HEAT!

Daniel

New Member
18 Maj 2010
7
0
1
Novi Sad
Pozdrav akvaristicari!

Bio bi red da se i ja prikljucim diskusiji.

Leto je pred nama a sa njime i vrucine. Pored toga svima nam je jasno da svaki izvor svetla stvara i odredjenu toplotu, pa cak i neonke. Mozda vec imate nagovestaj u kom pravcu je moja tema krenula. Ako ste pomislili na HLADJENJE bili ste u pravu.
Naime, imam akvarijum od ~250l koji drzi sobnu ili nesto vise od sobne temperature. Zamislite recimo sledeci slucaj. Poslednji sprat petospratnice, izmedju mene i neba nas deli ravan krov ekonomicno prihvatljive debljine kako bi bio najbolje primenljiv u odnosu cena/kvalitet. Temperatura u stanu +860 stepeni C (fiktivno. Neka bude i 30 a na prosecan letnji dan bude i znatno vise, posebno u zatvorenom prostoru.).
Moje pitanje bi bilo, kako smanjiti temperaturu u akvarijumu na recimo 25 C? Grejace imamo, hladnjace bas i ne.
Nisam na petom spratu i nemam 30 stepeni u stanu ali bih voleo da drzim temperaturu na konstantnih 25 c sto mi se cini kao nemoguca misija jer se retko spusta ispod 26,5. Te oscilacije me brinu. Grejac je podesen da pocne da radi na 23 c, cisto ako se desi da u junu temperatura krene prema minusima, ali opet, bila bi oscilacija od nekih 5 stepeni sto me brine koliko je dobro za ribe?
Jel pametno menjati standardnu kolicinu vode cesce od recimo jednom nedeljno?
Ako sam postavio nepotrebno pitanje jer resenje ovog problema u praksi ne postoji onda se izvinjavam unapred osobama koje citaju, ali ako pak nadjem neki dobar savet koji mogu da primenim, bicu zadovoljan.
U svakom slucaju hvala svima na prijatnoj atmosferi i pomoci.
Pozdrav! :)
 
Mislim da svaka diskusija donosi nesto dobro, ako nista drugo onda da konstatujemo da smo nemocni.
Hladnjak je ono sto nam treba i ako zelimo da imamo striktni rezim onda nam je tehnika neophodna. Naravno da niko ne ocekuje da svi mi imami sve sto pozelimo pa tako hladnjak se svrstava u samo neku zelju. To znaci da mi trazimo alternativna resenja ako ih ima.

Klima uredjaj u stanu je mozda i najbolje resenje. Iskljucimo osvetljenje akvarijuma i sve ce da bude kako treba. Ako nemamo klima uredjaj onda mozemo da koristimo i ventilator da bi povecali isparavanje vode mada je to dosta kilavo i koliko mi je poznato nema bas neki veliki efekat.
Eto javice se valjda i drugi sa nekim svojim iskustvom.

Inace mislim da nema potrebe da se preterano uzbudjujes radi povisene temperature osim ako nije daleko iznad tridiesetak stepeni.
 
"Inace mislim da nema potrebe da se preterano uzbudjujes radi povisene temperature osim ako nije daleko iznad tridiesetak stepeni."

Kao sto rece Boban,to nije nista strasno.Kod mene je trenutno od 28 do 30c.Sve u svemu ukoliko ide preko potrebno je dopremiti vazduh jer pri visim temperaturama kiseonika ima malo u vodi tako da se ribe uguse a ne skuvaju...

Postoje razni chilleri,ventilatori,neko ubacuje i zaledjene flase itd.Hladnjaci predvidjeni za to su preskupi a jeftinija resenja su cista fizikalija i improvizacija.Najbolje da se prepustis i da akvarijum prilagodis visokoj temperaturi.

Procice i ova 3 meseca i sve ce da se vrati na normalu.

pozdrav!
 
Pored navedenih metoda pomenuo bih jedan koji sam nekada koristio.
Naime, pre par godina sam na akvarijumu imao uvedenu kontinualnu zamenu vode.
Oko 11h bih postio da lagano kaplje i gasaio bih je uveče.
Ovom metodom pregrevanje akvarijuma je bilo prilično dobro rešeno.
Sada, međutim nemam kontinualnu zamenu vode, ali imam otvorene akvarijume u kojima temperatura vode i u najtoplijim danima ne prelazi 30C. Jedino što prilično isparava te svaka 3 dana moram da je dolivam.
 
Odlicno. Temperatura mi je najcesce zakucana na 27 stepeni sto i nije tako strasno jer vecina riba najboljije voli bas izmedju 24 i 28 stepeni ali bolje da se informisem na vreme jer nas svakako ocekuje kudikamo toplije vreme od ovoga (iako meteorolozi kazu da smo vec imali maximum temperatruru za ovu godinu, bese li to 38 pre nekih 2 nedelje?). Inace klima radi redovno pa i to odrzava temperaturu.
Posto imam drveni poklopac otisao sam i korak dalje pa sam sa drugarom ugradio 4 kulera/ventilatora koji se inace koriste za izvlacenje toplote iz kucista racunara, dva ubacuju svez vazduh, i dva sa gornje strane da isti izvlace, pa mi je cak i cirkulacija u poklopcu na nivou. Posto imam aluminijumski nosac za neonke u poklopcu on se toliko ohladi da se moze komotno drzati ruka na njemu.
Sve u svemu, voda malo brze isparava pa je dolivam cesce ali su me u sustini najvise brinule ekstremne temperature i to koliko ribama uglavnom skodi temperatura nesto visa od onoga sto je za njih zacrtano nekim pravilima zasebno za svaku vrstu.
Inace, da ne bude zabune pa da se pomisli da drzim japanke koje vole nize temperature, drzim uglavnom tetre. Od koridorasa znam da su pande malo komplikovane ali ove 4 koliko ih imam se ne bune.
Hvala jos jednom na strucnoj pomoci i kolegijalnoj nemoci! :D
Vidimo se na sledecoj glavolomci.
Pozdrav!