Opišite mi malo morsku akvaristiku!?!?

stina

Member
23 April 2004
539
0
16
Jaska
www.hypancistrus.net
Opiite mi malo morsku akvaristiku!?!?

Pozdrav!
Ovu temu otvaram cisto informacija radi, jednostavno elim malo vie saznati o morskoj akvaristici da bi imao malo vie pojma o tome kad citam vae zanimljive postove!
Zanimaju me vrste riba, podjele, svopce pravilo, da li je imalo slicna slatkovodnoj to se tog tice(znate ono ciklidi i tak...)
zanima me koliko je skuplja, vaa iskustva... sve sve to elite napisati vie je nego dobrodolo!!
SLobodno ako elite udite i malo u detalje...
primjecujem da se slabo dre rive u jatu, zato?
takoder vidim nevjerojatnih i ljepih riba, svaka je posebna, kako stoji ponuda u RH, YU, EU... :?:
koja riba je najzastupljenija, koja je najtraenija... :?:
toliko pitanja... uf... ja sam tabula rasa to se tice morske!! :wink:
 
E, Stina! Tema je dosta zanimljiva. ali odgovori na nju bi trebali biti jako opirni i vjerojatno mogu biti raznoliki.
Ja cu ti opisati morsku na nacin na koji je ja doivljavam (kao pocetnik, jer sam u morskoj tek neto vie od 8 mjeseci).
Generalno gledano ribe moemo dijeliti na reef safe (koje nece otetiti koralje i ostale manje stanovnike akvarija) i one koje to nisu, a moemo ih gledati i kao ribe koje za prehranu uzimaju alge, ribe svejede i predatore (mesojede- takve bi bilo preporucljivo drati u akvariju sa samo slicnim ribama, bez koralja). Najcece se ribe ne dre u jatima, jer one koje bi se mogle drati su prevelike, a one manje su najcece teritorijalne, pa je teko u manjem (akvarij od 200l) drati dva mujaka, a da se na potuku. Ribe se naravno dijele i po svojim grupama, tako primjerice imamo Anemonfishes, Angelfishes, Anthias, Blennies, Butterflyfishes, Cardinalfishes, Damselfishes, Eels, Sharks, Hawkfishes, Lionfishes, Pseudocromis, Pufferfish, Tang, Triggerfishes...ovo su neke od zastupljenijih (naravno ima ih jo)! Koje su najcece ribe i koje se najcece trae, ne znam, moda je to riba klaun!! Mislim da je tu dosta stvar vlastitog odabira ili ponude na tritu (primjer je Hr)
Ponuda u Hr za nabavku riba je dosta oskudna, u Zg ima jedan ducan, ali tamo ne kupujem ribe! Neki po ribe idu u Austriju ili Sloveniju, a neki narucuju....
Morska akvaristika je neto skuplja, ali ako neke stvari napravi samostalno kao ja, tipa poklopca, filtera, sam izroni kamenje i pokupi pijesak s plae, nabavi poneto korisnih morskih cistaca kao to su kozice, rakovi samci, puevi, eventualno one male zvijezdice...tu si vec neto para utedio. Naravno najvie para odlazi na tehniku (filtraciju- filtracija je dosta sloen i raznovrsan pojam u morskoj; rasvjetu- isto je dosta raznovrsna, protok...)
Za dobro odravati morski je potrebno znati poneto o kemiji i vodi (moru), razumjeti donekle filtraciju (to elimo njome postici?), puno dobre volje i "znati povuci dobar potez u odredenoj situaciji"!
...vrste koje moe imati u akvariju su bezbrojne, jer se ne stavlja akcenat na ribe, nego su tu: koralji (koji se dijele u globalu na tvrde i mekane), anemone, koljke, puevi, rakovi, kozice, jeevi, zvijezde, morski krastavci, crvici, sitni organizmi, raznovrsne alge...U jednom solidnom akvariju ti niti ne zna to sve i koliko toga ima ivo u njemu (mislim na sitne organizme) i svakim se danom iznenadi s necim novim. Medusobno se mnoge ivoinjice ne trpe, ne toleriraju, ili slue kao hrana, tako da je bitno poznavati potrebe i navike organizma koje stavljamo u akvarij!
Za sloiti morski prvo se trebamo odluciti koji tip morskog elimo, a onda dalje....
 
Jasenka, nemogu se suzdrat i ne pitat te zato ne kupuje u belugu??? :D jel zbog skupoce???
Evo jo par pitanja u vezi morske... ribe su sve ikraice ili ima i ivorotki?? kako uspijeva mrijest morskih riba u akvarijima, kod nas sveukupno i zato za Boga miloga zato su morske ribe tako krasnih boja????
BTW, neelim nikoga uvrijedit, ali dosta cesto reef akvariji(pretpostavljam da se tako zovu) su meni nekak... prenagurani...
da li su i u prirodi tako reefovi areni i natrpani organizmima ili je to samo dekor akvarista?!?!
 
stina said:
Evo jo par pitanja u vezi morske... ribe su sve ikraice ili ima i ivorotki??

Ajkule su ti zivorotke :D

Pa vjerovatno ima i zivorotki,ali sigurno u vecem broju ima ikrasica.
 
Da ne odgovaram na par prvih pitanja :) a Neven je nasao dobar primer po pitanju razmnozavanja.

Bez obzira na velicinu mora samo mali deo je naseljen koralima. To su uglabnom relativno plici delovi. Na tom malom prostoru su smesteni svi nama poznati korali. Iz tog razloga populacija je velika. U takvim uslovima korali, ribe itd koriste svaki deo koji mogu da nastane.
U moru nije bas kao u akvarijumu ali ako uzmes jedan veci deo pa ga nekako smanjis onda dobijas pribliznu relaciju. Recimo tesko ces ti da nadjes jedan jedini koral neke vrste na nekom mestu. Tu se uvek radi o nekoj koloniji ili vise kolonija iste vrste. Posto je nas akvarijum mali bez obzira na njegovu velicinu, jedan koral u akvarijumu reprezentuje manje vise neku vecu koloniju. Razmaci izmedju kolonija postoje ali mi u akvarijumu nemamo uslova da pravimo razmake od nekoliko metara.

Morski akvarijumi nisu prenatrpani i ti jednostavno nemozes da ih prenatrpas bez posledica. Kao i druga ziva bica tako i korali se bore za opstanak i uniste slabije oko sebe da bi obezbedili prostor. Ako prenatrpas akvarijum onda ces da se nadjes u takvoj situaciji.

Mislim da je sve ovo jasno i da to isto vazi i za slatkovodnu akvaristiku gde ti isto imas vecu populaciju riba nego sto je realno u reci ili jezeru.

Sad kada se pojavi Jasenka ona ce da ti odgovori zasto ne kupuje ili kupuje korale na pojedinim mestima.
 
Zato ne kupujem u Belugu? Koralja za kupiti u Belugu nema, a ribice to dobiju je jako slab i nikakav izbor i rijetko te ribice uopce produ karantenu, nego ih se odmah pokupuje. Tako ako hocu kupiti neku ribu moram je uzeti jo istog ili sljedeceg dana, a takve ribe ce u 80% uginuti, jer nisu prole nikakvu karantenu, prilagodu. Da te ribice tamo stoje mjesec dana u akvraiju...a i Belugo je jako skup to se tice morskih riba! Ode do Ljubljane i tamo su ti ribe vec duplo jeftinije! Toliko o mom miljenju o Belugu, jedini je u Zg i moe si to doputati dok ne dobije konkurenciju