Maticno jato

Mirka

Member
9 Decembar 2004
858
0
16
63
Beograd
Sta je maticno jato i kako se ono formira? Da li postoji kriterijum za odabir ribica za njega?

Hvala. Mirka.
 
Hmmm... najjednostavnije bi ti odgovorio da je to broj jedinki koji je spolno zreo i aktivno se mrijesti a formira se samo vremenom... tocnije ribe same sebe "izaberu", a viak mice od njih...
Lako moguce da sam krivo objasnio, al ima ljudi koji ce me lako ispravit... :wink:

Postoji cest primjer da od 6 "maticnih" riba samo dvije se mrijeste, odvoji viak i eto ti maticne ribe... :wink:
 
Hvala ti Stina na brzom odgovoru. Pravi si urednik i to novopeceni :wink:


Ovo objasnjenje je verovatno vezano za ribe ikrasice. Tek kad mi se nameste neki uslovi oko akvarijuma pokusat cu sa ikrasicama.

A kako to ide sa zivorotkama? Imam par generacija gupija. Od generacije stare 3 meseca imam par komada koja su se jako lepo obojila. Ni jedna generacija igrom slucaja nije iz istog legla. Kako da izvrsim odabir i sacuvam taj predivan kolorit koji mi se stvorio?

Pozdrav. Mirka.
 
Maticna riba je riba koja se redovno mresti, a jato je grupa od nekoliko jedinki jedne vrste, pa prema tome maticno jato je grupa od vise jedinki jedne vrste koje se (svi) redovno mreste.
 
U isto vreme smo pisali Mirka tako tvoj drugi post u ovu temu nisam ni video. Ako su zivirotke u pitanju onda treba da su svi plodni, a usput sto se malo ne orientiras na ikrasice?
 
Uradila bih ja to Dane ali imam nekiloko ALI....

Tamo gde imam muzjake nemam zenke i obrnuto, ili ima dve razlicite vrste i tako to....
Mali akvarijum mi je pukao, pa treba ponovo da se formira. Oba filtera su mi u vecem i tamo mora i da ostanu do daljnjeg.

I kako u takvim uslovima da mrestim ikrasice? :?
 
To sa muzjake i zenke se lako resava.
A sto se tice prostora resenje je-nabavi (jos jedan) akvarijum, u tvom slucaju nemoze da te zena ne pusta da uzmes jos jedan akvarijum od dobro poznatih razloga :wink: .
 
Mirka said:
Moracu u voajere

E da znas koliko sam ja samo vremena provodio gledajuci svoje maticnjake milsila bi da nisam normalan.

Vremenom ih toliko skontas da tacno znas da tacno u sekund pokodis kad ce mrest.
 
Pa , gde si Bojane ? :D Nema te 100 godina... :lol: Je li to radis van nasih granica, pa ne mozes tako cesto da se pojavljujes?(cinimi se da si prosli put, nesto tako rekao)

Samo da kazem neku moju definiciju za maticno jato. Smatra se svako jato koje je u mogucnosti da se reprodukuje :wink: