Hrana za mladj ikrasica

MArkisha

Super Moderator
Staff member
26 Januar 2006
348
4
18
Karaburma
Nisam znao u koju sekciju da smestim ovu temu pa mi se "tehnicka pitanja" ucinila najprikladnijom.
Ideja ove teme je da se napravi konstruktivna diskusija o zivoj hrani za prve dane malih ikrasica.Kako napraviti paramecijum,rotatorije,ciklopse i sve ostalo sto zovemo infuzorija.Kako stabilno odrzavati kulture zivim i da je imamo u dovoljnim kolicinama za velike kolicine mladji.

Sve ovo u inostranstvu ima da se kupi po specijalizovanim internet prodavnicama,a mnogima od nas trenutno to nije dostupno pa moramo nekako da se snalazimo.Trazio sam poslednjih nekoliko dana po netu diskusije na ovu temu i tehnike kako najlakse do cilja medjutim nisam nasao nista korisno.Sve se svodi na video fajlove mikrobiologije i objasnjenja u 3 recenice na aqua forumima koje svi kopiraju jedni od drugih....
 

Attachments

  • fry.jpg
    fry.jpg
    136.5 KB · Pregleda: 35
Interesantna tema, nema sta da se doda i sada samo da razvijemo diskusiju, polako i bez zurbe a evo i zasto tako kazem. Ti ovde zelis da diskutujes o hrani za mladj a onda izmesas sve zivo. Nisam siguran da li ti se to omaklo ili je to neko opste misljenje u akvaristici o ciklopsu. Mi nikada nismo pisali nista o tome. Cyclops je UBICA riblje mladji i ti najmanje njega zelis u akvarijumu gde se mreste ribe. Manje od stotonak ovih mekusaca po litri vode moze da pobije celu mladj u kratkom periodu. Mozda je to i uzrok gubitka mladji u nekim slucajevima, ko to zna. Naravno kada ribe porastu one se osvete pa je prica drugacija :)

Evo ja bi naveo ovu pricu na protozoe i rotifer kao najbitniji izvor zive hrane i naravno na jednocelijske alge koje manje vise svako uspesno odgaji.
 
Eto jedno objasnjenje od Bobana,ali ima jos mnogo toga da se kaze.Znaci ciklopsi za male ikrasice otpadaju.
Namerno sam naveo nekoliko vrsta mikroorganizama jer sve to sluzi za ishranu mladji i voleo bih da na jednom mestu sve objedinimo i opisemo,kako bi drugi kao i mi sami mogli da se vratimo na ove postove i procitamo ako zaboravimo.;)
Boban je rekao nesto,naravno ocekujem jos komentara od njega kao od ostalih sa iskustvom ili pitanjima ako nesto od osnova na ovu temu nije jasno.

Zeleo bih samo da dam link ka jednoj konstruktivnoj temi pa ko nije citao nek procita:


http://www.beke.co.nz/threads/mutna-rjeka.1988/

Pozdrav!
 
Dobro je MArkisha sto si dao link da se ne ponavljamo. Neznam sta bih dodao pisanju iz te teme osim da je Dafnija jos uvek ziva i zdrava i da je ovo toplo vreme pospesilo njeno razmnozavanje. Ovih dana pocinjem da "pravim" novu turu infuzorije, jer ocekujem mrest skalara (MArkishinih) i radicu po metodi koju sam vec opisao.
Bilo bi lepo da se jos neko ukljuci u diskusiju i opise kako to radi. Cuo sam da se pojavila tecna hrana za ikrasice pa cu sutra svratiti do Pet sopa da vidim o cemu se radi, jer se sa ovim nisam sretao do sada.
 
I mene interesuje ta tecna hrana iz pet centra.JBL proizvodjac.Ako je pazari Zopex verovatno ce preneti utiske.:mrgreen:

Ovde bi voleo da ne pricamo o krupnoj zivoj hrani (dafnije,crvene larve),kao sto smo pisali u "mutnoj rjeci" kolege Kojota,nego samo u varijacijama za ishranu sitne mladji...plankton,alge,infuzorija itd...
 
Znam Paleo...Tamo smo diskutovali i Zopex nam je lepo objasnio neke stvari...E sad mali problem je sto se tamo sve desilo spontano,odnosno od pomoci Kojotu mi smo skrenuli sa teme drvili o dafnijama itd.
A ovde diskusija nikako da pocne a moze i da se zavrsi pre nego sto pocne kako meni izgleda.:rofl2:

Moj problem je sledeci koliko god isao po uputstvu u pravljenju infuzorije relativna stvar je sta cu na kraju dobiti.Znaci slama,suva kora od banane ili neki biljni materijal u raspadanju sa starom vodom iz akvarijuma nije davao uvek iste rezultate.Posto taj buckuris stoji vise dana dok se infuzorije razviju (pitanje u kojoj kolicini i kog kvaliteta),moze da se desi da se vreme izvaljivanja mladji i infuzorije ne pogodi i onda dolazi do gladovanja i cesto uginuca.
Da bi ovo izbegao Boban me je savetovao da u razlicitim vremenskim razmacima i na razlicitim mestima postavim sudove sa buckurisem pa da forisram onu kulturu sa kojom sam najzadovoljniji.
Pre par godina sam imao kulturu (cini mi se po opisima i izgledu da je bio paramecium) koju sam uspesno gajio 10tak dana.Davno je bilo a ja nemogu da se setim kako sam dosao u tegli do njih niti kako sam uspevao da je odrzim toliko u zivotu.
E to je muka kako dobiti jaku i stabilnu kulturu koja ima kontinuitet...

Pozdrav!
 
Kada hocemo da koristimo tu kulturu za ishranu riba onda jednostavno izvadimo okon 3/4 vode i to je to. Tu vodu mozemo direktno da dodamo u akvarijum gde je mladj ili da postavimo neku hranilicu koja to radi u duzem vremenskom periodu.
Ovaj deo mi nije jasan. Izvadimo 3/4 vode od koje kolicine? Da li tu svu vodu (3/4) roknemo u aq pa to traje danima ribama kao hrana ili...?
I kako radi ta hranilica? Jel kao nesto kaplje? Verovatno je tesko nabaviti tako nesto?

Inace ne davis Bobane nikako,upravo bas ti hvala za opsiran tekst:ziveli:
 
Mi razvijamo kulturu u posudi od nekoliko litara vode, recimo 4 l. Kada je razvijanje fitoplanktona zavrseno odnosno kada ga ima u dovoljnoj kolicini onda mi koristimo malo crevo i izvadimo oko tri litre te zelene vode. Tih tri litara vode mi mozemo da direktno dodamo u nas mresni akvarijum pa dok traje sto zavisi od broja mladji. Da li je to dan - dva ili vise to ce praksa da kaze.
Ja licno bi menjao vodu cesce sto je neophodno za zdravi razvoj riba jer moze da dodje do nagomilavanja organskih materija koje su dobra osnova za razvoj bakterija a to bas nije tako pozeljno. Menjanjem vode smanjujem i kolicinu ubacenog fitoplanktona pa se sve odvija cesce. To nije problem jer ako mi gajimo fitoplankton onda postavimo vise takvih posuda pa imamo sasvim dovoljno. Sve je to sada nagadjanje a odgovori se nalazi u praksi.

Hranilica je bas tako kako si i naveo, kap po kap. Mnogi akvaristi koriste pribor za transfuziju koji je idealan za to. To moze svako da nabavi a moze i da se inprovizuje.
Eto tako i drago mi je da je sve ovo od koristi :)
 
Definitivno je bolja hrana od fitoplanktona. Mlade ribe u svom prvom periodu nemaju izgradjen sistem da namirisu hranu pa zato nesto sto se krece izaziva spontani refleks ili reakciju hranjenja poznatu kod riba. To je i prednost tih protozoa u smislu zive hrane. Problem nastaje ako je ta protozoa suvise brza za ribu sto otezava hranjenje. Ima podataka da pojedini bicari mogu da odmaknu par milimetra kada se nadju u takvoj situaciji sto je dovoljno da prezive. Iz tog razloga rotifer je mozda i najidelanija pocetna hrana za mladj.
 
He he ovde moze da se doda jos kako nasa akvaristika ima veze sa generalnim ukrasavanjem naseg stana. Svi mi ponekada dobijemo cvece na poklon ili jednostavno uberem u nasoj basti. Takvo cvece zavrsi u vazni, naravno sa vodom. Nedelju dana kasnije mi imamo infuzoriju a da nismo ni mrdnuli :)
 
Bobane, u Sera Artemia mix pored jaja artemie postoji i hrana za artemiju ( mislim da je slani fitoplankton u pitanju) moze li se iz vode ge se razmnozava artemija uzeti pocetna kultura fitoplanktona za uzgajane u slatkoj vodi i na taj nacin obezbediti pocetna "strerilna" kultura?
 
Licno mislim da to nije slucaj sa ovime sto ti navodis mada da budem iskren nikada nisam koristio Sera Artemia mix. Ja imam slican mix od SFB i to su jajasca artemije i odredjena kolicina soli. Tu nema nikakve hrane za artemiju.

Inace mislim da ti tesko mozes da razvijas morske alge u slatkoj vodi.
Razvijanje monokulture nije potrebno ako ti ne proizvodis fitoplankton komercijalno iz nekog razloga. Nema potrebe za time a ako sve to zapocnes u nekoj posudi i vodi koje nisu imale kontakt sa ribama i drugim zivim bicima onda je sve to vrlo bezbedno sa stanovista patogena za nase ribe. Da li ce nase ribe da to jedu ili ne to je vec druga prica.