Mrijest betta

stina

Member
23 April 2004
539
0
16
Jaska
www.hypancistrus.net
zanima me samo par pitanjca, poto se bette mrijeste same od sebe ko blesave :lol:
koliko treba da se izlegnu mladi iz ikre nakon to je oplodena?
Kako prepoznati da je ikra oplodena?
koliko su sitni mladi?
cime ih je preporucljivo hraniti napocetku? infuzorijom ili artemijom?
tnx!
 
1.Vjerovatno im treba 24 sata sve zavisi od temperature
2.Vjerovatno ikra nije bijela kada je oplodjena
3.Veoma sitini tolisni da se jedna vide
4.Mladj treba hraniti infuzorijom pa kada malo narastu artemijom
 
Evo da malo popricamo i o tome.

Betta je genus ili kako ja kazem grupa koja pripada familiji Anabantidae. Ta grupa ima vise vrsta i mi sada nismo sigurni za koju vrstu bette se ti interesujes. One se razlikuju od vrste do vrste u nekim detaljima.
Pretpostavljam da se ti zanimas za Splendens jer je ona i nekako najpopularnija mada je bolje da ti to potvrdis.
Pogledaj na http://www.beke.co.nz/trazi.php upisi betta i cekiraj opciju Grupa i videces nekoliko Betta.

Bette nije tesko mrestiti i kao sto kazes one se mreste ko lude. Ikru polazu na mesecnoj bazi ako mladi ostaju.
Mladi se nakon mresta izlegnu vrlo brzo i to za nekih 30 do 40 casova sto zavisi malo i od temperature. U tim mehuricima ili bolje da kazem gnjezdu ostaju sve dok imaju jajcanu kesicu. Kada je potrose idu u potragu za hranom. Tada mogu da jedu artemiju i sve sto je sitnije. Pravi se i posebna emulzija od zumanceta koja isto tako se koristi za hranjenje. Infuzorija je dobrodosla i toga sigurno ima u akvarijumu.

Oplodjena ikra je transparentna i tesko da moze da se jasno vidi. Ako je oplodjena onda je i ziva. Sve ostalo pobeli i truli. Ti se o tome nebrini jer o tome brine muzjak i to vrlo dobro. Tvoje je da mu verujes da zna sta radi. Mladi su sitni jer je i ikra vrlo sitna. U gnjezdu ima u proseku oko 400 do 500 jajasca za potpuno odrasle ribe.


Kada vec pricamo o Betti da spomenem i jedan djentlmenski odnos u borbi dva muzjaka.
Svi mi znamo da je ta borba vrlo surova i da moze da bude pogubna za jednog ili oba muzjaka koji ucestvuju u borbi. Isto tako znamo da Bette pripadaju Familiji Anabantidae i da one moraju da disu vazduh jer nemaju razvijene skrge kao ostale da tako kazem "normalne" ribe.
Tu sada dolazi do izrazaja taj djentlmenski odnos. U sred teske borbe kada jedan od muzjaka ima potrebu da izroni i da udahne vazduh sto znaci da se stavlja u takav polozaj da ga drugi muzjak moze lako povrediti, taj njegov oponent nikada nece da iskoristi taj trenutak nego ce da strpljivo saceka da mu se protivnik vrati i da nastave borbu. Sta drugo da kazem nego da je to pravi viteski odnos. Sve pohvale za Bettu.
 
Da, u pravu si bobane...
zbog svog neznanja sam napisao betta neracunajuci da ih ima jo...
moda zato to je moje znanje prvenstveno steknuto iz nekakvih knjiga koje su nedovoljno opskrbljene informacijama...
Mislio sam na betta splendens ribu, smatram je totalnom suprotnocu od one ribe koju prati taj glas!
Ja sam svojeg betta borca kupio mladog, taman starog da mu spol moe odredit, tjedan dana ranije neg to sam ga kupio, gledao sam ih u ducanu i bili su svi identicni...
sad je postao spolno aktivan, pa razmiljam da mu nabavim iz istog ducana jednu enkicu... iskreno svida mi se bijela enkica(on je plavi!)
naime kupujem u tom ducanu bette jer su iz domaceg uzgoja, a to svi preferiramo!
eto, ukoliko sad sredim jo koji akvarij, moda i napravim mrijest, a moda mu kupim enkicu pa ih pustim da se "zezaju" u zajednickom akvariju gdje naalost nema anse da mlad preivi...
...bar ce ribe imat ta za jest osim standardnog menija... :lol:
...al sam se raspiso... :shock:
 
Ako ti je muzijak plav onda zenka treba biti neke druge booje...sada jeli to tacno vi recite.Ja sam samo tako cuo :wink:
 
Pa Nevene napomenuo sam gore da planiram mu kupit bijelu enkicu!
ovo sa bojom neznam dal je istina, nevidim smisla u tome jer inace kako bi dobili jednobojne bette?? a moda i ima smisla jer ako se nevaram enke su smede u izvornom obliku???
no nije bitno, cekam i dalje jo malo o bettama od iskusnih ljudi...
takoder me zanima dal je pametno ubacit mu enkicu, ja nekak mislim da je, sumnjam da ce ju tuc, on je takva beba...
takoder podupirem Faunu, baza je praaaaaaaazna...
daj neke materijale njemu pa ce on radit cijelu noc da je upotpuni :twisted:
he he eh ehehhehehe, ne mi zamjerit :lol:
 
He...hehe, evo ovako da podelimo posao, ti upisi sve sto fali kod familije Cichlidae a ja cu kod familije Anabantidae ..Vazi ? he..hehe..he :twisted: :D
 
frajer... 8)
ja sam jo mali i neznam ni, a ti si veliki stricek i ti ce sigurno sve to moc?!?! :twisted: :D
vratimo se na bettu splendens...
kaj niko nema doma?? zanimaju me varijacije na boju?? ima li neka fora kako dobiti ne? crveni+plavi=crvenoplavi :lol:
 
Nema tu neke fore nego se sve sastoji u dugotrajnom selektovanju kao i kod drugih riba.
Ti neznas koje je poreklo tvoje ribe pa ti onda ostaje da krenes sa jednim parom koji ti se dopao i mislis da ce da ti da rezultat koji hoces. Tada pocinje selekcija gde ti ostavljas smo one ribe za koje mislis da su najblize tvom rezultatu. Tu mogu da se pojave i druge boje bas zato sto ti neznas poreklo. Tvoje ribe su stigle iz jedne masovne proizvodnje gde se vodi racuna samo o broju a ne i selekciji. U delu gde vode racuna o selekciji ribe nisu za prodaju nego ih cuvaju za sebe.
Dakle zasuci rukave i kreni sa mrestom pa selekcijom. Sve zapisuj pa kako ti bude a trebace ti i srece i znanja.
 
He he ..sad ga Bobane baci malo na bavljenjem genetike i ovako ne zna sta ce sa svojim vremenom na faksu i satima slusanja o "Laminatima" :lol:

Samo ako stvarno hoce da ukrsti bette splendes, morace svesku i olovku u ruke i da zapisuje.
Najteza stvar je nabaviti crvenu i plavu bettu a da nisu recesivni. To je vrlo tesko otkriti ili dobiti od nekoga jer mnogi odgajivaci ne vode racuna o selektivnom parenju.

E sada ,ja bih ti preporucio ovako. Uzmes crvenog muzjaka (B) i plavu (b) zenku, uparis i vidis sta si dobio. Tu sada mozes da dobijes sledece. Znaci prva F1 generacija moze biti potpuno jednaka uniformna ili potpuno razlicita od roditelja, da se javi sasvim novo svojstvo koje nisu imali roditelji.
Ako si recimo u F1 generaciji dobio sve crvene oni su (Bb)-dominantno crveni (B) a recesivno plavi (b)
Sada u F2 generaciji ako parimao brata i sestru iz F1 generacije, dobijamo 75% jedinki crvenih (B-dominantnih) i 25% plavih (b-recesivnih).Znaci utvrdili smo da je crveni muzjak po genetskoj konstituciji dominantan. Dalje ne bih isao da te ne zbunim.

Nadam se da si me razumeo sta sam hteo da kazem :wink: