Izmena vode u sistemu

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,599
329
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Evo kako u crtama izgleda izmena vode kod mene.

Poce cu od rezervoara 10. U njemu se nalazi voda koja se slobodnim padom dovodi do akvarijuma 3 preko ventila za regulacije protoka vode 2. Dalje, voda iz akvarijuma slobodnim padom ide u drugi rezervoar gde se nivo meri uredjajem za merenje nivoa 6. Kada nivo naraste na zadatu vrednost, uredjaj 6 daje signal pumpi 7 koja vraca vodu u rezervoar 10. Taj drugi rezervoar ima i prelivnik gde voda odlazi u kanalizaciju.

Kako sada to radi.

Kada nivo vode opadne u rezervoaru 10, kontrola nivoa 11 reaguje i pokusava da zadrzi zadatu vrednost nivoa vode. Sveza voda se dovodi ali ne u velikoj meri. To se podesi ventilom koji se nalazi na dovodu 1 a koga nisam nacrtao na semi. Voda struji kroz akvarijum i odlazi u donji rezervoar. Kada se on napuni, regulator 6 reaguje i prazni taj rezervoar do donjeg zadatog nivoa koji kada se postigne iskljuci pumpu.
Posto nivo vode u rezervoaru 10 nije adekvatan istekloj vodi jer je dodata nova voda, visak ide preko prelivnika 9 u kanalizaciju.

I u donjem slivniku se nalazi prelivnik 5 pa se i tu vrsi odvod vode. Ako je nivo vode u rezervoaru 10 na maksimalnom nivou onda ce regulator 11 da zaustavi pumpu 7 pa ce voda da odlazi u kanalizaciju preko prelivnika 5. Taj prelivnik 5 je ujedno i osiguranje ako se pokvari pumpa ili bilo sta drugo. Tu netreba da se zaboravi da voda slobodnim padom stize u taj slivnik.

Kao sto moze da se vidi iz ovoga, ovde uvek dolazi do mesanja stare i nove vode. I voda koja dolazi kroz dovod 1 je ispravna za akvarijum a voda koja se vraca povratkom 8 ide preko mocnih filtera.

Eto, i nije tako koplikovano a mislim da je za kucni akvarijum jedno burence vode kao rezerva ok. Ipak, ako si zainteresovan za tako nesto ovo moze da ti posluzi kao polazna osnova ili ideja.
 

Attachments

  • sema.jpg
    sema.jpg
    16.5 KB · Pregleda: 375
Ako sam dobro razumeo u rezervoaru 10 sveza voda se mesa sa preciscenom ustajalom vodom da bi se izbegla nagla promena temperature i hemizma vode. Je li tako ? Isto tako interesujeme da li sam dobro shvatio ovu shemu. Znaci da rezervoar 10 i rezervoar 6 predstavljaju pojedinacne rezervoare, a da akvarijuma moze biti vise... Je li tako ?

Da uprostim ... Imamo jednu , dve, tri ,..police sa odredjenim brojem akvarijuma, gde imamo dva veca tanka ( bureta ili sl. ), jedan je iznad svih tih akvarijuma na policama a drugi ispod svih tih akvarijuma na policama. I sve je povezano onako kako si ti opisao?

Da li mi je dobra vizija ? :wink:
 
Da, u rezervoaru 10 je ta dopuna vode i tu treba da se uskladi dotok sveze vode koja se mesa sa postojecom. Iz njega (rezervora 10) moze voda da ide na koliko hoces akvarijuma. Normalno, taj rezervoar treba da je primeren broju akvarijuma koje opsluzuje.

I rezervoar 6 je zaseban i to je samo slivnik gde se nalaze par grubih filtera. Taj slivnik je bitan jer zahvaljujuci njemu osciluje nivo vode u gornjem rezervoaru.

Ovo kako si ti uprosteno rekao je tacno tako. Te rezervoare bi trebao da drzis negde gde se lako manipulise sa njima i ako je za radnju, bolje bi bilo da su u drugoj prostoriji.
Sistem regulacije nivoa vode mozes da regulises kako ti odgovara i da koristis sta imas. Pumpa mora da je dovoljno jaka da moze da isprazni taj donji rezervoar u nekom kracem roku.

Ima tu zezanja dok se ne nastima a posle radi ko saliveno. Ako planiras nesto za vise akvarijuma onda je ok ali samo za jedan se ne isplati.
 
Ajme, koja procedura...svaka cast!
kod mene to izgleda puno jednostavnije (i samo je jedan akvarij u pitanju), i to se svodi na ovaj vanjski filter kroz koji se filtrira voda iz akvarija i mijenjanje 20l svaka dva tjedna -putem laufa isisam u kantu od 20l vodu iz akvarija, te ulijem novih 20l koji su se oko 24h mijeali u drugoj kanti. Ah, nita novo niti specijalno i da je kompliciranije sva bi se spetljala (barem prvi puta)! :D
 
Ovde to ne bi moglo na taj nacin. Ovaj sistem ima oko 50 m<sup>3</sup> vode pa bi bilo vrlo nezgodno menjati vodu na taj nacin. Iz tog razloga se i postavljaju ovakve stvari. To moze da bude i sistem za pet radnje ali za kucnu upotrebu bi bilo previse.
 
poto i sam razmiljam o nekom poluautomatskom sustavu izmjene vode, zasad mi je jedini problem automatsko dodavanje sredstva za pripravu vode. Vidim da se u ovoj prici takvo to nigdje ne spominje. Da li to znaci da u sustav ulazi nepripremljena voda - direktno iz pine-slavine-cesme?
 
Evo kako to ukratko izgleda. Voda se vadi pumpom iz bunara i dovodi u jedan veliki rezervoar. Ta voda se koristi i za pice i sve ostalo pa zato prolazi kroz sistem za preciscavanje. Jedno je sigurno a to je da se ne dodaju nikakve hemikalije kao hlor. Ta voda je u stvari ispravna za akvarijum i kao takva se dovodi do onog rezervoara gde sve i pocinje pa zato i nema potrebe da se dodaju neki preparati za pripremu vode.