Kako početi?

Leoo

New Member
13 Januar 2006
4
0
1
Zagreb
Kako po?eti?

Pro?itao sam vise od pola tema o morskoj s ovog foruma, vec razumijem neke stvari. Imam ovakav plan: 300L (150x40x50-dx�xv) akvarij + 112L sump, zbog nemogucnosti budjenja akvarija, prisiljen sam na vanjski overflow. Imam mogucnost i spajanja refugiuma na sistem. Rasvjetu bi rijesio s 6x54w T5. Na dno akvarija bi stavio DSB ploce spojene na powerhead i s tim bi zamjenio skimer (bar za pocetak, jel nemam love za sve). Od pumpi bi kupio jednu tunze 6060, a doma jos imam pumpu od 1000l/h, 600l/h, 300l/h i unutarnji Fluval 3+ od 700l/h. U akvariju se nalazi jos i pregradni filter(30x10x50) s 3 komore.

Planiram reef akvarij.

Svi prijedlozi su dobrodosli, hvala.

ps. hvala Stina na svim savjetima. :wink:
 
Dobrodosao u predvorje morske akvaristike. Kad posolis akvarijum onda cemo da ti pozelimo dobrodoslicu u morsku akvaristiku :)

Pocetak je nekako i najgori u svemu tome. Javljaju se mnogo dilema, pitanja itd a malo je nekih odgovora po tom pitanju. Tu su uvek prisutni ili uglavnom prisutni finansijski i tehnicki problemi.

Kako ce sve to da se zavrsi za sada je tajna, i za tebe a i za nas ostale. Pre svega ti treba da citas i da se upoznas sa svim aspektima akvaristike bez obzira o kom nivou se radi. Poznato je da se morski akvarijum gradi vremenom. Iz tog razoga mnogo je bolje da ti uvek razmisljas malo i unapred a da osnovnu postavku, onu pocetnu, uradis kako treba. Treba da znas da je posle izuzetno tesko dodavati nesto ako na to nisi mislio u samom startu. To je kao da betoniras temelj kuce a nisi ostavio otvor za vodovodne cevi i druge drangulije pa posle mora da sve busis. Mislim da iz ovog primera slikovito vidis kolika je prednost dobrog plana.
Primer tome moze da bude taj prelivnik. Ja sam misljenja da je mnogo bolje da se to odradi sada dok je akvarijum prazan nego kasnije. Cak i po ceni da ponovo lepis akvarijum.

Sto se tici postavke filtriranja razmisli i o tome. Dobro se upoznaj sa svim tipovima i koje su im pozitivne i negativne strane. Tu je odluka tvoja i sta god da izaberes uvek ces da nadjes pristalice kao i protivnike takvog sistema. To u sustini ne bi trebalo mnogo da te opterecuje, tako je to. U svako slucaju ti ces da zavrsis sa nekim tvojim specificnim filtriranjem.

Eto ako sve to sumiram ja bi ti prvo savetovao da ti odredis sta ti je cilj pa shodno tome da isplaniras tvoju postavku akvarijuma. To je i najvaznije i sa dobrim planom neces da imas problema.
 
Lijep pozdrav Leoo!

Kako napreduje slaganje akvarija?
Koliko sam uspjela skontati, radis slican sistem kao sto je u mom akvariju, samo mi nije jasno. kakve su to DSB ploce (malo razjasni)-stvarno mi ovo nije jasno "DSB plo?e spojene na powerhead i s tim bi zamjenio skimer".
Dsb ne zamjenjuje skimer, to su dvije totalno razlicite vrste filtracije
Sto se DSB-a tice, kod mene on vec vise od dvije godine fantasticno funkcionira, a i seljen je dva puta, a skimmer nemam, niti ga misli nabaviti.
Bez obzira sto odlucio, kao sto ti je Boban rekao, prvo sve dobro prostudiraj, jer ako lose krenes tesko ces poslje ispraviti pogresku