nothobranchius-pitanjce ili dva...

chubby

Member
20 April 2004
126
0
16
Zagreb
proslo je vec vie od 6 mjeseci kako sam jaja n.rachovii-a stavio na inkubaciju u treset, ne mogu bas reci da su uvjeti otpocetka bili najbolji, al sta je tu je, primjetio sam nekoliko jaja sa vec razvijenim ocima i sad bi presao na drugu fazu - "mokru inkubaciju". sad me nadalje zanimaju vasa iskustva, i to sve sto znate - voda, temp., sol, svjetlo,moguci dodatci za sto bolju valivost i prezivljevanje mladih. da li ste imali pojavu oodiniuma i kako je sprijeciti(navodno malo soli, ali koliko?), jel se mogu hranit mikrocrvima u pocetku, jesu osjetljivi na "prljavu" vodu?

U pocetku je bilo 50ak jaja, mislim da ce ih se malo izvalit pa bi zelio podici sto vise riba zato ne stedite tipkovnicu

ps. vec sam prije nesto petljao s kilijima i nije bilo problema (malo truda, cesmovaca obicna, hrana-daj sta das), ovo mi je prvi susret s notoima bez mogucnosti popravnog ispita pa sam malko nervozan
 
ne budi nervozan

bez nerviranja Chubby.nerviranjem mozes samo doprineti da uspeh izostane.
Ove Notobranchiuse mrestim povremeno i do sada nisam imao nekih vecih,problema,Kazes da se na ikrama oci vec naziru.Ako je tako i ako je proslo 6 meseci kao kazees onda im je vreme.(ja obicno ikru inkubiram 5-6 meseci kod ove vrste, mada mi se desilio letos da su se okice kod ikri pojavile sa oko 4 meseca (bilo je prilicno toplo na mestu gde je ikra bila odlozena)Naravno da vreme inkubacije itekako zavisi od temperature mesta gde se odlozene ikre cuvaju.Za a izleganje koristim ro vodu u koju dodam na vrh noza (vrlo malo)Rowa Discus soli i 1/3 ravne kafene kasicice NaCl (sve ovo na kolicinu vode od 5 litara )Mladi po proplivavanju veoma brzo napreduju i jako su halapljivi.Kao prvu hranu dajem im tek izlezene nauplije artemije.Sa pojavom oodinijuma kod malih do sada nemam iskustava -hvala bogu.
 
ispalo je manje od 10ak ribica, tak sam nekako i racunao. ocjedio sam ponovo treset sa ikrom, jel se isplati ponovo inkubirati na suho i koliko dugo? koliko riba jos mogu ocekivati i da li ih mogu uopce ocekivati? octopuse, kako to ide kod tebe?
 
Kazes samo 10.... kako li si ih prebrojao ? :lol:

Ako je sve odradjeno kako treba i inkubaciju si odradio na vreme potrebe za ponovnom inkubacujom ikre nema.Madjutim ako si bio nestrpljiv i pozurio sa inkubacijom(tesko da se cekanje od 6 mes zove zurba ) onda i mozes da pokusas da sacekas jos,mada ja to ne radim.Zapravo u celoj prici je bitno to da li u tresetu ima jos zivih ikri sto ces lako utvrditi detaljnim pregledom pod uvelicanjem.Ukoliko ikri ima ja bih sve stavio ponovo u vodu.

Posto na mrest u kadicu stavljam sa 1 muzjakom 2-3 zenke po kadici (odnosno po odlozenom tresetu) ako nesto ne krene naopako za vreme inkubiranja dobijem u proseku stotinak malih
 
...ili nisu :) . bome nisu, otegnuli perajama, a bice da sam ja kriv, onih prvih dana kad ih je trebalo intenzivno hraniti malo sam zakazao, nisam imao zive htane, pa sam drobio granule, al izgleda prerjetko :cry:
uvjek ima drugi put....kazu optimisti :D , nego kako ti stojis s jajima, jel bi mogli trgovati, postom?