Otok kod japanke

Mirka

Member
9 Decembar 2004
858
0
16
63
Beograd
Na muzjaku japanke, neposredno iza skrga, na levoj strani, pojavio se veci otok. Normalno jede i pliva. Nisam primetila neke promene u ponasanju i izgledu, samo se krljust malo "nakostresila" na mestu otoka.
Misljenje?
Sta mogu da preduzmem?
 
Mirka , sa ovakvim sturim opisom tvog problema ne mozemo nista konkretno reci o cemu se tu radi. Nisi navela od kada si takvu promenu primetila , opis otekline ispod krljusti ( velicina , boja i sl..) i da li se stanje pogorsava ili je konstantno???

Najbolje je da ribu dobro pregledas ( izvadi je mrezicom iz vode ) i ako je moguce fotografisi oteklinu. Ako nisi u mogucnosti da fotografises, detaljnije opisi izgled otekline . :wink:
 
Promena datira od pre desetak dana, odnosno, tada sam primetila da je opisano mesto oteceno. Verovatno je pojavila pre toga, u kom vremenskom razmaku, neznam. Nema promena u boji, osim sto se krljust podigla na tom mestu zbog obline. Ostale krljusti su normalne. Nema znakova udarca ili nekog drugog mehanickog ostecenja. Velicina je otprilike 1/2cm u odnosu na nivo skrga. Nisam primetila da raste, bar ne nesto primetno.
Ponasanje ribe je normalno, jede i pliva bez nekih vidnih promena.
Pokusacu da nekako napravim snimak....
 
Hajde da sacekamo tu fotografiju da ne bi nagadjali sve moguce slucajeve koje imaju karakteristicne simptome kao sto ti opisujes u ovome slucaju. Mada i sa fotografijom u nekim slucajevima ne mozemo tacno dijagnosticirati oboljenje bez dodatnih laboratorijskih analiza... :wink:

Ovako kako opisujes mozemo pripisati dosta bolesti kao sto su bolesti izazvane protozoama (konkretno mislim na Myxoboliasis ), bolesti izazvane virusima ( lympocystis...), mehanicke povrede riba i na kraju bi rekao da postoji velika verovatnoca da se radi o tumorima koji mogu biti benignog ili malignog karaktera.
U svakom slucaju tu japanku obavezno treba izdvojiti od ostalih riba i pratiti dalje promene i desavanja.
 
Slike, nazalost, nisu mogle biti bolje. Nadam se da ce bar malo pomoci.
Znam da je jako nezahvalno davati dijagnozu na osnovu opisa i par losih slika, ali se nadam da ce neko moci da pomogne u razresenju ove enigme, bar za ljubav klinca ciji je ovo ljubimac i koji se plasi gubitka.
 

Attachments

  • image_263_.jpg
    image_263_.jpg
    28.4 KB · Pregleda: 17
  • image_264_.jpg
    image_264_.jpg
    25.8 KB · Pregleda: 15
  • image_265_.jpg
    image_265_.jpg
    24.2 KB · Pregleda: 14
  • image_266_.jpg
    image_266_.jpg
    22.9 KB · Pregleda: 19
  • image_267_.jpg
    image_267_.jpg
    22.4 KB · Pregleda: 13
Mirka , zaista ne bih mogao da preko forografije precizno dijagnosticiram. U prethodniom postu sam ti rekao moguca oboljenja koja su karateristicna po takvom opisu kojeg ti dajes. Ne znam da li si zapazala prvobitne promene na ribi , da li je bilo na tom mestu nekih manjih cvorica koji su se kasnije razvili u tako mekanu oteklinu ( ako se secas,rekla si mi da je oteklina meka) ? :?

Mirka ,ja ti ne mogu dati dijagnozu kod tvoje obolele japanke ali cu ti dati savet, da takvu japanku obavezno odvojis i primenis eutanaziju. Jeste surovo ali je najsigurnije resenje. .. :(
 
Nekoliko dana razmisljam sta bih mogla da ti odgovorim na ono sto si napisao Fauna. :?
Mislim da je malo pretenciozno preporuciti eutanaziju ribe, a ne dati dijagnozu koja bi posluzila kao razlog za takav cin. Trebao bi dati vise opipljivih razloga za tako radikalan potez. Uraditi eutanaziju samo na osnovu nekih pretpostavki lici mi vise na zlocin nego na neophodnu meru.
Mislim da bi pre trebalo da razgovaramo o nekim sitnicama koje bih ja trebala da uradim da bih joj obezbedila sto bolje uslove za zivot. Mozda nesto jednostavno i neznam ili sam propustila da uradim, a sto je striktno vezano za njihove zivotne uslove.
Osim toga, jedino si se ti ukljucio u ovu temu. Verujem i da drugi imaju neko svoje misljenje ali mudro cute i ne iskazuju ga, na znam cega se plaseci :(
Bez obzira sta da se desi sa japankom, svaki postupak je samo moja odluka i nikada se ne bi pozvala na necije pisanje kao opravdanje za eventualan neuspeh i smrt ribe. Diskusija koja moze da se povede pomocice mi da odvagam cinjenice koje mi postanu na taj nacin dostupne i koje mi mogu pomoci u daljem postupanju sa ribicom.
Svakodnevno pratim stanje sa japankom. Nema promene ni u ponasanju ribice, a i otok je iste velicine i ne primecujem da raste. Na tom mestu nema promana na krljusti ili kozi.
 
Mirka said:
...Mislim da je malo pretenciozno preporuciti eutanaziju ribe, a ne dati dijagnozu koja bi posluzila kao razlog za takav cin. Trebao bi dati vise opipljivih razloga za tako radikalan potez. Uraditi eutanaziju samo na osnovu nekih pretpostavki lici mi vise na zlocin nego na neophodnu meru.


A sada cu da obrazlozim zasto sam to rekao i predlozio eutanaziju.

Na prvom mestu , po svim simptomima reklo bi se da se radi o nekakvom tumoru narocito sada kada si vec rekla da nema znacajnih promena u ponasanju ribe. Da li se tu radi o tumoru benignog ili malignog karaktera, nije ni najmanje bitno kada ihtiolizi ne preporucuju takvu ribu za dalju reprodukciju, narociti ako se gleda sa stanovista genetike... Znam da ces mozda reci da takvu japanku neces razmnozavati ali zasto je u tom slucaju drzati i cekati ishod koji moze da bude katastrofalan ako se radi o karcinomu? Zar ces gledati takvu japanku kako se raspada?

Drugo, zasto uopste rizikovati nesto kada je jako sumnjivo i po nekim simptomima koje smo slikom videli, moze da se sumnja i u neko virusno oboljenje ili cak moze da se sumnja na neki parazit. Ti sigurno nemas mogucnosti da to detaljno i profesionalno ustanovis (mislim na laboratorijske analize ), znaci neces sa sigurnoscu znati o cemu se tu zapravo radi.

I na kraju da te pitam zasto tako strasno gledas na pojam eutanazija kada je ona u Zoologiji prihvatljiva..? Sta mislis sta rade veterinari tj., sta predlazu kada npr. psa udari auto i teze povredi kicmeni stub ?
 
Mirka mi smo pricali u vezi toga i rekao sam ti da nema nacina da se utvrdi o cemu se radi, mislim ovako gledajuci slike. Toliko ima mogucnosti da ih je besmisleno pisati.
Moze da bude cista, neke unutrasnje upale, paraziti, ... ko zna sta izmedju pa cak moze da bude i tuberkuloza. Kako sada da se kaze da je nesto konkretno?

Sta ti mozes da radis. Pa mozes da ribi ponudis najbolje moguce uslove zivljenja. Cistu vodu, dobru ishranu, par dana neki antibiotik sirokog spektra tek zlu ne trebalo pa sve kako bude.

Eto bas radi svega ovoga niko ni ne diskutuje ( Hm osim Faune :) , sala natavno) jer nema ni sta da se kaze. Da je taj otok sa obe strane onda bi ti rekao da je dropsy ali ovako ???

I zar ti ne lakiras nokte, bar za slikanje :twisted: :p
 
Fauna

Dovoljno dugo sam na ovom forumu, a i na drugim, da si mogao da skapiras da to nije moj stil. Kako je fobija prelazana...... :roll: a i u modi u poslednje vreme na ovim akva prostorima :?
Mislim da nije obaveza nekoga ko pita nesto da i bezuslovno prihvati prvi savet koji je dobio, narocito ako je radikalan i ide na fizicko unistavanje. Kad se nesto ubije, posle nema izvini, pogresila sam......
Moj odgovor nije nezahvalnost, vec komentar i moje razmisljanje...jer forum je za razmenu istih, kako sam ja shvatila njegovu svrhu postojanja.
Toliko o tome da ne razvlacim vise...

Bobane

Uslove sam podigla na najbolji moguci nivo, dodajem malo soli...cak i plivajucih biljcica koje vidim da rado grickaju.... ako "ginu" nek budu site i zadovoljne 8) Da ne bude posle "ubila ih lepa rec"
A nokti...hmmmm, gde smem da lakiram nokte i da radim po akvarijumu... Posle bi napisao japanku ubila promena hemizma vode i prisustvo otrovnih materija u istoj... :roll: :p :twisted: