Ishrana mladji

Eddie

Senior Member
3 April 2005
399
2
18
49
Pancevo
Evo pocinjem jednu temu u kojoj svi mozemo ucestvovati sa svojim predlozima i iskustvima.
Cilj mi je da se obradi jedna vazna i interesantna stavka pri razmnozavanju riba, pre svega slatkovodnih.
Zavisno od vrste postoje mnogi nacini podizanja mladih.
Svi smo culi za infuzorije, artemiju, razne crve, mikro hrane ali sta, kako, kad i koliko. Uz slike i licna iskustva mislim da cemo razjasniti mnogo toga i pomoci da se demistifikuje ova tema.
Mnogi akvaristi imaju strah od ovih prica jer zapravo ne razumeju ili nisu nikad videli a cesto se i ne razmislja o tome dok se ne desi neki mrest pa je onda frka snaci se.
 
Za pocetak CRVI, grindali, enhitreje i mikro crvi.
Njih cu objediniti iako postoje znacajne razlike izmedju ovih vrsta zemljanih crva, ali cesto se (bar u mom slucaju) mogu drzati zajedno, odnosno kulture ovih crva se mogu uzgajati u jednoj koloniji (kulturi).

Po preporukama za kulturu ovih crva porebno je plasticna, stiroporska ili kutija od drveta napunjena zemljom nekih 5-10cm. Kutije od sladoleda od 1l su se pokazale kao dobro uzgajaliste. Zemlja koju treba koristiti je kupovna ali voditi racuna da bude tresetni humus, ociscen od prljavstine i semena biljaka a ima i onih koji su nekom toplotnom metodom ocisceni i od svih oblika zivota koji mogu ugroziti kulturu crva. Jedan od takvih kupovnih humusa koji su dostupni kod nas a i ja ga koristim je "FLORABELLA" zemlja uvoz iz nemacke. Ova zemlja osim sto je vrlo cista zbog treseta ima odredjenu kiselost a i nema dodataka djubriva.

Dakle, kad nabavimo zemlju i kutiju potrebna nam je starter kultura koja sadrzi crve za pocetak. Ovo se obicno dobija od kolega akvarista.
Crve dodajemo u pripremljenu posudu, malo zemlju navlazimo dodamo hrane i preko hrane i povrsine zemlje stavljamo staklenu plocicu.
Staklence sluzi sem da sacuva vlaznost direktno iznad hrane da se za nju zalepe crvi kad je vreme za hranjenje riba.

Nema posebnog smisla smarati sa % vlaznosti zemlje jer je to tesko izmeriti ali zemlja mora da bude ne mokra ali vlazna. Lako se nadje iz vise pokusaja najbolja koncentracija vlage jer crvi vrlo brzo reaguju na promene povlaceci se u zemlju ili penjuci se uz ivice kutije.

Ja imam kulturu koja ima i mikro crve,grindale i enhitreje. Iako mikro crvi traze nesto vecu kiselost,vlagu i temperaturu uvek ih ima uz ove druge.
Ako nekom trebaju mikro crvi vise nego grindali dovoljno je povecati malo vlaznost i ostaviti hranu da se malo duze raspada i pocece da dominiraju.
Temperatura za drzanje kulture je recimo sobna, mada ih ja drzim na poklopcu akvarijuma gde je toplo zbog neonskog osvetljenja. Uglavnom cete naci preporuku da je T do 20C ali moji izgleda vole toplo. Kulture koje drzim u hladnijem nikako ne uspevaju da proizvedu dovoljnu kolicinu crva.

Hranu koju koristim je paletirana hrana za macke, jer se lako cisti kad je vreme za promenu (na svaka 3-4 dana) ali moze se koristiti svasta od griza, psenice preko prezle do hrane za ribice u listicima.
Grindali i Enhitreje su dosta veci od mikro crva pa se preporucuju za vec poodrasle ribe dok mikro cvre mozete davati i ribicama starim nedelju ili dve(zavisno od vrste) a odlicna su hrana za koridorase recimo jer su 1-3mm i padaju na dno a oklopnjaci ih obozavaju.

Ribe hranimo tako sto posle odredjenog vremena od stvaranja kulture (15-20 dana) primetimo da ih ima na staklu dovoljno za prvu zetvu. Oni se zalepe za to staklo i dosta je samo skinuti staklic i proprati ga u vodi akvarijuma sa ribama. Ne treba posebno brinuti o zemlji koja se pri tom ubaci jer su vrlo male kolicine. Ali treba voditi racuna da bas ne upadne i koja zalepljena gromadica.
Ne znam dal sam nesto preskocio sad, ali lako cu editovati i dopuniti. Ko jo snesto zna moze slobodno dodati. Nisam hteo da smaram sa latinskim nazivima i izgooglanim preporukama za drzanje jer nas to u sustini ne zanima. Sta zna ribica sta je enchytraeus albidus :):):)
Slede slike