Od cega zavisi pol riba

zopex2008

Administrator
Staff member
8 Oktobar 2008
2,810
106
63
69
Beograd
Primetio sam jednu interesantnu stvar. Kod mojih zivorotki (moli i plati) kojih imam puno preko 90% su zenke. Ovo se dosad nije desavalo i odnos polova je bio slican ali u poslednje vreme ovo je redovna pojava. Citao sam da se ovo desava kod nekih vodozemaca (zaba) i da je uzrok ove pojave prisustvo nekih hemikalija u vodi ali nisam nasao podatak za ribe. Vodu drzim u granicama normale za ove vrste.
Interesuje me da li se jos neko sretao sa ovim.
 
Po svim postojecim podacima koje sam ja video odnos muzjaka i zenki je priblizno 1:1. Problem nastaje sto kasnije muzjaci uginu iz ko zna kog razloga i tako se stvori utisak da je taj odnos izuzetno poremecen.
Kod hibrida je malo drugacije a to su uglavnom te platike. Gde god da je swordtail ostavio svoj trag moze da dodje do poremecaja odnosa.

Pogledaj ovaj dokument:

Sex ratio in the sailfin molly, poecilia latipinna
FRANKLIN F. SNELSON, JR. AND JEFFREY D. WETHERINGTON
Department of Biological Sciences, University of Central Florida, Orlando, Florida 32816

http://www.jstor.org/pss/2407394
 
Hvala na clanku. Ovo objasnjava dosta toga sto se kod mojih riba desava. Ne bih to ni primetio da nisam odvajao nekih 200 molika za kupca i tek onda sam shvatio da ima jako malo muzjaka, jer sam jedva nasao sest komada. Posto me je zaintrigirao pogledao sam i platike i tu je ista situacija. Prvo sam posumnjao na temperaturu vode, jer znam da kod gmizavaca ona utice na pol, a takodje to je slucaj i kod nekih vrsta riba ali nigde nisu spomenute zivorotke.
Sad cu malo vise paznje da obratim na ovu pojavu i malo se igram istrazivaca.
 
Mislim da ti nisi jedini koji ima takvo iskustvo mada nije bas cesta pojava tako ekstremne razlike. Mi malo mrestimo Guppy i sada je tesko da procenim cega ima vise jer je to enormna kolicina ali se lepo vidi da ima dosta muzjaka koji dozive zrelost.
 
Kod Guppy-ja nisam imao takvu pojavu ali je izrazena kod Molika i Platika. Platike su sigurno u krvnom srodstvu, jer se ta linija samo jednom pojavila iz uvoza tako da nisam mogao mnogo da biram. Kod Blek Moli je sigurno da nisu u krvnom srodstvu, jer sam muzjake i zenke nabavljao na razlicitim mestima, a i povremeno osvezim krv kad naletim na neki dobar primerak. Gupike polako napustam, jer traze mnogo mesta i ako bih zeleo da imam kvalitet trebalo bi mi mnogo vise akvarijuma. Za Ancistruse neznam kakva je situacija sto se tice polova, jer se rasprodaju mnogo pre nego sto moze da se utvrdi pol.
 
Hm, ovo je sve zanimljivo, ovde kolaju istine ili mitovi o uticaju pH i tvrdoce vode kod odnosa polova.
Recimo, od 100 kribenzisa koje sam kupio 98 su zenke. To je jasno jer sam pregledanjem nasao 2 muzjaka.

Neki odgajivaci cesto imaju problem kod recimo a.cacatuoides zbog velike procentualne razlike u korist muzjaka.

To su notorne cinjenice jer su potpisane u polju iznad koga lepo pise - coa.

:sampion::sampion::sampion: