morske alge!?

stina

Member
23 April 2004
539
0
16
Jaska
www.hypancistrus.net
Eto ?itam knjigu reef secrets i nemrem vjerovat kako ljepih biljaka...ups..ovaj algi ima u moru!!!
Najatraktivnija dosad mi je Halymenia sp. makroalga... izuzetno crvene boje, a vizualno me totalno podsje?a na microsorum varijacija Winderlv...
Strano :shock:

Molio bih morske akvariste da mi poalju slike svojih algi koje dre u svom tanku.... ajmo Jasneka i Bobane :lol: ...ehej a tu je i Peca ne?!?!
 
e, Stina!
poslati ili postati slike?
...a da algi ima prelijepih ima, pogotovo crvene, znaju biti ful kul kao dodatni ukras akvarija. Naravno rije?e alge ili tee dostupne alge, znaju biti i zanimljivije, jer se ?ovjek nije na nju "nau?io"
Alge u globalu gledano najvie koriste u tankovima s morskim konjicima i ilima (pipe fish) te morskim zmajevima.
Prvo zato to jako dobro pro?i?avaju vodu tj. uzimaju nitrate iz vode, onda zato jer se mnoge od tih riba koriste algama kao svojim "sidritima", a i naj?e?e im je takav prirodni ambijent. Tank koji je sastavljen preteno od makro algi moe biti idealan i za uzgojni tank (pretpostavljam).
Mnoge alge mogu biti i jesu jako lijepi ukras tj. dodatak i u nekom koraljnom akvariju, samo je problem to neke alge jako brzo rastu, pa to moe stvoriti dodatni problem.
naalost nemam nikakvu extra algu, halimeda sp. i caulerpa sp. koje imam dosta su ?este po naim morskim akvarijima
 
postati slike , postati...
Daj da vidim kak to izgleda u tanku...
Morat ?u se raspitat, jer zbilja bi si elio nabavit onu crvenu makroalgu...vrhunkski izgleda!

Sve u svemu, to to kae, pridodaju kvaliteti vode, i osobno smatram da je pod muss u po?etni?kim akvarijima imat algu...
Ja ve? vidim ljevi ?oak rezerviran...

A kako su one osjetljive na svjetlo!??!
Mislim, jesu zahtjevne il je to korov?!?

Ako rastu divlje, onda iziskuju samo malo vie brige oko ?i?enja, a algu baca van na hunus i eto.. svi sretni zadovoljni... :wink:
 
hehe, neke alge (ne govorim o svima, jer ih nemam) rastu ko korov i primjerice, ju?er sam po?upala neto i bacila sa strane u karantenski akvarij, ?ekaju novog vlasnika...ao mi ih je baciti u sme?e, jer ima i kolonija Xenija po njoj 8)
Caulerpa, imala sam ih dvije vrste, ali bez jedne sam ostala svojom grekom, nije mi ba ao, jer mi je rasla jako brzo, a kako je bila dosta lomljiva, non stop se lomila i plivala po akvariju. Puko mi je film, izvadila sam je i stavila u kantu da ?u je srezati, ali ne sje?am se vie to se dogodilo s tom kantom (bilo je to taman prije mora)...ta ti raste ?udo jedno, dobila sam tri stabljike i od te tri ve? za tri dana sam imala 6 stabljika....uas je brzo rasla. zebrasoma ju je tako?er lomila i unitavala. Puevi i ostala sitnarija niti je ne doivljava. To vrijedi i za ovu drugu vrstu caulerpe.

[Broken External Image]:http://img140.exs.cx/img140/2046/caulerpasp7rd.jpg

drugu caulerpu imam od samog po?etka, ina?e se zna u po?etku malo ?udno ponaati, treba joj vremena da se prilagodi, ali nakon toga raste isto dosta brzo. Nju treba isto ?upati jer preraste koralje, kamenje...dobro dosta mi oko vrtlarsteva pomae i tang, jer je on ?upka, pa je ima manje nego to bi ina?e rasla.

[Broken External Image]:http://img137.exs.cx/img137/619/caulerpa7uq.jpg

Halimedu sam dobila na kamenu, bila je skoro potpuno propala, ali se oporavila i tako?er raste ko luda. S njom je manji problem taj da se listovi ili stabljike ili to ve? ne lome, pa se ne moe iriti kao caulerpa, jer ona od malenog odkinutog listi?a koji se zapikne negdje, izraste cijela nova kolionija-mislim na caulerpu. Halimedu je tako?er jednostavno seliti i razmnoavati, ali trebalo bi pripaziti da se ne reu listovi, nego samo na ?lancima i da se to ne radi u akvarijskoj vodi, jer sluz (tako sam pro?itala) moe tetno djelovati na koralje. Kod halimede je bitno dosta svjetlo, jer ako nema dovoljno svijetla, ona postaje blijeda i ugiba. Svake no?i ona izgubi svoju jarku zelenu boju, koja se naravno ?im do?e na svijetlo vrati. Halimedu zebrasoma ne dira, dok tu i tamo vidim da ju je koji pu malo obrstio.

[Broken External Image]:http://img66.exs.cx/img66/41/helimeda4at.jpg

svijetlo je naravno potrebno (sada ne znam da li pojedine vrste trae ja?u ili slabiju), ali svijetla treba biti, iako ne u tolikoj koli?ini kao za koralje (barem tako mislim :? )

ja bih samo jedno jo upozorenje :"Ljudi koji ive blizu mora, imaju morski akvarij i caulerpu ili bilo koju drugu algu koja ne raste u Jadranu, neka akvarijsku vodu ne bacaju u kanalizaciju, jer to zavrava u moru i moe do?i do katastrofe"
...ve?inom postoje kanalizacijski odvodi koji istje?u u more, i isto tako neka kamenje, pijesak i ostale akvarijske stvari ne ispiru u moru, jer caulerpa se iri enormnom brzinom i svi koji je imamo trebamo biti svjesni da bi mogli napraiti teku katastrofu unesemo li je slu?ajno ili namjerno.
 
Imam ovu s prve slike i moram priznati da me iznenadila kad sam je uhvatio u ruke--- kao da drim gumu.

Off-topic:
Vidim da postoje Triton, Flounder i naravno Mermaid tko je to zaljubljen u Malu Sirenu? Postoje li i Ursula, Scuttle. Sebastian je naravno zauzeto za Preminulog :wink:
 
moram kupit kanticu sa soli, moram kupit kanticu sa soli, moram kupit kanticu sa soli...
NEMOJ BACAT XENIEEEEEEEEEEEEEeeeeeEEEEEEeEeEeEeEeEeEeE!!! :lol:
A NI CaUlErPuUuUuUuUuU!!!

sljede?i tjedan kupujem sol pod mus...
 
Hehe, Hornet a kada ti razraste akvarij?! 8) Naalost ta se toliko lako kida, da je mene to izlu?ivalo!
Stina, ne?u baciti, ?eka te, pa se pouri s tom kanticom soli :D

Off-topic:
Vidim da postoje Triton, Flounder i naravno Mermaid tko je to zaljubljen u Malu Sirenu? Postoje li i Ursula, Scuttle. Sebastian je naravno zauzeto za Preminulog
-kada si ve? spomenuo, to su nove oznake, pa tako flounder je za ljude do 200 postova, nakon toga ide aqua guru, pa triton nakon 1000 posta. Neki imaju neke druge, jedinstvene koji su samo za njih. Ne postoje (za sada) Ursula i ostatak ekipe iz male sirene, A Preminuli nije Sebastijan.
 
Super thanx Jase!!
Evo ba sam se ?uo sa Goranom to vodi jedan du?an u ZG sa morskom i reko mi je da ?e mi on dat rabljeni bio-life filter da si pomognem zaciklirat tank!!
Ba super, kupim kod njega sol, neto malo filter materijala za juwel filter i pokupim rabljeni filter sa bakterijama...
Em ?u imat ja?u cirkulaciju za po?etak, em ?e mi se zacilkirat akvarij turbo brzo naspram standardnog 8-12 tjednog puta 8)
Al moram priznat, ako TOLIKI ljudi u svim knjigama napominju da TREBA pro? minimalno 8 tjedana... definitvno sam uvjeren da ?u ja ostavit BAR 4 tjedna i sa ovakvim filterom...
Jednostavno se nema novaca za bacanje!
Sljede?e novosti iza srijede...imam ispit! :wink:
 
Stina, nema beda!...samo ti pro?i ispit.
o tom du?anu...uop?e mu nije na?in kada mi ni nakon par puta to sam ga pitala nije htio prodati kamen-barem su mi tako rekle djevojke koje tamo rade (a, primjerice poklonila sam mu sam neto actinodiscusa i Xenia za onaj mali akvarij iza pulta)-a to je najbolje, kamen mu je prepun algi i u stvari ni, jedino je meni trebao radi oblika, mislila sam na njega prikeljiti jedan koralj i taj kamen zbog toga pikiram odavno...nadam se da pri?amo o istom du?anu. Ne?e me taj vie vidjeti, a ni kvalitetu ivina nema ba neku, a kada mi je trebalo posuditi hidrometar, samo na pola dana, rekli su da nemaju niti svoj (za kupit ih nije bilo)...morski du?an bez hidrometra?! Teko!
(malo sam kao ljuta na njih?!)...a o cijenama kod njih-dre monopol, pa misle da su ljudi budale koji vole pla?ati sve duplo skuplje
...naalost takvo iskustvo imam s njima i njihovom poslovanju i radu
 
Jasenka, znam o ?em pri?a, jel su spomenuli da si im donjela poklon, a njima je neugodno bilo jer nesmiju prodavat kamenje iz glavnog tanka...
Ne?eju ni prodat morske ribe one u show tanku jer im vie koriste kad im privuku muterije...
A to se ti?e cijena morskih riba, da si bila samnom i Goranom kod glavnog uvoznika iz Singapura, znala bi u ?em je problem. :cry:

Dolazimo pokupit ribu, ?ovjek me zove kao ispomo? za handlanje s ribama...
Nasred ceste u Dubravi(kvart u ZG) ?ovjek istovaruje boxove riba koje su 48h ve? na putu, mi na brzinu otvaramo prvo morski box i imamo kaj vidit.

Veliki Naso u probuenoj vre?ici sa samo malo vode??? u jednom ?oku pokuava preivjet...
Sve ribe u utom smradu plivaju bo?no, a NITI jedna riba ne izgleda kao da ?e preivjet.
Dolazimo u du?an i putamo ribe u akvarije, Naso pada ko klada na pod, die, ali umire.
Blue tang je doao mrtav, drugi vrluda po tanku, nemoe plivat, polumrtav je.
Clown tomato u polumrtvom stanju.
Jedan Naso pliva i to nas razvedrava.

Na kraju svega, do naru?enih 10-15 riba, stie 5komada, 2 umiru u transportu, 3 su polumrtve i na kraju svega ako i preive to ?e bit vrhunska riba.
Sad da ti iskreno bez muljanja rezmiram, ja neradim stalno za njih, vie honorarim i volim da se istina pro?uje, muljanja o cijenama ne puim...
Du?an je u startu na gubitku, stavlja 100% mare jer vie nemoe, sputa cijenu pri cijenkanju jel je premalo zainteresiranih i kad proda ribu opet je u gubitku.
Zato je onda dri?
Jer nema nitko drugi.
A i ako on nebude imao morske, nebude vjerojatno ni prodavao morske artikle, a kamoli da ?e se itko u Zgu od po?etnika upustit u takve avanture...

Znam da sam sad otegnuo mali, ali da nebudem puno pristran i ja vidim da imaju neke cijene vie, to je njihova politika i mene se to neti?e...
Ako kod njih nekaj nemrem dobit povoljnije, kupim drugdje gdje mogu - stvar akvarista!

Al zbilja to se ti?e morskih riba ovdje sam na njihovoj strani, jer poslje takvog uvoza do?e ti da otvori ratnu sezonu na singapurce...
:evil:
Uf kako smo bili ljuti.

pozdraf
 
uh...grozno mi je ovo bilo i pro?itat :(
ne znam ni o trgovini, nabavci robe, pa ne mogu suditi, ali kao to si i sam rekao :"Ako kod njih nekaj nemrem dobit povoljnije, kupim drugdje gdje mogu - stvar akvarista!"-to bi i on sam mogao primjeniti i nabavaiti novog dobavlja?a
teta to ima lou vezu i nabavku organizama, te zbog toga mora do neba dizati cijene. Ja pak kao sirotinja, student, nezaposlena...nemam para davati mu duplo za poluzdrave organizme, pa se radije sna?em na drugom mjestu.
kae da sputa cijenu pri cjenkanju...hmmm :?
za mene su oni daleko preskupi s obzirom na kvalitetu koju mogu pruiti!
tako ja mislim, naalost o njima, jer nitko sretniji od mene da se ja mogu sada dignuti, proetati do njih, uzeti neki koralj?ek ili ribicu, po nekoj normalnoj cijeni, kupim sol-koja je ina?e duplo jeftinija u Slo (ista firma), neke sitnice...
e, da to mogu, bila bi im stalni kupac, ali nakon svojih iskustava, i saznanja da mogu i jeftinije pro?i, nisam i teko da ?u vie i biti...
i zamisli jo jednu stvar, kada sam kretala u morske vode, otila sam , naravno tamo, kupiti neke sitnice, ena koja je prodavala taj dan, pokuala nas je pola sata odgovoriti da je to teko komplicirano, skupo... :? , a dragi i ja ko u ?udu u nju?! :shock: Da se mnogi razo?araju, bace sve na tavan :shock:
hehe, ?udan na?in trgovanja, no dobro, ja sam sloila akvarij, bez njihove pomo?i i zadovoljna sam
Kao to ti voli re?i to misli, eto, tako i ja imam neka svoja iskustva koja volim podijeliti s ljudima
rezime svega ovoga :neka on promijeni dobavlja?a, imat ?e vie koristi i on i ljudi koji kod njega ele neto kupiti, jer ne?e vie drati tako visoke cijene...jo kada bi se kod njega moglo naru?iti 8) , auuu, super!
 
Hmmmm

Na brzinu sam proitao ovo o ?emu piete i nimalo mi se ne svi?a kako se to kod vas radi.

Stina je ljut na Singapurce.... ???
Ja sa njima radim ve? 15 god.Imaju oni i nisam imao nekih nazovimo problema ... bar ne ovakvih o kojima vi priate.

Sve zavisi sa kime se radi i kako se posao dogovara. Voleo bih da mogu da vam pomognem... Nekada ne tako davno radio sam sa dosta ljudi sa vaih prostora... Izgleda da vai uvoznici i nisu bas oni pravi ...

E sad poto je post o algama red bi bio da kaem i ja koju. Imao sam ih gomilu vrsta i obi?no su dolazile nepozvane(nenaru?ene) na nekom kamenu. Sa nekima imam dobra iskustva a neke od njih ne volim ni da vidim. Proba?u da preturim po slikama pa da i ja poaljem koju. Na

Naalost u zadnje vreme sam tanak sa algama... sta da se radi nisasm ja kriv to volim ribe koje ih ru?kaju. Iako neto od algi stigne biva popapano istoga dana.