Krčo

krčo

New Member
27 Juli 2004
7
0
1
Pula
Krco

Eto da i ja kaem neto o sebi:

33 su mi godine, a prvi kontakt sa akvaristikom imao sam vec sa cetiri godina kad je moj stari nabavio 60 - litarski akvarij. Negdje kad sam imao 6 godina preselili smo se u veci stan u kojem se nalazio u predsoblju nekakav regal u kojeg smo vremenom nagurali jo jedan 80-litarski akvarij i terarij sa kornjacama. Kako sam bivao stariji sve sam se vie zanimao za akvaristiku i mogao sam sate provoditi gledajuci ribice...

Sad sam oenjen, otac dvoje djece i elja mi je akvaristiku bribliiti mojim deckima, a u meni je porasla elja da se pocnem malo naprednije baviti akvaristikom nakon petnaestogodinje pauze...

Da ne duljim, u toku je malo zahtjevniji projekt - naime odlucili smo napraviti u hodniku nekakav ugradbeni ormar (od poda do stropa) kojemu je primarna namjena da dri uredno posloene cipele cetveroclane obitelji, a uspio sam progurati ideju da na prvom katu istog napravimo akvarij. Pa buduci da ce ormar biti smjeten u kutu, akvarij ce biti peterostran i malo povcece zapremine - cca 700 l. Staklo je kupljeno, inox okvir takoder (ziher je ziher), silikon je tu. Akvarij bih mogao vec sutra zaljepit, ali mi se nece dok ne napravim postolje, odnosno cijeli ormar, jer mi se ba i ne da nosit 150 kg simo tamo, da mi jo padne ili da mi ga klinci dohvate nekakvim rekvizitima.
Buduci da imam kakvo-takvo iskustvo u slatkovodnoj akvaristici nekako mi se najvie svida biotopski zajednicki akvarij "Kina uma", ali buduci da ivim u Puli, a strastveni sam ribolovac, jaaaako me privlaci i morski akvarij - Jadranski.
Nekako sam nesiguran bih li mogao stvoriti prave uslove za domaci Jadranski akvarij, imam puuno pitanja, a malo dostupnih informacija. :roll:
 
Kao sto je i obicaj da ti prvo pozelim dobrodoslicu u ovo nase akvaristicko drustvo.

Iz tvog pisanja se jasno vidi da je akvaristika nesto sto se u tvojoj porodici prenosi s kolena na koleno. Samo napred i nemoj da menjas tradiciju. Mala pauza u alvaristici nije neobicna, pogotovo u odredjenom uzrastu kada nam misli odu na drugu stranu. Sada kada imas druge obaveze a i poglede, akvaristika dodje kao dobra relaksacija.

Tako veliki akvarijum je stvarno i veliki projekat i ako si spreman na sve to samo napred ali prvo dobro razmisli o svemu.
Izbor izmedju slatkovodnog i morskog je na tebi a mi tu mozemo pomalo da iznosimo sta mislimo o tim opcijama. Posto je ovo deo koji nije namenjen za takve diskusije onda slobodno otvori novu temu po tom pitanju u sekciji o morskoj ili slatkovodnoj akvaristici pa ce da se ljudi ukljuce i da kazu sta misle.

Eto, jos jedanput, dobrodosao na forum i ne ustrucavaj se da diskutujes o tvojim idejama u vezi akvaristike. Zato smo i ovde da razmenimo ideje, znanje i stavove po tim pitanjima.
 
Krco, dobronam dosao . :D

Vidim da imas dosta akvaristickog iskustva , sto moze da bude od velike koristi svima nama. Ja sam uvek voleo da kazem da covek citavog zivota uci. E sada koliko ko, nauci tokom svog zivota,...hmm ... to je nesto drugo. :wink: Zato smo tu da medjusobno razmenjujemo iskustva jer tako dolazimo do pravog znanja.

U svakom slucaju, "pisemo se" :D
 
Hvala na dobrodolici !

Bobane hvala na brizi, ali mislim da sam dobro razmislio. Ja hocu pokazni akvarij dovoljno velik da mogu kreirati jedan veci ekosistem u kojem bi se moglo naci vie vrsta riba u vecim skupinama a da imaju dovoljno raslinja i sklonita da se mogu bolje osjecati. Malo sam gledao DIY planove za pozadinu - i to cu definitivno ubaciti u prvi projekt cim zavrim ovaj ormar sa spremnikom. Stvar jest glomazna, ali biram najbolje materijale - (staklo, silikon, okvir..) pa se nadam da necu jednog dana naici na bazen ispod akvarija.
Stvarno sam si dao dosta truda u proteklih est mjeseci i dosta sam toga procitao to na netu, to u knjigama koje sam kupio i mislim da cu uz svoje samopouzdanje i Vau pomoc moci rjeiti sve dileme na koje cu vjerojatno naici. Unaprijed hvala na pomoci i kao to je Fauna rekao:

Piemo se !
 
E da, ne znam gdje pitat, pa cu pitat ovdje:

1. Ne mogu uci u biblioteku - kako se autorizirati

2. Da li ima neki spisak prodavaonica akvarijske opreme u Beogradu - bio bih zahvalan ako uz spisak ima i sugestivno miljenje o ponudi, cijenama i kakvoci robe.... U ovom trenutku me zanima ju informacije s naglaskom na hardveraj ! Naime frend mi ide na slubeni put pa ako je recimo EHEIM kod vas jeftiniji - dat cu mu posla....
 
krco, dobrodoao!
Malo to znam o Jadranskom biotopu je to da bez jako dobrog chillera je teko i skoro nemoguce odrati vecinu organizama na ivotu, jer je Jadransko more ipak dosta hladnije!
to se tice filtracije morala bi biti dobra kao i za bilo koji tropski morski, a svijetlo vjerojatno ovisi o tipu organizama koje misli drati u njemu.
to se tice organizama iz Jadrana tipa kozice, racici, puici, zvijezde zmijace, vlasulje i moruzgve, rakovi za njih nema straha, jer mogu biti i u toplijoj temperaturi.