Misteriozno lisce

coa.

Member
18 Maj 2006
629
11
18
Akvarijum Centar, Zemun
Dobar dan. :lol:

Pre jedno dva meseca video sam kod jednog uvoznika u kesici neko suvo lisce, mislio sam da je zgodno za rolanje i kao ekskluzivna zamena za bar nikotinske, ako ne thc stapice... elem, usledio je odgovor da je to lisce koje prosto receno ''sredjuje vodu'', da je dobro za ovo i ono, te da se to ohoho koristi u akvaristici.
Naziv lisca sam zaboravio, te je za mene ono za sada misteriozno, jer bez naziva ne mogu da googlam.

Elem2, pre par dana dobio sam na poklon kesicu lisca, pretpostavljam da je to isto, samo sto je spakovano kao u kesicu za caj i nije u celim komadima kao sto vidoh prvi puta, vec je izmrvljeno. I opet sam dobio neki naziv, ali zaboravnost mi je vrlina i opet ne znam sta je to.

Pomislio sam da bi Boban mogao lako da zna o cemu se ovde radi, te da mi bar da naziv da mogu da trazim po netu, sta ja to imam, i kako najbolje da ga iskoristim.

Svaka sumnja je dobrodosla.
:hej:
 
Iskreno da ti kazem ja ne koristim nikakvo lisce niti znam da neko to radi. U sustini moze da se koristi caj, to znam ali zasto da se igram s time kada postoje ekstarkti koji oboje vodu kao u Rio Negro a vala i treset radi isto.
Ko zna sta je to a moguce da je to stvarno neki caj.
 
OK, znatizelja me ubi pa sam posle tvog odgovora zvao uvoznika, satro da ga pitam kad ce ajkule da stignu, a usput ga pitao kako se zove lisce :)

To je Indian Almond Leaves i ukucavanjem u Google, izbacuju se rezultati sa akvaristickih stranica. Evo ga na primer ovaj odgovor koji je mene zanimao:
The main reason is that their antibacterial properties minimize the chances of bacterial infections, improve health, stimulate the natural environment of fish who hail from soft, acidic waters, stimulate breeding conditions and harden scales in which case as mentioned before does minimize skin diseases and pathogens resulting in bacterial infections that dwell on the epidermis of the fish.

to je skinuto sa ove stranice:
http://www.aquariacentral.com/forums/showthread.php?t=132234,
a ja odoh da se zanimam sa citanjem i drugih atresa :hej:
 
Pravo da ti kazem nisam nikada pogledao od cega se pravi ekstrakt ali izgleda da je doslo vreme i za to. Mozda sam nekada i procitao sve to ali zaborav je cudna stvar. Koliko vidim na tom linku tetra koristi bas te biljke.

Sto se tice lekovitosti tu su mnogo efikasniji Melafix i Primafix a ujedno i univerzalniji u primeni jer ne dolazi do bojenja vode.
 
Posto meni nista nije poznato od tih sredstava, mozda je to povod da se napise neki red o tvom iskustvu u koriscenju tih efikasnijih subjekata. I na ovo lisce sam slucajno nabasao, a cudnom koincidencijom ubrzo i dobio.
Sad razmisljam gde bih mogao da ga probam, nema mi nekog smisla da stavljam u filter nekog od ukrasnih akvarijuma, kad vec nema nekih problema i kad se sve ribe mreste i bez toga ?