Mrijest Microgeophagus Ramirezi-a

stina

Member
23 April 2004
539
0
16
Jaska
www.hypancistrus.net
Evo, odlucih ih mrijestit, ima doma jednog predivnog mujaka i dvije enkice(jedna je lajer, a druga obicni varijatet)... slaem novi tank od 30l pa razmiljam...
da li ostavitit goli akvarij sa samo povrinskim biljem ili radi njihove sigurnosti da im sloim malo bilja za sakrivanje to samim time i podlogu podrazumijeva??
kada se par upari da li da ostavim i drugu enku, postoji li mogucnost da i ona baci ikru?
sveopca vaa iskustva sa ovom vrstom su vie nego poeljna??
srdacno hvala, va Stina :D
 
Organizacija akvarijuma za mrest, po mom misljenju, treba da je takva da ti u svakom momentu mozes da uradis sve sto je potrebno.

Ja kod mresta riba drzim golo dno. Prednosti toga su ocita. Lako se odrzava higijena kao jedan od bitnih uslova kod mresta. Kasnije, mnogo lakse mozes da pratis mlade. Pored toga lako mozes da vidis da li je u akvarijumu i neko nepozeljan kao puz. Mislim da ima puno razloga za to.

Zaklon za maticne ribe koje one mogu da koriste i za gnjezdo ja uvek postavim od nekog keramiskog predmeta. Ako bas zelim neke biljke onda su one u maloj saksiji precnika 3 - 4 cm.

Svi takvi uslovi mi omogucuju da imam potpunu kontrolu u svakom momentu.

U akvarijumu treba da je samo jedan maticni par. Sve druge ribe ukljucujuci i drugu zenku ce samo da ometaju maticni par i to ce da se nekako odrazi na mrest. Ja do sada nisam cuo da se ramirezi mresti u grupi mada ko zna.
 
Evo sakupio sam informacije o mrijestu i sad cu da napravim sljedece...:
u goli tank ide L spuvasti filter(pogodan za mrijest i jeftin), prikljucujem ga na svoju zracnu pumpu koja vec pogoni takav jedan i jo dodajem difuzor radi bolje aeracije...
u tank akvarija ide povrinsko bilje(tvrdi rogolist), a unutar cu sloit glinene teglice u kojima cu drat bilje...
cekam da mi se u zajednickom upare ramirezi, a kad to naprave, onda ti mali slatki ciklidi idu u pripremljen tank...
voda ce bit alkalicna i meka na temperaturi od 24-25C!
roditelji bi se trebali brinut za mlade al me zanima dal se hrani artemijom ili infuzorijom na pocetku??
moe li mi neko pojasnit u prijevodu koja je to hrana koju preporucuju uzgajivaci npr. frosen brine shrimp??? jel to artemija?
 
Odma ih hrani sa artemijom. To su ciklidi koji lako progutaju artemiju jer nisu bas tako sitni kao neke druge ribe. Infuzoriju ce one da jedu sto im isto tako dobro dodje.

Brine shrimp je artemija. Kod te smrznute artemije je mali problem jer je ona uglavnom odrasla pa je dosta krupna mada mlade ribe mogu da je iskidaju i pojedu. Ja po pravilu koristim artemiju nakon 48 h od pripreme.