Ima i banana

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,599
329
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Nase drago voce raste pomalo i ovde. Nisam izdrzao a da ne slikam ovo i podelim sa svima. Rec je o bananama :)


Na slici se jasno vidi koliki je cvet banane :)

DSC01913.jpg



Interesantno je kako se iznad cveta formiraju banane.


DSC01915.jpg
 
Pa sta ti mislis Bobane, da banane uspevaju samo kod tebe na NZ ? :D

Ima i ovde kod nas , mislim ovde blizu mene u Macvi . :wink: Ljudi ih ovde uspesno gaje i cim kupim digitalac imam da fotografisem .Mogu ti reci da su dosta krupnije, nego sto su te kod tebe. :lol:
 
tu kod nas ih nema, ili barem ih nisam vidjela! :wink:
ali, bilo bi lijepo imati palmicu u stanu i imati banane (domace)
Fauna a kako preko zime te banane uspiju prezimiti ? Ne smeta im mraz i snijeg?
Bobane, a ti slikni još koju ovako lijepu biljcicu ili bilo što, da malko bolje upoznamo NZ :D
 
Fauna bre odakle si ti????????
Spominjes macvu nemoj reci da si civijas?
Boban me odusevljava sto sve zabelezi sa svojom kamericom :D
Ajde bobane baci jos koju sliku, kao sto Jasenka rece NZ je predivna zemlja,
pa podeli tako neke lepe stvari kao i ovo sa bananama!
 
Jasenka ima i kod nas banana...evo moj susjed na moru na Krku je imao nekoliko godina bananu u vrtu, mladu, ljepu , imala je najslade male banane koje sam ikada vidio!
I onda su je primitivni krcani pocupali dok njega nije bilo - sveima bi im kicmu slomio da su mi dali, mamu im njihovu.
Uglavnom ima banana i kod nas - sam ih treba znat tražit :wink:


========================================
Poruka je izmenjena da bi i mladji uzrast uzivao u temi o bananama :)
Boban
========================================
 
Ma naravno Stina i Fauna su u pravu ima i kod nas Banana , a nadje se i majmuna gomila :twisted: Pa banane ponekad ne stignu ni da sazru. :?

Inace Danist blizu si sto se Faune tice... Ma on je Civijas i-po. :lol:

Sto se one opaske o Novom zelandu tice potpuno se slazem i nadam se da cu jednom zaraditi dovoljno parica da i tamo nogom krocim.
 
Stina, bila sam na Krku, više puta, po skoro svim mjestima, ali stvarno nisam uocila banane! (a nisam ih niti ocekivala, pa nisam niti gledala ta silna stabla i silne palme koje su tamo)..baš s Krka imam u stanu tri palmice koje sam sama presadila (neke obicne-nisu banane :wink: ).
 
Ma Octo civijasi su pravi ljudi :lol:
Fauna majka mi je macvanka (Bogatic) a ja sam iz Sr.Mitrovice.Komsija s druge strane save 8)
Kod macvana ne samo da ima banana nego videh i farmu nojeva :lol:
 
danist said:
...Fauna majka mi je macvanka (Bogatic) a ja sam iz Sr.Mitrovice.Komsija s druge strane save

Mozes ti biti sa one strane... ali ti si poreklom iz Macve :lol:

Sto se tice nojeva ,to je tacno. Koliko znam ima dva odgajivaca u Macvi koji ih gaje , jedan od njih je bas veliki odgajivac koji je o tom specificnom uzgoju govorio preko nekih TV stanica (cini mi se RTS i BK nisam bas siguran) i veoma je poznat . :wink:
 
Eto i kurioziteta koji valja pomenuti u slucaju Banane na Balkanu i ire.
Svod staklenika Botanicke bate "Jevremovac" u Beogradu je ovih dana pred padanjem jer ga je poremitila banana palma koja nekoliko poslednjih godina polako gura metalnu konstrukciju.

Inace nisam znao kako izgleda cvet banane. Malo lici na onaj dekorativni kupus. Ali ono to je fascinantno je pozicija ploda tj. onoga to mi tako u slast rumamo. BUduci da sam uvek verovao da banane imaju i semenku, sad sam malo zbunjen. ta i kako oprauje onaj cvet. Ako stignem malo cu pronjukati.
 
Prvo da kazem da ja znam da banane rastu i kod nas u SCG. To nije novo mada im klima nikako ne odgovara. I ovde gde se ja nalazim nije bas pogodno za njih. Severnije odavde a i na istocnoj obali rastu mnogo bolje.

Ovaj cvet na slici je u stvari vrlo mali u odnosu na velicinu koja bi trebala da bude bas radi tih klimatskih uslova. Posto je vreme ovih zadnjih mesec i vise dana bas kilavo jasno se vidi na slici da ima razmak izmedju cveta i plodova banana. Receno mi je da je to radi toga sto banana nije oprasena pa su ti plodovi otpali kada sam ih dodirnuo. Delovali su trulo.

Sta oprasuje bananu :? Vrlo verovatno da su insekti u pitanju.

Secam se da sam ko klinac trazio semenku u bananu jer me je otac malo zafrkavao s time. Eh te banane :)
 
Naravno fauna u mojim venama je macvanska krv na koju sam ponosan :lol:
I mene bas zanima oprasivanje ovakvog cveta???I kako uopste izraste biljka banane? Video sam plantaze banana ali nigde nisam video kako ta biljka postaje?Dali je moguce da iz onog malog crnog semena iz banane postane ogromno drvo, koje ima jedan od naj ukusnijih plodova na svetu i krka se bas na celoj zemaljskoj kugli????
 
Eh sad sam se tek zbunio. Jel moguce da to sto izgleda kao cvet i nije pravi cvet nego cvast ili ti grupa cvetova? Pa onda mozda svaka nazovi latica jeste nekakav cvet iz kojeg se razvija po jedna banana. Ono mi sad lici kao da taj cvet raste dok iza njega ostaju plodovi.
 
Ne razumem se puno u banane ni u nacin njihovog oprasivnja, da li su anemofilne ili entomofilne ? :? Ali negde sam procitao da su banane ove koje mi koristimo u ishrani sirom sveta , modifikovane banane koje se ne oprasuju niti je moguse takve banane reprodukovati i dobiti nova stabla.
Ne secam se tacno o cemu se tu radilo (u tom clanku) ali da nam prestoji opasnost od nestanka tih banana . Divlje banane ne lice toliko na ove koje mi koristimo i nisu ni istog ukusa , bas se dosta razlikuju.