Jaja iguane mozda prvi put u Srbiji

Saint

New Member
25 Januar 2007
7
0
1
Vau!
Jutros kad sam ustao i hteo da nahranim Maxsu(Iguanu) kad vide dva jaja snela!Haos!
Nisam mogo da verujem ali izgleda da su iguane dvopolna stvorenja.
Neznam sta da radim!Ima li neko neku informaciju kako trebe cuvati jaja.
Pozdrav svima!Jano kad god hoces mozes da svratis da vidis iguanu.Evo ti moja mail adresa pa suzuki-gsxr-1000@hotmail.com
 
Koliko znam Saint, ti rece da imas muzjaka iguane ?:D

Ne znam sta da prokomentarisem , znam da je vec
bilo slucajeva (u Hrvatskoj ) da zenka iguane snese jaja u drugoj godini zivota a da li su takva jaja u redu, to ne znam . Evo link takvog slucaja Jaja iguane

Mozda ne bi bilo lose, da sve to fotografises i postavis ovde slike.;)


ps.
Premestio sa Saint tvoj post i postavio ga kao posebnu temu jer se radi o specificnom slucaju, polaganje jaja kod iguane.
 
For Fauna

Koliko znam Saint, ti rece da imas muzjaka iguane ?:D

Ne znam sta da prokomentarisem , znam da je vec bilo slucajeva (u Hrvatskoj ) da zenka iguane snese jaja u drugoj godini zivota a da li su takva jaja u redu, to ne znam . Evo link takvog slucaja Jaja iguane

Mozda ne bi bilo lose, da sve to fotografises i postavis ovde slike.;)


ps.
Premestio sa Saint tvoj post i postavio ga kao posebnu temu jer se radi o specificnom slucaju, polaganje jaja kod iguane.
Evo prve slike a slika cu jos.hvala ti u svakom slucaju,ovo je muzijak 90% a mozda gresim.Ja sam cuo od nekih likova da su iguane dvopolni reptili i da se desilo skoro u nekom zoo vrtu da se zenka sama oplodila.poz
 

Attachments

  • Maxa.jpg
    Maxa.jpg
    70.7 KB · Pregleda: 34
Sa ovom fotografijom, tesko da mozemo nesto vise reci o polu iguane. Kada bude bilo drugih jasnijih fotki, mozda sigurnije procenimo.

Tacno , desio se jedan takav slicaj u jednom zooloskom vrtu ( mislim da se radilo o nekoj vrsti varana) , da je zenka nakon vise godina bez mizjaka i na zaprepascenje svih naucnih ljudi, polozila plodna jaja! :)

Moram potraziti tu stranicu , pa kada je pronadjem linkovacu je ovde. ;)



 
Koliko ja znam iguane nisu dvopolne a inace nije redak slucaj da zenke u slucaju vise razlicitih vrsta reptila bez ikakve oplodnje imaju svoje prvo nosenje jaja, koja su neoplodjena. Cini mi se da je to i ovde slucaj.
Znam samo da je kod leoparda vise nego ocigledna razlika izmedju oplodjenog i neoplodjenog jajeta kad se stave jedno pored drugoga.

Pozdrav
 
Da , zaboravio sam da kazem, da samooplodnja moze da se desi samo kod zenki, dok kod muzjaka to nije slucaj . I uvom sliucaju (milsim na to sto se desilo u zoo vrtu), radilo se o zenki koja je godinama bila bez muzjaka i na kraju je polozila oplodjena jaja iz kojih su izasli mladi. Tako da u tvom slucaju Saint , radi se 100% o zenki bez obzira na to sto ne vidimo dobro sliku jer muzjak nije mogao da polozi jaja. ;)

Naravno , i ovo sto Miljance rece, da zenke mogu da poloze neoplodjena jaja i to je tacno, desava se i to .
 
Snimci Uskoro

Pozdrav Svima!
Tacno je izgleda to da su jaja neoplodjena jer sam se raspito kod mnogih likova!
Ali nema veze bice sledece godine malih iguanica.Snela je oko desetak jaja ona od juce su neko je belo a neko zuto tako da neznam dali je oplodjeno ali zenka i dalje lezi na jaima.Necu ih dirati pa sta bude,obavestavacu vas!Malo pre je snela jos jedno pa sam to zabelezio snimkom ako neznam dali mogu ovde da postavim snimak.Poz!
 
imas zenku ,nisu dvopolna bica i obicno se judi zeznu kad im daju musko ie samo zato sto ima krestu...
polnozrela iguana polazejaja svake godine i ne mora da e pari,,.. bez muzijaka imas sterilna jaja koja mozes da bacis...:)
nadam se da sam pomogo.
nisma citao sve tekstove jer zurim
sorry
 
Za Zarka

Poz!
Sigurno si u pravu,ali nista me nekosta da sacekam neko vreme pa cu razbiti neko da vidim dali je oplodjeno ili nije.Moram nabaviti muzijaka sto pre ako neko nekog ko prodaje nek mi javi na email.
 
Kao sto sam rekao u vezi samooplodnje kod reptila (Parthenogenesis) ,malo sam se potrudio i pronasao informacije koje sam citao . Da ne budem sebican evo linka tog zanimljivog slucaja

Ženka varana ‘bezgrešno začela’ u ZOO-u u Chesteru

a ovde mozemo procitati kako su se izlegli ti mladi i videti ih na fotkama :)

Svjetlo dana ugledalo pet 'djevičanski začetih' varana

Naravno, ovaj slucaj se desio samo u tom zoo vrtu u Chesteru i nigde vise u svetu, zato je nerealno ocekivati da se nekome od nas
koji imamo iguane kao kucne ljubimce, desi ovakav slucaj .
Znaci Saint, da su jaja koje je polozila tvoja iguana, definitivno neplodana i slobodno mozemo reci da je to vec poznat slucaj iznosenja prvih neplodnih jaja. Ali slobodno mozes potraziti nekog muzjaka i pokusati upariti ove reptile. ;)
 
Jaja

pozdrav svima!
Iguana je snela 28 jaja juce sam ih sklonijo od nje i bacijo ih jer su kako ste rekli neoplodjena.Ali bice opet sledeceg proleca ili jeseni nova i nadam se jos vise ce biti.
Fauna hrala ti jos jednom na savetima,linkovima...
poz!
 
Svakako ce biti druge prilike ,ovo je bilo i neocekivano tako da ne treba mnogo zaliti ;)

Nadam se da ces naci odgovarajuceg muzjaka ali moras znati da on mora biti nesto stariji od tvoje zenke . Zelim ti puno uspeha u pronalazenju zrelog muzjaka .

Pozdrav!:)