OPREZ-NOVI VIRUS NA NET-u

Mirka

Member
9 Decembar 2004
858
0
16
63
Beograd
Od Microsofta i Nortona stiglo je obavestenje da od subote na mailovima kruzi virusna poruka: "LIFE IS BEAUTIFUL"pps. Ako odgovorite na ekranu se ispise "IT IS TOO LATE NOW, YOUR LIFE IS NO LONGER BEAUTIFUL" i brise sve sto je na PS. AOL upozorava da software za unistenje jos ne postoji. Virus je napravio haker pod imenom "LIFE OWNER"
Prosledite upozorenje svima koje poznajete.


ZATO O P R E Z.

Pozdrav. Mirka.
 
Mirka ako ti postavis sama sebi neka pravila i onda ih postujes ti ces da smanjis sanse da ti se takve stvari dogode na minimum. Tu ima nekoliko prostih ali dosta efikasnih poteza. Svi koji ti pisu i sa kojima si u kontaktu neka ti salju tekst poruke a ne html format pisma. Zatim iskljuci "Preview panel" ako ti je ukljucen.

Sada ide ono glavno. Svako pismo koje dobijes sa nekakvim dodacima ti slobodno obrisi osim ako ti nisi trazila da ti neko nesto posalje. Ako vec i zelis nesto da otvoris da vidis tu postavi pravilo da to bude samo slika sa .jpg, .png ili .gif ekstenzijom. Sve ostale fajlove brisi bez nekog ustezanja i mirnije ces da spavas.
Nikada ne otvaraj fajl direktno u pismu nego ga sacuvaj negde pa proveri jos jedanput a posebno ekstenzije fajlova.

Kao sto vidis ti si napisala *.pps Da li si trazila da ti neko posalje to? Znam da sada prenosis samo upozorenje ali recimo da ti neko posalje takav fajl. Sta ako neko promeni ime fajlu a radi to sto radi. Dakle, "delete" je resenje.

To su par prostih poteza koji mogu puno da ti pomognu i da te rese bede.

Ako ti razgovaras sa nekim tvojim poznanikom i on ti kaze da ti salje neki fajl, recimo .doc, .rtf pa i .exe to je drugo. Ti i tada treba da skeniras taj fajl nakon sto ga sacuvas i tek onda ga otvaraj. Sansa da se kompjuter zarazi je uvek velika ali ako mi povedemo racuna o tim stvarima onda se stvar menja i to radikalno, barem putem mail-a.
 
Slažem se s Bobanom.
Htjela bih dodati...postoji jedna vrsta virusa, kretala se prosle godine, kada virus na neki način "uđe" u adresar i skupi sve adrese te sam s tvog kompa šalje dalje virus....a tvoj komp, primjerice uopće nije zaražen tim istim (da, malko je to čudno, ali to mi je tako dragi objasnio, kako taj virus djeluje, pa je to tako!!!)
Tako da ako i kada dobim neki mail (bilokojeg formata) skeniram ga pod obavezno, nije upče bitno da li je to i od Stipe, uvijek skeniram i provjeravam sve svoje mailove (od ljudi koje znam).
Ostale, nepoznate..koje nemam pojma tko su, uopće niti ne otvaram, samo ih obrišem i gotovo. 8)
 
Bobane,
hvala ti na iscrpnom obavestenju i uputstvima. Nesto od toga primenjujem a nesto cu da prihvatim kao tvoj savet. Uspela sam da saniram problem koji sam imala, ali je bio vezan iskljucivo za moj security settings koji je bio veoma pojacan. Tvoje znanje mi je dobrodoslo, i ne slutis u kojoj meri :D 8) :wink:

Obavestenje koje sam postavila je dobijeno kod mene u banci (banka nije moja :cry: ) kao sluzbeno. Problem se pojavio u Bgd-u i skrenuta je paznja svim ekspoziturama, cak i koje nemaju internet-kao ova moja.
Zbog prirode virusa svaka greska je kobna, posebno sto nema software-a za njegovo brisanje. :shock:
Pozdrav. Mirka