guster za sina

Damari

Member
27 Septembar 2007
350
0
16
svetprinceva.wordpress.com
imam klinca od tri ipo godine koji je odusevljen gmizavcima bubama i kojekakvim cudesima (za mene cudesa :ebote:)
no ja mu obecala danas da cemo za vikend da kupimo
zabu ili gustera ili kornjacu

odlucio iz topa-guster

e sad meni treba savet
imam akvarijum (bio bebi za ciklide) od 54l juwelov
znaci svetlo ,cak imam i filer i pumpe za njega
sve to pisem jer treba imati u vidu
nemam blage veze sa teraristikom ,ali blage

zelimo da mu uzmemo nekog gustercica
vidjali smo iguane ,ja nemam pojma koje vrste i kojih velicina
ali eto tako nesto mi se svidja,ali generalno zelimo MALOG
uslov je
da ne trazi puno prostora ,a najradje bih da se koristi taj postojeci akvarijum
da nije puno osetljiv tj ne trazi ne znam kakve uslove za gajenje
i da za njega postoji i neka hrana koja nece da mili ili gamize po meni:ebote: jer ja cu biti pomocnik dok on hrani svog ljubimca .

da mi naravno kazete sta je osnova ,podloge,treba li mu i bazencic unutra ,grane ,koje kakve ,cime se hrani kako da ga grejem ako je neophodno.... itd pa da i to pribavimo
dajte mi neke predloge sa osnovnim opisom ako moze jer zaista nemam pojma o tome a guster mora da se stvori za vikend obzirom da je obecanje

i da da gospodin guster ne bude neka skupa varijanta .
hvala unapred
 
Mislim da pre svega zavisi , sta tvoj sin voli od tih gustera jer je ponuda teraristickih reptila tj, lizarda je velika. Veliki broj gustera spada u insektojede tako da je tesko izbeci hranu koja ne gamize a da je guster mali. Iguana jeste biljojed ali to nije mali guster i u najmanju ruku nije nezahtevan.

Moja preporuka da to bude manji guster a koji nije puno zahtevan sto se tice ishrane i potrebnih uslova za teraristicki smestaj jeste
Eublepharis macularius ili poznat kao leopard gekon. To je guster koji je idealan za pocetnike ali je insektojed.

Evo jedne lepe slike



 
od svega sto sam prelistala u ovom podforumu njega sma zapamtila u jednoj temi i licno mi se dopao.
e sada me zanima
zivim u austriji i verujem da necu imati problem da ga nadjem (izuzev ako nije retka vrsta )
da li mu je dovoljan prostor koji imam ?
vraticu se sada na temu gde sam videla opis pa cu prouciti sta pise
i postaviti dalja pitanja oko toga sta me zanima ..
sve to lepo izucim i onda ne uspem da ga nadjem ...nadamse da nece biti tako puj puj :mrgreen:
 
e pa ovako
lepo sam iscitala sta sam uspela na ovim vasim stranama ,zatim i neke svabske :) i nasla dve radnje gde ga ima
cak je i neki teraristicki sajam u nedelju i bice naravno i gekon tamo ,pa ako bude trebalo odosmo i na sajam
e sad pojedinosti koje nisam procitala nigde a zanimaju me kao total dibidus mega giga pocetnika
vidim da mu treba temperatura oko 25 stepeni
obizrom da ce biti u dcijoj sobi ,tamo je u svako doba toplo ,ne znam da li mu pored neonke treba dodatno grejanje (pocinje zima polako)?
da li mu treba voda (pije li ,ili kakva barica) ?
insekte cu nekako valjda da prezivim ,jer se meni jako dopao ...uhhh
soba u kojj ce biti je dosta osvetljena tako da imamo uslova a ga postavimo i na svetlo mesto
ne znam sta mu vise prija
eto za pocetak toliko sa pitanjima
 
Da krenem po redosledu.:)

obizrom da ce biti u decijoj sobi ,tamo je u svako doba toplo ,ne znam da li mu pored neonke treba dodatno grejanje (pocinje zima polako)?
Neonka mu nije potrebna, vec obicna sijalica ili jos bolje kombinacija spot i night sijalica, recimo Sun glo spot i Night glo

da li mu treba voda (pije li ,ili kakva barica) ?

Da, treba mu posuda sa vodom .
Mada ce retko piti vodu jer leopard gekon svoje potrebe zadovoljava preko ishrane ali mora se postaviti posuda sa vodom.

Jos nesto bih napomenuo , da je leopard gekon nocni guster i da preko dana dosta vremena provodi u skrovistu pa mu treba i to nabaviti.

Predlazem ovo skoroviste
Reptile Den

;)
 
uh
sada ono sto mene zanima jer ce ovo biti uz decu
poklopac na tom buducem terarijumu ?
Gekon verujm moze da izadje napolje sto nije pozeljno ,tako da mu poklopac treba?ili gresim
e sad kako tu postaviti sijalicu
moze obicno grlo na koje ce se ta prikljuciti .
ja bih u stvari da napravim neku kombinaciju sa postojecim poklopcem ako moze.
ova pecinica za skrivanje je mnogo slatka i tu jedno pitanje
da li ce biti on previse uznemiren ,ako mi njemu stavimo neku pecinicu slicnu onoj sto si ti uradio za svoju skorpiju (to videh veceras) a evo i zasto-ne bi li makar malo deo jedne strane bio otvoren da klinci mogu da ga vide
jer kakvo ce im zadovoljstvo biti ako ce on da vrslja kada oni spavaju ,pa cak i da ga ne vide makar ,eto zato
Znaci obezbedila bih mu pecinicu ,cak imam zamisao da malterom/betonom izmazem sper ploce kojima cu obloziti unutrasnje strane stakla da ima kuda i da se setka i trenira, sa uzidanim grancicama...ma tu sam mastovita.
da li mu je neophodno bas to da se skroz i totalno zavuce i da se ne vidi ni malo ...?
 
Nece se on stalno preko dana zavalciti, izlazice i tekako....narocito kada se adaptira na okolinu. ;) U prirodi leopard gekon ne voli jako sunce, pa se instiktivno sklanja od jake svetlosti, zato je nocni guster . Ali to ne znaci da nije u potpunosti aktivan danju .

Inace , cim pocne da pada predvecerje, eto ga odmah napolju.:)

Gekon verujm moze da izadje napolje sto nije pozeljno ,tako da mu poklopac treba?ili gresim
e sad kako tu postaviti sijalicu
Da , moze da izadje ako mi to zelimo, inace ne moze da se penje po staklu tako da poklopac nema tu namenu da nas zastiti od njegovog samostalnog izlaska, vec da bi postavili sijalice i da insekte (uovom slucaju cvrci , skavkci...) koje dajemo kao hranu, ne bi izasli napolje.
 
Jos da dodam..

Terarijum za leoprad gekona moze biti kombinovan sa stenama, panjevima,peskom , sljunkom i tu je izbor veoma veliki.
Kao podlogu, ja sam uvek koristio zuti pesak i nikada nisam imao stim problema, mada se moze cuti i suprotno misljneje. Po meni pesak kao podloga, najidealnija podloga za gekona zbog lakog odrzavanja i ciscenja. Problemi sa peskom mogu se javiti kod jako malih ,tek izlezenih gekona jer svi leopard gekoni imaju prirodnu naviku da jedu pesak,pa se nekada desi kod tih jako mladih gekona da se zacementira analni otvor i crevo u stomaku ali to su retki slucajevi. Znam dosta iskusnih i velikih odgajivaca u inostranstvu koji koriste iskljucivo pesak kao podlogu, cak i kod tek izlezenih malaca i nikada nisu imali takve probelme .;)
 
Za pocetak imam jedno 15-ak kg kvarcnog sljunka od 2-3 mm pa bih to za pocetk koristila .
kasnije bih i nesto drugo isprobala.
usmerila bih se malo i na ostatak dekorativnih stvari i neophodnih (svetlo) a kasnije kako god vec oducim
u svakom slucaju hvala za napomenu ,amada ja tako malog sigurno necu kupiti.
Fauna mnogo hvala na brzim odgovorima a ja se javljam nakon obavljene kupovine sa malenim dodatkom nasoj porodici :)
 
danas bili malo u kupovini sto akaroisticarskih potrebstina sto da pogledamo za buducg nam gekona
no cena istog nam se nije dopala pa smo ujutro na sajmu teraristike u st.Pöltenu.
ako ste zainteresovani mogu i slikati kojesta sa sajma i postaviti vam negde na forum
nemam pojma da li je dozvoljeno tako nesto na forumu,a i da li cu uopste smeti da slikam na sajmu :mrgreen: (potrudicu se haha)
Ujutro odosmo po drugara
 
Naravno da smo zainteresovani za takve stvari, samo Damari donesi te slike i postavi ih ovde u terarsitickom delu, da svi lepo uzivamo i jedva cekamo da vidimo. ;)