Hawk

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,599
329
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Ni sam ne znam kako nam je ova ribica do sada ostala po strani.Ipak nikada nije kasno pa evo je ovde. Pravi lepotan naseg akvarijuma. He he, hawkfish.

DSC03620.jpg
 
Mogao bi biti IPIXY SPOTTED HAWK-Cirrhitichyhys oxycephalus, zovu ga i coral howkfish, ali nazalost ne znam bolje odrediti.
Vecinom je mesojed. Kao i ostali iz njegove grupe treba ga s oprezom stavljati u koraljni akvarij jer zna grickati anemone, kozice, manje ribice..
Treba mu akvarij s dosta mjesta za skrivanje, plivanje i promatranje.
 
Da , sada sam i ja pronasao jeste to Cirrhitichthys oxycephalus Pixy Hawkfish ili kako jos nazivaju ovu ribu Coral hawkfish:wink:

Koliko sam procitao nije bas bezopasan, uvek je u zasedi negde pored korala gde ceka svoju zrtvu. :D
 
haha, odlican je!!! Najjaca riba, pravi gazda akvarija....vecina ljdi sto ih ima zaljubi se u njih, ni ja nisam izuzetak. Problem su jedino kozice, cijena imanja te zivine, lol. No nije tako velika kad se jednom dozivi atrakcija koju ta bestija svojom pojavom daje akvariju...
behold, Danijel!!

[Broken External Image]:http://www.piranha-fury.com/photopost/data/500/504hawk1-med.jpg

[Broken External Image]:http://www.piranha-fury.com/photopost/data/500/504hawk2.jpg

Koliko sam procitao nije bas bezopasan, uvek je u zasedi negde pored korala gde ceka svoju zrtvu

nema zracni mjehur poput vecine riba tako da ga plivanje zamara, pa stoga radije cuci negdje na koralju ili kamenu i ceka da nesto dodje preblizu.. Tu ga u Nizozemskoj stoga zovu koraalklimmer.
 
Gledam ovu temu i evo posle toliko vremena da je ponovo ozivim i da potvrdim ovu Jasenkinu pretpostavku. To je Cirrhitichthys oxycephalus a evo dodao sam i dve novije slike ove ribe.

U akvarijumu Cirrhitichthys oxycephalus je uglavnom agresivniji prema sitnijim ribama i ona bi trebala da je na kraju liste reda dodavanja riba u akvarijum. Poraste oko 8.5 cm.

Dosta slicna riba sa Cirrhitichthys oxycephalus je Cirrhitichthys guichenoti ali ako bolje pogledamo njuska kod ove druge ribe je znatno izduzenija.
Cirrhitichthys oxycephalus je dobio ime bas radi tog "ostrog" izgleda glave, ostar (oxy) + glava (cephalus)
 

Attachments

  • DSCF1867.jpg
    DSCF1867.jpg
    31.3 KB · Pregleda: 7
  • DSCF1871.jpg
    DSCF1871.jpg
    29.7 KB · Pregleda: 8
red : Perciformes/grgečki
podred: Percoidei/grgeči
porodica: Cirrhitidae (Hawkfishes)
rod : Cirrhitichthys
vrsta: oxycephalus
latinski: Cirrhitichthys oxycephalus
engleski: Pixy / Coral Hawkfish
postojbina: Indoijski i Tihi Ocean: Crveno more do Paname
parametri mora: SG 1.020 - 1.025, pH 8.1 - 8.4, Temp. 22 - 28° C
veličina : 10 cm
akvarij: minimalno 200 l, koraljni i riblji bez pokretnih beskičmenjaka poput kozica
prehrana: mesojed predator: živa hrana (artemija, kopepodi), kozice
ponašanje: riba koja vreba, teritorijalna riba
karakteristika: riba dna, jednostavna



opis:
Šarena morska tiba velikih očiju i glave, slabiji plivač. Mirno provodi vrijeme na nekom "povišenom" mjestu, osmatračnici gdje pretražuje okolinu u potrazi za plijenom.
Riba ima izduženo tijelo,

Akvarij i držanje.
Koraljni akvarij, prepun mjesta za osmatranje, koralja gdje će mirno provoditi svoje vrijeme.
Može se držati u paru, pa je i mrijest u akvariju moguć. Uzgoj mladih riba u zajedničkom akvariju nije ostvariv.
Može se držati s različitim ribama, ali treba pripaziti pri stavljanju vrlo malenih primjeraka ribica i riba koje nisu velike rastom. Njih može naganjati, tj potjerati ako dođu u blizinu njegove osmatračnice. Uvelikim akvarijima to nije problem, jer riba nije dugotrajni plivač i vrlo će brzo prestati s naganjanjem. Koralje ne dira, dok ukrasne, manje kozice i račiće smatra plijenom i vrlo brzo će ih potamaniti u akvariju.

prehrana:
Riba je mesojed i u skladu s time trebamo joj omogućiti hranu mesnog porijekla. Repići kozica, školjke, glavonošci usitnjeni na komadiće. Prihvaća i hranu u listićima i granulama.

razlika spolova:
Ženka: veća je i krupnija, veći trbuh, zaobljeniji