Molim za pomoc dilema

Stevan Stefanovic

New Member
25 Januar 2012
7
0
1
36
Cao drugari..Zanima me da mi neko da konkretan odgovor nalazio sam razne tabele pa i sa vama da vidim da li akvarijum dimenzija 55x3ox35 moze da se napravi od cetvorke to je 58 litara?Koja je krajnja granica dokle ici sa cetvorkom?Govorim o cistoj cetvorci bez ojacanja kolika je maksimalna granica?
 
Iz licnog iskustva iskreno preporucujem staklo debljine 6 mm za dimenziju akvarijuma 55x30x35 cm .
Sto se tice stakla debljine 4 mm, za akvarijum bez ojacanja, ne bih preporucio preko 45 cm duzine i ne preko 26-27 cm visine. Mozda ce neko preporuciti i druge (vece) dimenzije, ali to je moj licni stav i misljenje do koje granice mozemo ici sa debljinom od 4 mm a da pri tom mirno spavamo. Kod nas u mnogim akvaristickim radnjama postoje setovi akvarijuma od 4 mm, gde goranja granica za duzinu akvarijma ide cak do 55 cm a visina i do 33 cm, ali verujte mi, to nikada ne bih preporucio nekome a narocito neko ko zeli usreciti svoje dete sa takvim poklonom. Polemike oko tih maksimalnih dimenzija za odedjenu debljinu stakla i litrazu akvarijuma, ima na svakom akavaristickom forumu i nikada necete doci do zajednickog stava.
 
aha znaci moze i sa cetvorkom ali bice nesigurno?Ja imam takav istih dimenzija samo sa sesticom radjen..sad bih odradio jos par komada ali sa cetvorkom..Ili da jednostavno smanjim da bude 50x30x30?
 
Mislim da oba gornja odgovora ne mogu da budu jasnija :) Bolje da bude sigurnije nego da strepiš.

Ako baš moraš sa četvorkom obavezno odradi ojačanja.
 
Sa svim stavovima se slazem.
U praksi su i neke kretenske dimenzije drzale vodu. Na primer, 8mm je drzalo 75cm vode sa duzinom 90cm...
Igraj na sigurno.
Nemoj preko 30 i mirna Backa...
 
ok hvala tako sam i odlucio da ne bude preko 30 i to je to testiracu ga pa ako rokne znacu da sledeci put ne treba od cetvorke :D. A recimo akvarijum d70 s15 v30 ja bih pravio isto od c2tvorke a staklorezac mi kaze kao bolje 6 ili na tvoju odgovornost cetvorka.Sta nam valja ciniti?:)
 
Da budemo jasniji i precizniji. ;)
Pitanje se odnosilo za akvarijum od 4 mm dimanzija oko 55cm i visine preko 30 cm bez ikakvih ojacanja. Iz licnog iskustva mogu reci, da ce svaki akvarijum tih dimenzija pokazati veliki stomak po sredini akvarijuma. Na takvim akvarijumima nije moguce postaviti krov a da nema takozvanog "lufta" po sirini vise od 4-5 mm . Sto se tice pucanja akvarijuma od 4mm, imao sam na desetine intervenicja gde su pucali akvarijumi dimenzija 55 x 30 x 30cm koji su bili najveci u setovima, koje smo vidjali po akvaristickim radnjama (setovi od 6 akvarijuma od najmanjeg od najveceg). Akvarijum tih dimanzija MORA da ima postavljena ojacanja da bi bio bezbedan i da bi se moglo namontirati krovno osvetljenje (ako takvo zelimo) a da ne bude previse lufta i pokavari izgled celokupnog akvarijuma. Mislim da imam dovoljno iskustva i kompetentnosti da iznesem ovakav stav jer sam zaista mnogo puta intervenisao bas zbog ovakvih problema. Da se razumemo, akvarijum tih dimenzija sa debljinom stakla od 4mm, nece bas lako da pukne ali po meni i nije toliko bezbedan bez ojacanja. Pravio sam i ja te setove ali moj najveci akvarijum u setu dimenzija od 55x30x33cm, imao je obavezno ojacanje (lajsne 45 x 3 cm) po duzini u gorenjem delu i nikada nije pokazivao sirenje stranica mereno popreko preko ivica akvarijuma niti je jedan jedini pukao.
 
Iskopao sam jednu fotku akvarijuma od 4 mm sa ojacanjima koje sam radio tih dimenzija.;)
 

Attachments

  • akvarijum.jpg
    akvarijum.jpg
    79.6 KB · Pregleda: 13
Znas kako, stvari se vremenom menjaju i to je neminovan proces. Danas imas staklo koje zaustavi i metak.
Ja sam ovo komentarisao tek da kazem ono sto je Krcko i sam rekao i to je cinjenica koja je tu u igri, 4 mm staklo. Jedna stvar koju mi ovde ne uzimamo u obzir a niti to znamo je kvalitet stakla koji EHEIM koristi u odnosu na neke jeftine akvarijume ili nesto sklepano u sopstvenoj reziji.
Tu je jos i kvalitet obrade. Lose seceno staklo podlozno je pucanju, samo ceka pravi momenat. Mnoge firme su taj problem odavno zaobisle a takav napredak dozvoljava tanjen staklo.
Ima jos caka, recimo savijeno staklo pa se fakticki za sve stranice koriste samo dva stakla. Pa tu je jos i konkavo prednje staklo. Sve to su neke sitnice koje bitno menjaju stvari u praksi.
Mi sve ovo mozemo a i ne moramo da prihvatimo a u sustini nista ne smeta da se akvarijum pravi od 6 mm stakla.
 
Meni kolega Šone donosi u ponedeljak staklo iz Pančeva isečene na meru, za akvarijum dimenzije 90x50x45(v),
i to 8-u.
Nešto se premišljam, ali mislim da tu nema poterebe za nekim ojačanjima, znam da to staklo nije neka top klasa, ali mislim da je debljina odgovarajuća.....
 
Bobane, slazem se u potpunosti sa tvojim stavom. Moja kompletna prica se svodi na pravljenje akvarijuma u hobi varijanti a ne na gotove i firmirane akvarijume poput akvarijuma od EHEIM-a. Koliko vidim iz pitanja Stevan zeli da pravi akvarijum , zar ne? Porediti te dve stvari, mislim da ne idu jedna sa drugom. 100% sam siguran a i imao sam prilike da gledam, da staklo, secenje i obrada stakla, silikoni, tehnike lepljenja akvarijuma, nisu ni priblizno iste kod tih velikih firmi i nasih majstora staklorezaca koji prave na veliko te setove.
 
Ma jasno je sve, ovo je bila samo napomena da se to uveliko koristi ali pod odredjenim uslovima. Niko ne ocekuje od nas da obradjujemo staklo na neki poseban nacin a i kako bi mi to radili?
Inace tu nema dileme, 6 mm nas vodi u koliko toliko bezbednu zonu.
Ja sam pre sada vec mnogo godina radio sa nekim akvarijumima od nekih 350 l, vec sam zaboravio, koji su bili od 6 mm stakla ukljucujuci i dno. Ti akvarijumi su radili godinama, mozda oko 15 godina.