovara. Nagli skok amonijaka, nitrita, promena pH vrednosti itd su redovna pojava novog akvarijuma. Zato se i toplp preporucuje ta toliko ispricana ciklaza akvarijuma. Ribe izlozene tome gube imunitet i tu je uglavnom Tetrahymena koja se raduje tome. Inace Tetrahymena je jos poznata kao "Guppy Killer Disease", dakle ubica guppy riba. Srecem se sa time skoro svakodnevno i to je nesto sto nikako ne treba da smetnemo sa uma. Pored toga tu su jos i Gyrodactylus i Dactylogyrus, od zla oca i jos gore majke, bas tako i kao slag na sve to su i bakterije.
Mozda je tu dobro dodati da mozes ponekada da "posolis" akvarijum, vole to Guppy ribe :)
Eto uz malo paznje i razumevanja akvaristike sve to moze da se svede na minimum i da nam ovaj lepi hobi bude zadovoljstvo a ne nocna mora.
Izvini za malo kasnije javljanje ali bas sam zauzet, i na poslu i kod kuce :) i javi nam kako napreduje akvarijum :)