Najbanovaniji

Fantom

Member
5 Novembar 2007
212
2
18
Beograd
www.akvarijumart.com
Pa da se predstavim i na ovom forumu.
Akvaristikom se bavim 14 godina, ozbiljnije 10 godina.
Godinama sam radio po raznim beogradskim akvaristickim radnjama, iz nekih sam najuren, iz nekih sam sam otisao, a iz retko koje sam otiaso onako covecki. Najcesci, ustvari jedini razlog tome bio je taj sto nisam hteo da radim onako kako se od mene trazilo, nisam hteo da lazem ljude i da uvaljujem ono sta ja ne bi stavio u svoj akvarijum.
Za svo to vreme drzao sam i svoju odgajivacnicu, iskljucivo veleprodaju. Nisam imao mnogo vode oko 1500 litara u nekih 40 akvarijum i 20 kadica za mrest. Kada sam poceo da se bavim uzgojem riba, gajio sam jednostavnije vrste kao i svaki pocetnik, znaci: Skalare, Corydorase, Gupyje, Trihogastere ( Cosbi i Leri ), Borce, Platike, i naravno Zebrice.
Naravno ne mogu da kazem da nisam zeleo da zaradim, ali nekako ja ovo mnogo volim, i volim da se hvalim kako sam nesto dobro uradio, tako sam uvek tezio da izvucem maksimalni kvalitet ribe. Uvek sam zeleo da moje ribice budu najlepse.
I tako krajem '98 godine imao sam srecu da upoznam naseg najboljeg akvaristu, koji mi je vremenom postao kao otac, mnogo sam ucio od njega, a i na drugim mestima opet na moja me je on uputio. Tada sam shvatio koliko ustvari nisam imao pojma o akvaristici. Na primer kleo sam se u tubifex, a od tada kad samo cujem za njega sav se najezim, i da ne nabrajam jos svojih gluposti, ne morate da znate koliko nisam imao pojma.:) E to poznanstvo mi je na neki nacin otvorilo oci, mnogo sam naucio, ali od tog trenutka mnogo stvari je krenulo nekako nizbrdo. Vise nisam bio "mali slatko Nesa", koga su zli vlasnici radnji iskoriscavali, postao sam malo arogantan, nisam im vise prijao. Naravno kvalitet riba sam digao na maximum, ali i cenu, koju skoro niko nije hteo da plati. Pokusavali su da me ucenjuju, kao private cenu, kazu odgovara donesi mi, ja im donesem, a oni tad pocnu da nalaze mane ribi koja je u kesi, i koja naravno nije lepa kao u akvarijumu, znaju da je tesko vratiti ribe nazad. Secam se jednom sam coveku 100 razbora prosuo ispred praga radnje i ugazio ih, zatim zamolio da mi da nesto da pocistim lom koji sam napravio na njegovom pragu. To se brzo proculu, i tesko da me je jos neko tako zajebavao. Samo mi je bilo zao tih jadnih riba, ali morao sam da im dokazem da cenu moje robe odredjujem ja, a ne oni. Tako je meni prodaja drasticno pala, ali ne i zarda, na kvalitetnoj ribi sa dobrom cenom, iako sam prodavao manje, zaradjivao sam isto, a imao sam manje posla, kala gotovo da nisam imao, sto me je psihicki smirivalo.
Ovaj deo pisem zato sto znam da ima dosta mladih akvarista koji gaje ribice i imju isti problem koji sam i ja imao. Zato bih zeleo da im porucim:
NEDAJTE DA NA VASEM RADU ZARADJUJU VLASNICI RADNJI, CENITE SVOJ RAD, POGLEDAJTE KOJE SU VELEPRODAJNE CENE U INOSTRANSTVU, I VI DRZITE ISTE ILI MALO VECE. UVOZNICIMA JE OPET JEFTINIJE DA KUPE D VAS, NEGO DA IH UVOZE. SAMO BUDITE DOSTOJANSTVENI, CENITE SEBE, DA BI VAS CENILI DRUGI.
Naravno tada su masovno krenule price kako je Nesa skup, ali niko nije mogao da kaze kako je moja riba losa. Naravno dosta radnji me je bojkotovalo, i tako sam ja odlucio da i sam otvorim radnju. Posto sam se onako privatno pre toga bavio i izradom i uredjenjem akvarijuma, a uvek sam imao problem gde da nadjem kavalitetno bilje, odlucio sam da mi osnovna delatnost radnje bude prodaja akvarijumskog bilja. Kontaktirao sam Dennerle, Rataja, i Tropicu, i Tropica ja bila najzainteresovanija. Tako sam krenuo sa uvozom bilja. Znao sam da ce biti jako tesko, jer je njihovo bilje jako skupo, ali znamo sam i da vredi svaku paru.
Kada sam uradio prvi uvoz, u celom Beogradu, nastala je pometnja medju ostalim vlasnicima radnji, svi su mi predvidjali da ako to bilje ne prodam za 2 nedelje, da ce mi sve propasti, da li zato sto su to mislili ili zeleli, ne bih hteo da ja donosim zakljucak. A nije mi ni vazno. Opet su me masovno bojkotovali. Tako da sam morao vise da se usmerim ka maloprodaji. Cak je jedan kolega svima pricao kako meni to bilje propada, i kako je vec pola propalo, a nije mi ni usao u radnju. Cak sta vise nismo se videli 6 do 7 godina. Jednostavno osetili su suvise opasnu konkurenciju, a i sada je osecaju. Jednostavno gace im se tresu.
U medjuvremenu doziveo sam peh. Posto nisam imao dovoljno novca da sam udjem u posao, zapoceo sam ga ortacki, inventar me je kostao 3500 eura, ja sam svojojortakinji pare dao na ruke da inventar kupimo preko racuna ( ona je vec imala firmu ), i 2 meseca mi je bilo potrebno da sve to napravim. Kako je gospodja trosila vise nego sto smo zaradjivali tako je raspad bio neminovan. Finis svega je bio kada je gospodja prodala moje police. Ja nisam mogao da dokazem da su moje, po papirima su bile njene, i da ne duzim izasao sam iz price sa oko 6500 eura minusa. Ali meni mogu da uzmu sve, da me ostave golog na ulici, ali ja zivim od onoga sto imam u glavi i to niko ne moze da mi uzme. Posle samo 4 meseca, ja sam se oporavio od tog kraha, i sada sam otvorio svoju firmu, i nastavio da radim.
Trenutno nemam ni jednu ribicu u radnji, nisam imao para za inventar, inventar koji je ditcna gospodja prodala, ja sam odkupio, zamislite kupio sam svoje police, STRASNO.
Sada mene mnogo gledaju kao i vecinu drugih prodavaca, ali ja cu svojim radom i stavom dokazati da se razlikujem. Nikada necu da lazem samo da bi prodao, uvek cu se truditi da prodam sto vise, ali niko ne sme biti prevaren,
Nadam se da cu uskoro ubaciti i ribice, i ovim putem pozivam sve koji gaje ribice da mi ih ponude. Zanima me samo da su vrhunskog kavliteta, naravno to cu ja odrediti. Ako zadovoljavaju ono sto trazim bice i vrhunski placene, ako ne zadovoljavaju nece me uopste zanimati.
Svima koji su zainteresovani da se bave uzgojem kao i oni kojima je akvaristika samo hobi, stojim non stop na raspolaganju. Svima zelim da pomognem, ako to znaju da postuju.
MOLIM da mi niko ne zameri ako nekad budem agresivan dok pisem, jer to nije iz zle namre, jednostavno ako mislim da nesto nije u redu ja se zustro usprotivim. Kada pisem, pisem iz glave, ne koristim nikakvu literaturu, niti jurim podatke sa neta, jednostavno pisem ono sto sam radio. Zbog toga mi se nekada podkrade neka greska u izrazu, ili ne opisem nesto mozda najpravilnije, pa oni kojima sam se zamerio u nekom postu, me isprozivaju, ali na taj nacin sustina onoga sto sam pisao se izgubi, i oni kojima je taj tekst bio namenjen, ne prihvate isti kako bi trebalo.
I narazno zbog tih mojih zustrih rasprava redovno budem ISKLJUCEN sa foruma. Nadam se da ovoga puta nece biti tako, osim ako sam ovaj post ne prouzrokuje tom jer na neki nacin sam se i ovde izreklamirao, iako nije u rublici gde je dozvoljeno reklamiranje, ali sta da radim malo sam se zaneo u pisanju:sorry:, morao sam da sa vama podelim moj problem, ako sto cete vi samnom deliti svoje akvaristicke probleme.
Nadam se da vas nisam puno smorio.

Puno vas voli vas Fantom.:hej:
 
Hehe, Nešo, još dva-tri ovakva posta i eto cele Autobiografije u stilu Alkibijada Nuše. :)

Primetna je ljubav autora teme prema hobiju, a valjda će se i to poslovanje stabilizovati :ziveli:

U principu, što je veća ponuda kvalitetnih proizvoda, to je bolje i mislim da tu igraš jaku ulogu kod nas na tržištu i dobro je da je tako :sampion:

Eto, još, što je za hobiste i najbitnije, nadam se lepom druženju na forumu i još gomile tekstova na radost akvarista koji vole da te pročitaju :ziveli:
 
Coa, nisam ni bio svestan da podrzavs moj rad, cak sam mislio da me kao i vecina gledas kao nekog ko voli samo da soli pamet i kome je profit glavna preokupacija. Drago mi je sto sam pogresio, ali ni tu svoju gresku nisam mogao da zadrzim samo za sebe.
jedino mogu da te zamolim da prihvatis moje izvinjenje, i nadam se da cu imati prilike da se iskupim.:ziveli:
 
Evo ja cu ti prvi pozeleti dobrodoslicu :hej:

Citajuci tvoje predstavljanje, narocito pocetak predstavljanja tvog akvaristickog staza , ucinilo mi se da te mozda i pozanejem. Tog trenutka se setih ove teme gde si postavio svoju reklamu , pogledah broj tvog mobilnog telefona i broj u mojem starom podsetniku , vidim da se poklapaju....jesi ti taj Nenad :D Za divno cudo proslo je dosta vremena a ti nisi menjao broj mobilnog telefona, bas kao sto nisam
ni ja .
Naravno, poznajemo se , saradjivali smo i istina je sve sto pises. Znam te kao odgajivaca koji je u jednoj maloj sobici imao nekoliko mresnih akvarijuma gde si proizvodio razne tetrice i to izvanrednog kvaliteta. Tacno, cena ti je bila nesto visa od ostalih domacih odgajivaca ali si imao mnogo jaci kvalitet ribe od ostalih. Znam i sa kojom si hranom sve te ribe odgajao i znam koliko si novaca vise trosio
od ostalih uzgajivaca na podizanje mladji , sve znam ;)

Eto, zeleo sam samo da potvrdim taj deo tvog predstavljanja kojeg se i ja secam, gde mogu da potvrdim istinitost svih tih navoda. Zelim ti puno uspeha u daljem radu sa novom firmom.

Neso ,jos jednom pozdrav i pisemo se:)
 
Pozdrav i od mene
i u ove sitne sate ipak iscitah tvoj dug post.
Drago mi je sto si ovde,aj sam u principu ljubitelj ljudi sa stavom :cool2:a tvoj naravno podrzavam
Samo napred i nadam se da vise neces imati padova vec samo uspona :ziveli:
 
@Neša
Treba podržati svačiji smisleni rad, neću valjda da podržavam nerad :cool2:

Ali se matori, ne slažem sa tobom u jednoj maloj finesi: Ne gledam ja tebe kao na nekog kome je profit glavna preokupacija, nego mislim da profit i treba da ti bude glavna preokupacija.

Izgleda da smo mi narod koji je alergičan na reč profit (a milion ljudi igra Loto, kao to je cool :cool2:), pa se sve nešto ljudi uvijaju oko toga. :) Ako si u poslu i ako živiš od toga profit je na prvom mestu, a na koji način ćeš ti da dođeš do toga stvar je tvoje domišljatosti, umeća poslovanja i sl. Što više zaradiš, to ćeš moći više da uložiš u robu od obrtnih sredstava. Tu si odmah konkurentniji na tržištu i ciljnoj potrošačkoj grupi nudiš više robe i uz povoljnije uslove.
Nadam se da razumeš šta sam hteo da ti kažem :ziveli:
 
Auh, nisam ocekivao ovoliko lepih reci, ali moram priznati da mi prija.
Dragi kolega Fauna, i tebi bih hteo da se zahvalim na postu koji je potvrdio moj post. Samo bih voleo da znam ko si, bilo bi lepo da se cujemo ako vec imas broj.:ziveli: