Ilegalac

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,599
329
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Danas na poslu uhvatim leptira koji je dosao iz Australije !!!
Pre jedno nedelju dana zabelezeno je da je vetar doneo leptire i da se po koji moze naci i eto ja ispao sreckovic :)
Ime leptira je Blue Moon Butterfly

Evo i slike:

DSC03683.jpg



DSC03694.jpg
 
Eto,..i leptiri su postali emigranti :lol: Samo razlika izmedju nas koji emigriramo i leptira je u tome, sto leptire niko nece da deportuje :lol:
 
Eto,..i leptiri su postali emigranti Samo razlika izmedju nas koji emigriramo i leptira je u tome, sto leptire niko nece da deportuje
...hehe, potpuno si u pravu!
Bobane sto si napravio s leptirom....
a) pustio ga u miru da odleti
b) spremio mu mali terarij
c) s iglicom si ga pricepio za stiropor
d) nista od navedenog?
 
Ja mislim da ti Nevene,... pre nego sto bi pustio leptira da odleti,... da bi ga prvo skenirao na tvom skeneru. :lol:
 
Odgovor je pod "D".

Igrom slucaja tog dana nas je posetio i MAF inspektor radi pregleda karantina. Iskoristio sam to i onako okolo ga pitao kakva nam je obaveza ako mi nadjemo tog leptira. Om mi je rekao da za sada nema nikakvih naredbi da se leptir unistava od strane MAF-a.
I posto je to tako, leptir je poslat u jednu skolu gde ce deca da imaju priliku da uzivo vide ovako retko vidjenog insekta na NZ.

Eto, to bi bila sudbina tog leptira a mislim da ce deca da znaju da ga cuvaju.
 
boban said:
Igrom slucaja tog dana nas je posetio i MAF inspektor radi pregleda karantina.

E, sada ti nama objasni sta si ti postao ,kakav inspektor? Sta to znaci MAF?

Ovo moze da asocira na svasta.. :lol: :wink:
 
Pisao sam vec o tom MAF-u (Ministry of Agriculture & Forestry, New Zealand) u tekstu o karantinu http://www.beke.co.nz/threads/karantin-i-akvaristika.1263/

Evo su oni ovde http://www.maf.govt.nz/mafnet/

To je ministarstvo vlade NZ za zastitu NZ od kojekakvih leptira itd. Jednostavno bio sigurnost. Pokrivaju svaku oblast, sumarstvo, ribarstvo, agrikultura, hortikultura, jednostavno sve gde je nesto zivo u pitanju a postoji mogucnost ta ugrozi NZ.
Posto je u ovom slucaju u pitanju uvoz riba onda je MAF taj koji to kontrolise.
Stim se nije igrati jer se kojekakve igre obicno zavrsavaju sa katancem na biznis i visegodisnjim odmorom u zatvoru. Tu nisu izuzeti ni pojedinci ali njima nemaju sta da zatvore ali im odmor negine.
Gledao si ono na filmovima. Dodje dasa i postavi zutu traku i prica je zavrsena. Inspektori imaju vrlo veliku izvrsnu moc i tu ne pomazu nikakve intervencije niti kome pada na pamet da intervenise ili zataskava stvari.
Eto to je MAF ukratko i ja moram da budem dobar sa njima.
Manje vise sve zemlje imaju takve ispektore i sistemi su slicni a sve zavisi od zakonodavstva zemalja.
 
u principu radi se o zastiti od uvodenja organizama u biotope u kojima bi mogli napraviti stetu (kao divlji zecevi ili konji u Australiji) i unistiti autohtone vrste, zar ne?