Larve komarca

Neven

Member
26 Februar 2004
159
0
16
Sarajevo
Evo malo trazim po netu o zivoj ishrani riba,i naletim na larve komarca.
Nista mi nije jasno kako se uzgajaju,samo sam shvatio da im treba kao neki bazen ili neka posuda sa prljavom vodom.ne pise ni kolika temperatura treba,nivo vode,ni u kojem godisnjem dobu se razmnozavaju...Volio bih ih razmnozavati mada me je malo strah,ipak oni prenose mnoge bolesti.

Ako je neko razmnozavao larve komarca neka podijeli sa nama svoja iskustva. :)
 
Evo da ti ja malo kazem o tome kada se vec niko drugi nije usudio a komaraca ima na milione.

Prvo i najvaznije. Ti ne mozes da razmnozavas LARVE komaraca nego komarce. Komarci u svojoj fazi razvoja imaju stadijum larve. Ipak to tebe netreba da zbunjuje i zabrinjava a ja samo zelim da te malo korigujem.

Da bi dosao do tih larvi ti samo treba da postavis neku posudu sa vodom i to je sve. Komarci ce sami da nadju tu vodu i da se izlegnu a ti samo treba da pratis. Nemoj da ocekujes veliko cudo ako postavis jednu kantu vode. U najboljem slucaju ces da imas malu grupu larvi.

Nema nikakve veze koliko je vode u pitanju, vazno je da voda ne presusi. Komarci postavljaju svoja jaja gde god ima vode. Ako je voda toplija onda se brze razvija larva ali nesme da bude pretopla jer ces da dobijes "barena jaja".
To sve ti treba da obavis u letnje vreme kada ima komaraca.

Eto vidis, ti samo treba da objasnis susedima zasto ti pomazes komarcima a ostalo je sve lako.
 
boban said:
Eto vidis, ti samo treba da objasnis susedima zasto ti pomazes komarcima a ostalo je sve lako.

Ma to je još lakše: Kažeš im da ce sve te larve završiti u akvarijumu umesto u prirodi i da bi te ženke svakako položile svoja jaja, i da bi se iz njih izlegle stotine komaraca koje bi se dalje rezmnožavale ali ovako nece jer ce ih tvoje ribe pojesti.

Znaci samo si spasao ljudski rod od dosadnih napasnika. To i nije daleko od istine.

Pazi samo da ih ne staviš previše u akvarijum pa da ih ribe ne pojedu nego da izlete. Verujem da ceš to onda mami mnogo teže objasniti.
 
Hvala vam na savjetima!
Ali gdje da stavim posudu sa vodom ?? U wc u kuhinju ili jos bolje mami pored kreveta :D .
 
Evo i ja nesto da dodam u vezi larvi komaraca.

Nevene, nisam hteo da pisem o tome kako se ovde kod nas neki odgajivaci snabdevaju larvama komaraca jer bi mozda bilo opasno tako nesto raditi ( a tebe znam kakav si da volis dosta da eksperimentises :lol: ) Evo zasto.

Mnogi ljudi kod nas larve komaraca hvataju po obliznjim ritovima, barama i kanalima. Takav nacin hvatanja larvi trazi dobro poznavanje terena i naporan rad. Znam neke moje prijatelje koji su to radili i na neki nacin nastradali. Jedan od njih je zbog vode iz tih bara dobio hepatitis i od tada vise ne pomislja da ide da hvata larve komaraca.

Mozda jedino pametno resenje je da uradis onako kako ti je Boban rekao,da uzmes neku kantu ili bure sa vodom i pustis da se sve odvija prirodnim tokom.Jeste da tu nema velike kolicine larvi ali za tebe i tvoje potrebe je sasvim dovoljno.

Eto toliko od mene :wink:
 
Sada sam se setio necega dok sam jos bio dete i dok se kiseli kupus i ostala tursija stavljala u drvene kace. Tada bi se takve kace preko leta nalivale vodom i tako ostavljalo negde u dvoristu da stoji, kako se nebi drvo od kace rasusilo.

E sada u tim nalivenim kacama uvek su se razmnozavali komarci tako sto su se mogle videti stapicaste larve koje su se pojavljivale na povrsini vode. Uvek sam kao i svako znatizeljno dete pokusavao da uhvatim rukama te larve ali samo sto im se priblizis i dotaknes povrsinu vode one neverovatnom brzinom savijajuci se pri plivanju , stignu do dna kace.
(Jednom prilikom kao mali od radoznalosti i znatizelje sam i upao u kacu, glavom na dno :p i da nije moja majka u tom momentu naisla , ja sada ne bih ni pisao ovaj post.)

Mislim Nevene, da si sigurno imao prilike da vidis tako nesto ali nisi znao sta je to, kao sto i ja nisam dok mi drugi nisu rekli. :wink:
 
Ja sam uspeo da ih pronadjem u svom dvoristu.Naime,imamo jedan kanal koji sluzi za odvod kisnice,i skoro uvek u njemu ima vode.Ima ih u izobilju.Skoro svaki dan ih hvatam i stavljam u cistu vodu,da bi bili cistiji.Posle toga ubacujem ih u akvarijum.
Jedino se plasim da sa larvama ne unesem i neku zarazu u moje akvarijume.
Ribice su potpuno lude za njima.A pravo je uzivanje gledati ih kako ganjaju larve po akvarijumu.
Da li neko zna kako da ih osusim i sacuvam za zimu?
 
Probaj ih zamotati u neku kesu i staviti u zamrzivac ne moaju biti suhi.

A ako zelis da ih susis mozes ih zamotati u kesu i staviti na sunce i valjda ce se osusiti. :)
 
ako ih želiš sačuvati za zimu, onda je možda bolje da ih zamrzneš. Stavi ih u one posudice za led i poslije samo ubacuješ kockice leda s larvama u vodu...
 
Slazem se sa tobom Nebojsa, SandmanRi-jeva ideja je savrsena. :idea: :D

Trebalo bi coveka nagraditi za tako nesto, veoma prakticno a korisno. Vidi se da covek zeli svoje ideje da prenese i drugima a ne kao neki ljubomorno da cuvaju. :wink:
 
To oko cuvanja svojih ideja ili zakljucaka o necemu nisam nikada razumjela! Nema mi smisla i takve ljude uopce ne razumijem!
 
Ovo mi zvuchi veoma zgodno, odlichna ideja za zamrzavanje. Ja sam inache alergichna na larve komaraca, ne smem ni da ih pinem, a mislim da bi led to mogao da neutralishe..probacu, pa ako prezivim experiment, javicu da se drugi "alergichari" mogu posluziti istim trikom :wink:
 
Star ne bih ti savetovao da se igraš sa tim, jer i ako nisam alergičan na njih i ako su zamrznuti osećam peckanje u nosu kad dajem ribama.
 
Nisu i ipak njih treba odvajati u parčićima da bi dali ribama, pa ipak dolaziš u kontakt sa larvom. Nije za igru.
 
Mrva je u pravu sto se toga tice. Te larve se zamrzavaju u sto manje vode jer niko ne zeli da kupuje led nego larve. One se izvade iz vode, stave u te plasticne kalupe ili posude i idu na smrzavanje.

Ja osecam svrab po rukama kada diram larve crvenih komaraca, bloodworms, bez obzira sto su zaledjeni.