PAMUKALE- kule od pamuka

Mirka

Member
9 Decembar 2004
858
0
16
63
Beograd
Za dobar turizam nije dovoljno samo lepo more i lep krajolik. Da bi turisti ostavili svoj ponekad veoma tesko zaradjeni novac zele da nesto i vide. Zato je Kusadasi jedna od najpopularnijih destinacija, kako nasih tako i evropskih turista jer ima zaista sta i da ponudi.

Jedan od najstarijih i najlepsih gradova stare Grcke-Efes (najpopularnije Tursko pivo nosi ovaj naziv) nalazi se na 17km. od grada.

Na jedan od mnogobrojnih izleta koji se organizuju treba obavezno otici. Bez obzira sto je udaljenost 220 km – Pamukale ili u prevodu “pamucni grad” Pred tim prizorom zaboravice se svo truckanje i vrucina.

“Pamucni grad” cine stalaktiti bele boje, visine preko 100 m sa kaskadama i malim bazencicima punim termalne mineralne vode. Na zalost, klimatske promene i nemar coveka su doveli do toga da je deo tih kaskada presusio. Na taj nacin je umanjen dozivljaj ali srecom jos uvek ima bazencica u kojima se moze lepo odmoriti i uzivati u toploj void. Svojstva te vode su cenjena jos u anticko doba. Pripisuje joj se lekovito dejstvo kod reumatskih problema i astme.

U blizini je i anticka (frigijska) banja –Hierapolis. To je muzej pod otvorenim nebom, sa velikim brojem starih ocuvanih kuca, grobnica, stubova i ulica.

Predanje kaze da su se na ovim prostorima tajno sastajali Marko Antonije i Kleopatra. Postoji deo koji nazivaju “Kleopatrino kupatilo” koje je navodno Marko Antonije sagradio njoj u cast i zadovoljstvo.

U svakom slucaju, vredi. Toplo preporucujem ovaj izlet onima koji su u prilici da odu u Tursku i Kusadasi, jer se ima sta videti.
 

Attachments

  • DSCN2065-prvi-susret.jpg
    DSCN2065-prvi-susret.jpg
    50.6 KB · Pregleda: 5
  • DSCN2103-bazeni-bez-vode1.jpg
    DSCN2103-bazeni-bez-vode1.jpg
    46 KB · Pregleda: 5
  • DSCN2101-pamuk.jpg
    DSCN2101-pamuk.jpg
    72.7 KB · Pregleda: 4
  • Pamukale-pnorama.jpg
    Pamukale-pnorama.jpg
    52.8 KB · Pregleda: 5
  • DSCN2108-termalna-voda-i-na.jpg
    DSCN2108-termalna-voda-i-na.jpg
    60.1 KB · Pregleda: 4
Anticke iskopine banje Hiarapolis i amfiteatar koji je mogao da primi 10 000 ljudi sa savrsenom akustikom kao odrazom mesta na kome je podignut. Kleopatrino kupatilo, komercijalizovano i kultno mesto gde se skoro svaki posetilac i okupa. Naravno, to dodatno zadovoljstvo se i dobro naplacuje :rolleyes: Jos ako se pozeli i nesto popiti...uh :ebote:
 

Attachments

  • DSCN2093-amfitetar.jpg
    DSCN2093-amfitetar.jpg
    59.3 KB · Pregleda: 3
  • DSCN2079-stubovi.jpg
    DSCN2079-stubovi.jpg
    59.2 KB · Pregleda: 2
  • DSCN2078-kapija.jpg
    DSCN2078-kapija.jpg
    64.4 KB · Pregleda: 3
  • DSCN2080-Hierapolis.jpg
    DSCN2080-Hierapolis.jpg
    38.5 KB · Pregleda: 2
  • DSCN2097-Kleopatrino-kupati.jpg
    DSCN2097-Kleopatrino-kupati.jpg
    53.3 KB · Pregleda: 3
pre nekih 5 godina sam bila u Kusadasiju
simpaticno no nista specijalno
tada kada sam ja dolazila prave pamukale su bile zatvorene zbog nekih promena u njima i naravno za turiste je smisljen novi sistem da se uzmu pare
pa su turisti odvodjeni na sasvim drugo mesto samo nalik pomenutom ,no bilo je tu i ljudi koji su videli prave pamukale ;) i bili svesni prevare agencija
dakle ako odlazite dobro se raspitajte o tome(narocito ako su neke nase agencije u pitanju),da nebiste davali novac na nesto sto nije to :hej:
 
Naravno, tamo je sve komercijalizovano i nase agencije mnogo "diluju" sa domacim agencijama. Svako je povezan sa svakim i verovatno da se dobro ugradjuje u cenu. Izleti jesu papreni mada ko voli da vidi stare iskopine...zasto da ne. Ovaj izlet je kosta 25e sa organizovanim ruckom , prevozom i vodicima.

Sve je podredjeno da se turistima izmame pare. Oni se usmeravaju u hotele i restorane. Na vecini mesta je zabranjeno unosenje jela i vode. Taksisti voze od ponoci dok je preko dana organizovan prevoz dolmusima koji su mnogo jeftiniji od taksija. Sve je to razumljivo kad se zna da se tamo zivi od turista. Sam grad je sklopljen od hotela ( oko 600 ) restorana, bazara i privatnih vila. Luka je namenjena samo turistickim brodovima i to onima najvisih klasa.

Malo iskustva nece skoditi za prijatan boravak tamo. Ako se ide bez bar male pripreme moze se nasesti na razne domace smicalice kao sto su cenjkanje po radnjama i restoranima.

Za nas je to bio izuzetan dozivljaj i zaista smo uzivali tamo. Iako nije tipican Mediteran obiluje svojim specificnostima i lepotama.
 
@ Ducia-joj sto ja mrzim cenkanje....bas mi bio napor da se cimam sa njima a znam da naduvaju cene do neba :ebote:

@ Damari- da nije Sozer u pitanju? ma tamo ne mozes da smislis koliko da ides na dole sa cenom a da oni pristanu na nju...nama to nije u krvi pa vecini turista je zamor da razmisljaju tako....
 
Mirka ja se nikada isam cenkala osim u Kusadasiju valjam_se
Znaci kada sam prvi dan videla koliko vise para sam potrosila od moje kume ,a manje stvari kupila,nesto sam i shvatila hehehe.
a ne secam se imena hotela...bilo to pre nekoliko godina.Znam samo da smo bili bas u centru.