Naso lituratus

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,599
326
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Lipstick tang - Naso lituratus je jos jedna od mnogih tang riba. Dosta je zastupljena u morskoj akvaristici. Pravila u vezi ove ribe su kao i za ostale iz takozvane tang grupe. Pomalo je teritorijalan pa i tu treba voditi racuna.

DSC05841.jpg
 
E pa evo konachno imam i ja neki Tang u akvarium i to Naso Literatus mladi primerak od nekih 7 cm. Nabavio sam ga 14.12.2005. za sada je u redu i vec josh prvog dana je pocheo da uzima hranu i to i suva u granule a i smrznuta razne morske organizme. Normalno jeo je od sve vrste alge koje imam u akvarium i to od caulerpu koju ja najvishe volim od kochastu koje bi trebalo da je potamani a voli on i halimedu nju je prvu pojeo. :lol:
Nisam ga drzao u karantin nego sam ga pustio odma u akvarium pa videchemo dali je to greshka. Za sada ne pokazuje nikakve znakove bolesti.
Evo slike ali je mutna jer je mali brz. Stichi chu ja njega uskoro i biche i lepshih fotografija. :D kao sto vidite od fotografiju to je mladi primerak.
 

Attachments

  • naso_1.jpg
    naso_1.jpg
    43.4 KB · Pregleda: 102
Pa ti bas nikoga ne slusa� :( Nadam se da ce sve biti u redu sa njim, jer se prilicno igras sa akvarijumom... sve radis bez merenja, karantina... Uhhhhhh Zozo :shock: !
Ma srecno sa njim, bez obzira na tvroglavost.
 
Ova riba nije za mene ona riba nije za mene ona anemona nije za mene e ako vas slusham ostao bih na sol i vodu. Znam da naso raste velik ali u prirodi neche on vishe od 25 cm da poraste u akvarium. Ali ako sluchajno poraste vishe od 30 cm ja chu lichno da odem do BG i da dam na poklon octopusu pa nek je on chuva kako treba. Za sada to je lepa mala ribica koja malo pliva pa se malo sakriva iza kamena. Ovo sliku da sporedite velichinu sa klovnovima koje imam.
 

Attachments

  • svi_na_okupu.jpg
    svi_na_okupu.jpg
    78.4 KB · Pregleda: 132
I sta kazes, ne moras da meris parametre vode? Pa kod tebe ima vise algi nego sta je kod mene bilo u najgorem trenutku. Ajde izmeri malo NO2 i PO4. Zozo, niko tebi ne govori ta stvari jer ne voli tebe ili tvoj akvarijum, naprotiv, govorimo ti jer hocemo da pomognemo. Naso ce da pojede sve alge iz tog akvarijuma, i pozeljne i nepozeljne, a sta ce dalje da jede? Moraces da nades alternativno resenje za to. Meni je lako da hranim blenija od 10 cm (koji je samo dugacak, ali dosta vretenastog oblika) a sta sa tangom koji je kao tanjir? On je, kazes, oko 7 cm. Ali 7 cm u duzinu i jos toliko u visinu. Uhhhh.
 
Glupo je da sad ja kazem da je naso vrlo tanak i da je za to manji upola od debljine tvog blenija. Volumen ribe bash i ne igra ulogu u to koliko neka riba moze da pojede. Nema veze neka NAso tang samo jede alge ma neka ih sve pojede zato je on tu a kad nema vishe alge koje rastu u akvarium nabavichu u prodavnicu za zdravu hranu bar tamo ima nekoliko vrsta sushene alge. Pa na krju krajeva ako i to nije dovoljno napravichu jedan mali akvarium i staviti na sunce pa che alga da raste kao luda. Neche Naso ostati gladan sigurno.
Uskoro che se desiti i to da izmerim parametre NO2 i NO3 pa chete doznati da je sve ok kao sto ja i pretpostavljam a za PO4 znam da ga ima vishe nego sto treba jer koristim vodu iz vodovoda i u nju je PO4 visok za morski akvarium.
 
Tangica si uzeo?! Hehe, malko poveceg, ali jos je bebac?!
Ja ti necu soliti pamet, jer je tako i tako odavno posoljena (pa ima� morski :wink: )....mislim da je dobro da si uzeo jednog algojeda-tanga, jer ove tvoje alge su katastrofalne, pa ce barem nestati, iako Naso....ne znam-nisam se puno s njima susretala, pa niti u literaturi.
Sve u svemu, mjeri, Zozo, parametre, jer ti je to stvarno sada primarno, jos ribe i nisu jako osjetljive, ali koralji...neces moci dalje krenuti dok tu vodicu (more) ne sredi� i dovedes u odgovarajuce stanje.
Naravno tvojoj malenoj komuni zelim da sve dobro prode bez gubitaka i izdrze ovo krizno stanje i uplove u ciste vode :D