Hladnovodnost

coa.

Member
18 Maj 2006
629
11
18
Akvarijum Centar, Zemun
Ova tema bi trebalo da ima za cilj da se u njoj nabroje vrste koje UZIVAJU u nesto hladnijoj vodi, ili im temperatura nije previse neprijatna. Ovde bih se opredelio za raspon temperature 15-20C. Voleo bih za svaku vrstu da se napise neka napomenica u jednoj dve recenice. Da jos vise otezam zanimaju me ribe koje ne rastu vise od 10-ak cm.

Znaci imamo:
1. Kardinale (Tanichthys albonubes). E sad tu stoji i pitanje koji je opseg temperatura na kojima se one mreste, jer sam ih mrestio samo na temperaturama 22-27C.

2. Gastromyzone i pseudogastromyzone ... Ovo mi je totalna nepoznanica, jer koliko sam citao neki dolaze iz voda koja su hladnije, neki koje su nesto toplije... a ovde kod nas dodju 2-3-4 razlicite vrste, kojima uvoznici ne znaju ime za rod i vrstu, vec se samo stavi Borneo algar.

Znaci, bobane, ajde nesto na brzinu iz rukava, a kasnije ako te ne bude mrzelo, dodaj stogod u temu. :hej:
 
Najniža temperatura pri kojoj su se kod mene mrestili kardinali bila je 21C. Ipak nisam siguran koja je donja vrednost temperature koju oni mogu da otrpe na duže staze. Kad vidim ovo što si ti stavio malo mi je oko srca :cool2:.

Ne znam da li namerno ispuštaš osnovu akvaristike i svima omiljene šaranovide ribe, šampione hladnovodnosti. Tvoja ljubav prema bizarnosti mogla bi da se preispolji konačno i u jednom akvrijumu sa kakvim japankama.:sampion:
 
Kardinale - WCM - Tanichthys albonubes

Cuvao sam ih napolje i zimi temperatura vode je bila negde do oko 5 stepeni a leti mozda do oko 25. Mrestnu aktivnost sam primetio vrlo rano, temperatura vode mozda oko 15 stepeni, nisam merio, mada je muzjak uvek odabirao plice delove bazena gde je toplija voda. U takvim uslovoma su opstale 8 godina. Ove godine je to sve zatvoreno.


Gastromyzon ili Borneo sucker imaju razlicite uslove a neko generalno pravilo je da je voda hladnija za 2 - 3 stepena od temperature vazduha. Naravno ovo su podaci iz prirode. S obzirom da zive na izuzetno razlicitim nadmorskim visinama, razlicite vrste, onda treba videti tacno za svaku vrstu ponaosob. U sustini spominje se nekih 20 stepeni. Ja ih drzim na 22.

Rosy barb - Puntius conchonius

Savrseno se uklapa u ovaj opseg koji si naveo.

Puntius ticto - Ticto barb ukljucuje i Odessa barb

Danio rerio - Zebra danio

Na gornjoj granici ovog opsega ali moze.

Lista ovih riba bi bila poduza ali kako ti rece ajde onako na brzinu uzimajuci u obzir da pricamo o ribama koje posedujemo.