Kako cistite akvarijum?

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,599
326
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Jedna pomalo neugodna stvar koja prati sve nas akvariste su alge. Mi se borimo na razne nacine da ih u akvarijumu bude sto manje ali na kraju nam ipak negine da se prihvatimo ciscenja akvarijuma.
Svako ima neki svoj nacin ciscenja akvarijuma a ovde je prikazan nacin koji ja primenjujem kada dodje do vecih naslaga algi.

Za ciscenje koristim jednu strugalicu koja ima izuzetno ostri vrh, slicno ziletu. Ona je prikazana na prvoj slici.

DSC04025.jpg



Prednost takve strugalice je vise nego ocigledna. Ako se koristi sundjer ili nesto drugo poput njega onda ce sve alge da se izmrve i da zamute vodu.

DSC04017.jpg


DSC04020.jpg


Upotrebom strugalice alge ostaju u komadu i lakse se izvade iz akvarijuma. To se vedi jasno na slici. Ostrugane alge uhvatim u mrezicu koja ima male ovore i tako je otstranim iz akvarijuma.


DSC04022.jpg


Na kraju svega moze da se upotrebi sundjer ili nesto drugo za pranje i da se lepo ocisti sve ono sto nam je promaklo.
Ovakvim nacinom ciscenja mi necemo da bacamo bezpotrebno vodu a ujedno ce mo da sacuvamo i nas filter jer fine cestice ostrugane alge nece da nam zapuse poroznu masu ili sundjer. Na kraju svega toga sacekamo malo da se sve preostale alge istaloze i lepo ih usisamo sa nekim crevom.
 
Ja sam uvek praktikovao da svakoga dana svoje akvarijume pregledam i ocistim usisivacem i magnetom. Svako jutro sa magnetom predjem preko stakala akvarijuma i ako je potrebno usisivacem usisam dno akvarijuma. Retko kad mi se desavalo da se stvori veca kolicina algi da bih morao da upotrebim strugalicu.
Ali kada su vece kolicine algi tada i ja koristim tu stvarcicu. :wink:
 
Evo kako su moji akvarijumi izgledali kada sam ubacio ancistruse :D
 

Attachments

  • resize_of_akvarijumi.jpg
    resize_of_akvarijumi.jpg
    45.9 KB · Pregleda: 397
  • resize_of_akvarijum2.jpg
    resize_of_akvarijum2.jpg
    46.8 KB · Pregleda: 389
ja obicno kada mjenjam vodu postruzem alge sa stakla tako da ostanu na ziletu, na isti nacin postruzem kamenac, ako je potrebno jos malo pobrisem krpom i to je to.
 
Do prije nekih mjesec dana sam alge s stakla skidala svaka dva-tri dana s magneticima, a one tvrdokorne (zelene tockaste i koraljne) s posebnom spuvicom (jednom u par tjedana). Alge s kamenja sam morala cupati rukom, jer nije bilo nikakvog algojeda!
To se naravno sve promijenilo i sada vie niti ne znam to su alge (osim koraljnih...njih skidam sa stakla cetkicom za zube), dok alge sa stakla ciste u potpunosti puevi (njih 20-ak), a alge s kamenja algojed! :D
 
Verujte mi na rec, ove fotografije sto vidite u svakom od njih je po 4-5 ancistrusa bilo. Pre nego sto sam ih ubacio, moja borba sa algama je bila mukotrpna i neefektivna. Kada sam ih ubacio, neverovatno kakvo je to bilo olaksanje za mene.

Jeste da su ovo akvarijumi iz radnje gde se prodaje riba iz njih, koji se razlikuju od ukrasnih akvarijuma (nema podloge) ali i u ukrasnim akvarijumima ancistrusi su "zakon".
 
Moj akvarijum je jos uvek u pocetnoj fazi, mada se vec alge naziru lagano po kamenju i staklu. One na kamenju ne diram, jer bar za sada nema velike potrebe za tim (videcemo kasnije), dok one na staklu skidam onim cistacem koji sa jedne strane ima sundjer, a sa druge gumu koja lici na onu sto se ciste stakla na kolima. Za sada radi dobro. Imam tu prednost da u akvarijumu nemam biljke, pa mi to malo olaksava posao sto se algi tice. Moram da priznam da kako sam ostao bez gibicepsa, i alge brze rastu, i gomilaju se na staklu.

Fauna ti rece da su ancistrusi zakon :D , pa mi reci kakve su sanse da mali ancistrusi recimo 2 kom. prezive u akvarijumu sa ciklidima, ako ih ubacim? Gledao sam u lokalnoj prodavnici, i one koje prodaju su jako mali, pa se plasim da ih ubacim unutra jer postoji potencijalna opasnost da ih ovi "zverovi" poklopaju.
 
Srdjane, ancistrusi su po telu oblozeni kostanim plocicama koje ih u prirodi stite od raznih neprijatelja.Te plocice oni imaju u najranijoj fazi njihovog razvoja.Pored plocica dto im sluzi kao odbrambeni mehanizam, ancistrusi imaju i interoperkularne bodlje smestene bocno na glavi, kod prsnih peraja. Tako da tvoja briga, da ih tvoji ciklidi pojedu je bezpotrebna.

Inace imas u Bg po nekim shopovima i vece ancistruse, pa nije lose da ih potrazis kada budes dolazio . :wink:
 
Mozete li mi objasniti kako se cisti podloga,znam daje sa crevom ali ne znam tacno kako sta?...i podloga mi je od sitnih kamencica :)
 
Potrebno ti je crijevo fi 1 cm, plastična flaša od pola litre koju ćeš nekako nabiti na crijevo. Kad to uradiš zaroni flašu u akvarijum te na drugom kraju crijeva ustima povuci vodu i pusti da oteče u neku kantu. Potrebno je prije toga sve isključiti iz struje, a što ima veze sa akvarijumom. Malo sam ti kopao po youtube pa sam našao da vidiš otprilike kako se to radi:
 
To vazi samo za akvarijume gde je podloga krupna, bez biljaka i dodatka u podlozi kao sto je treset ili neki slicni dodaci za rast bilja. Podloga koja ima posadjeno bilje, cistiti se veoma pazljivo kako ne bi unistili ono sto smo strpljivo cekali a to je dobro zabiljen akvarijum.

Recimo, ovako nesto bi moglo posluziti za ciscenje podloge (tu istu spravu koristim i ja ;) )

228bb5de7642a72364a047643c16daca.jpg

...ili ovo

95cdb58ad52424befcd530aa94203d74.jpg
 
Hvala,pomogli ste mi uradicu to sto pre...samo koliko se cesto cisti dno? i ja nemam biljke zbog japanki tako da nemam sta da unistim :) okacila bi vam sliku akvarijuma da vidite kako otpilike izgleda i da mi kazete sta sve treba da mu dopunim ali su sve slike prevelike,ne znam kako da ih smanjim :S
 
Ukoliko se odlučiš da uradiš diy usisivač za pijesak zaboravio sam ti spomenut da uzmeš onaj čep koji ima onaj zatvarač što ide gore dole (neko to zubima otvara) kao sa boca koje koriste sportaši pa na njega nabij ono standardno silikonsko crijevo promjera tačno 14 mm. Da bi lijepo nabila crijevo pokušaj skinuti taj pokretni zatvarač (obično je bijele boje). To sve možeš učvrstiti atestnim silikonom za akvarija, a možeš pitati nekog staklara da ti to malo zalijepi i da ti ostavi da se suhne prije nego odneseš. I naravno uzmi providnu bocu da vidiš dokle ti se podiže pijesak pa da na drugom kraju crijeva gdje izlazi voda možeš kontrolisati protoko odnosno samo podizanje pijeska da nebi skupa sa nečistoćom otišao u kantu. Inače ja na crijevo vadim pijesak kad sve generalno mijenjam i čistim. Ukrao sam sliku sa akvarij.net da vidiš kako to izgleda samo ovaj lik je ugurao crijevo u grlo boce.
Ti možeš to raditi kad mijenjaš vodu, a to je oko 30 % vode. Trebat će ti vremena da se ušteliš. I vidim da ti je pumpa unutar akvarija pa te molim da isključiš pumpu kad budeš tako čistila pijesak.
 

Attachments

  • usisivac.JPG
    usisivac.JPG
    52 KB · Pregleda: 19
Da da, gasim pumpu i kad menjam vodu i kad cistim filter...potrudicu se da napravim taj usisivac :)
 
Kako sam ja shvatila to bi trebalo da izgleda nekako ovako?..ili ne? :D
 

Attachments

  • clip_image00002.jpg
    clip_image00002.jpg
    39 KB · Pregleda: 26
a na to treba da dodje pumpica koja povuce vodu samo,da ne bi ja ustima al ako budem mogla da je nadjem negde kuci ako ne onda cu ustima,to moze i da se skine ..