Kryptopterus minor - Glass catfish

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,599
329
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Kryptopterus minor - Glass catfish je tako cesto vidjena riba u akvarijumima. Ipak tu uvek ima jedna dilema o kojoj ribi se radi i to je dosta tesko da se ustanovi prostom posmatranjem osim ako riba nije u svojoj punoj velicini. Cak i tada ako je u pitanju Kryptopterus minor mi ne mozemo da budemo sigurni jer jednostavno neznamo da li je u pitanju mlada riba kojoj tek predstoji rast. Ako je u pitanju odrasla Kryptopterus bicirrhis onda tu nema problema za identifikaciju.

Ipak ako samo malo udjemo u sveru pozitivne identifikacije onda to moze dosta jednostavno da se uradi i to prostim brojanjem analnog peraja. Kryptopterus bicirrhis ima 55 68 zraka u analnom peraju dok Kryptopterus minor ima manje. Ja na zalost nisam nasao tacan broj koji treba da ima K. minor ali to u sustini nije neki problem da se vidi.

Na slici je Kryptopterus minor koji mi je posluzio za pozitivnu identifikaciju. Njegov kaunt analnog peraja je 50.

Slikacu i zivi primerak za databazu riba.
 
Nazalost ziva riba se nikada ne koristi za takve stvari i to je pravilo u ovome poslu. Ako bas zelimo to da radimo naravno sa mogucnoscu greske onda mozemo da slikamo ribu i da na slici velike rezolucije pokusamo da izbrojimo crake ako je to moguce.
 
Ma imao sam ja jednu koja mi je na kraju krepala. Ili ju je neka druga riba potamanila ili je od tuge umrla(bila je sama jer joj nisam mogao naci drustvo). Karakteristicnog je izgleda ali u akvarijumu (barem kod mene) se skrivala uvijek, pa ko da je i nije bilo.