Kolicina hrane?

Zoo

Member
27 Mart 2004
57
0
6
Šabac-SRBIJA
Posto u radnji imam solidno lepo akvarijuma za nase uslove,
razlicite vrste i velicine riba, pa me zanima kako da znam koja kolicina hrane je dovoljna za jedan obrok i koliko obroka da dajem ribama dnevno?
Po knjigama pise dosta toga ali mislim da to u praksi pogotovo u radnjama nema neke velike logike.
Cist primer su na primer molike, one kod mene mogu jesti cinimi se non stop pa opet svremena na vreme dobijem neku kao da nije jela nikad.
Stomak joj se uvuce i onda zavrsi kao hrana puffija.
Hranim dobrim hranama Tetra i Sera + larve komaraca(susene)
Glupo je reci da neznam kako hraniti ribe ali sumnjam u sebe da to moze bolje pa me zanima kako da hranim, koliko i kako da znam da su site a da mi ne ostaje hrana na dnu.
Naravno problem je malo i vreme posto ja trenutno u radnji imam 41 akvarijum a uskoro stize jos 7 komada, pa nebih da izgubim bas mnogo vremena na hranjenje posto u radnji ima skoro uvek musterija tako da mogu odvojiti solidno vremena ali u granicama normale.
To znaci da nemogu bas kao po knjigama provesti pored svakog akvarijuma po 1-2 minuta pored svakog akvarijuma.
 
A nesto pametno ti ne mogu svaijetovati, jer nemam ducan, pa ne znam kako je to. Ali sto ne bi mozda bilo dobro, nahraniti ribice na pocetku radnog vremena i nakraju radnog vremena? Vise puta po manju kolicinu!
Ja svoje hranim kako se sjetim...niti je odredeno vrijeme, niti kolicina, niti vrsta hrane niti koliko puta dnevno! Za zdravlje mislim da je dobro raznovrsna hrana i ne dopustiti da je bude previse (da pada puno po dnu, pa da tako kvari vodu). U jednoj starijoj knjizi pise da je cak dobro tjedno jedan dan ih uopce ne hraniti (ne prakticiram to)!
 
moja praksa je da ribe hranim minimalno,daleko ispod onoga "ribe treba hraniti toliko koliko pojedu u 5 minuta", kod mene to traje ispod minute i za niti jednu ribu se ne moze reci da je neuhranjena, cak su u dobroj rasplodnoj kondiciji. Ne sjecam se kad mi je zadnja riba uginula (prosle godine), a o kvaliteti vode je nepotrebno pricati. :)
 
jasenka said:
U jednoj starijoj knjizi pie da je cak dobro tjedno jedan dan ih uopce ne hraniti (ne prakticiram to)!

Mislim Jasenka da strasno gresis. Takvu informaciju ces naci i u vecini novijih literatura :!:

Ne mogu sada precizno da ti kazem i da se setim imena jednog poznatog biologa, koji je objasnio zasto bukvalno sve ribe bi trebalo da imaju takav period ( jedan dan) nehranjenja ("posta") u jednoj nedelji.
Isto tako je objasnio da je riba zdravija ako se umereno hrani a ne obilato iako neke vrste riba imaju takvu zelju. Gojaznost riba dovodi kod pojedinih vrsta riba do steriliteta i jos nekih problema u organizmu. Takodje navodi da se ne ugrozava zdravlje riba sa takvim nacinom ishrane.
Ovo zadnje receno, sigurno ide u prilog Chubby-a i njegovog nacina ishrane.

PS. Izvinjavam se sto ne mogu preciznije podatke da iznesem jer nisam nigde zabelezio ovo sto sam procitao, sto je izneo ovaj biolog. :(
 
Znaci, Fauna, preporucujes da jedan dan u tjednu izostavim hranjenje? To sam radila kao klinka dok sam imala svoj prvi akvarijic, mislim da je dan posta bio petak.
Sada to vec godinama nisam radila!
 
Za 40 akvarijuma ti je sasvim dovoljno pola sata a i manje. Koliko je meni poznato svi vlasnici pet radnji dolaze minimalno jedan sat pre otvaranja da bi doterali svoju radnju za posetioce a isto tako i da nahrane ribe, pregledaju da li su zdrave, povade eventualno uginule itd. Pored toga i da uglancaju malo akvarijume a i radnju.
Ti treba da izdvojis tih par minuta za ribe i to obavezno jer je najbolja provera zdravstvenog stanja bas kod ishrane. Ako je tvoja poslovnost u tom duhu onda nevidim kako musterije mogu da te ometaju.

Ja ribe hranim jednom dnevno i to ujutu. Ako imam vremena posle podne onda mogu da im ubacim jos po nesto ali to nije pravilo. Kolicina hrane je slobodna procena od vrste, apetita riba itd. Posto je vecina riba u fazi rasta ja im dajem podosta.
Ribe imaju post dva dana nedeljno.

Molly i taj problem sto spominjes. Te ribe traze raznovrsnu hranu i dosta zelenisa. Taj problem je tipican za jednolicnu ishranu. Ubaci ti njima i malo obarene salate, zivu dafniju, zive larve komaraca, bele crve itd pa ces da vidis kako molly izgledaju. Ponudi im spirulunu, sto vise zelenisa i bice ko salivene.