Pomoc oko Aq

perra

New Member
12 Januar 2012
17
0
1
37
Posto sam pocetnik treba mi vasa misljenja. zelim da napravim ugaoni akvarijum dimenzije 60 stranice i visina 60, Koje staklo da stavim. Zanima me dali bi mi odgovarao kofni filter Atman EF2 i kakav je dali je neko koristio. I koja jacina rasvete bi mi odgovarala. Nadam se na pomoc od iskusnih. Unapred hvala.
 
Rasveta zavisi od biljaka koje bi voleo da imas...sto se tice stakla mozes 6mm bocne strane dno 8mm a za filter sacekaj neki strucniji odgovor...:)
 
Mala je razlika u ceni izmedju stakla 6mm i 8 mm tako da bih se ja opredelio za ovo deblje. Opredelio bih se za neke neonke T 5 namenjene specijalno za akvaristiku iz razloga što je velika dubina akvarijuma pa obične neonke ne bi bile dovoljne. Vidi prvo šta možeš da nadješ pa se onda odluči.
 
Pa i jasam mislio 8 mm i da stavim ojacanje malo, dali je potrebno. Dali moze one komplet rasveta sto ima u akvaristickm radnjam. kazite mi kako da izracunam od koliko je akvarijum litra. Necu ja nesto puno biljaka da stavljam. A grejac koji da stavim od koliko W. jer ima negde da se vidi kako izgleda hauba i postolje za ugaone akvarijumne. Sta je po vama jos neophodno od opreme. A za filter videcemo ko je koristi pa neka da misljenje. Hvala
 
Posto si stavio samo dve dimenzije akvarijuma pretpostavljam da je i treca takodje 60 cm tako da to izadje tacno 216l....Neonke mozes T5 Slazem se sa tim..Ako neces puno bilja ne moras ni jaku neonku staviti....grejac stavi 150w il 200w(ako nadjes od dvesta..) a mozes i dva po 100w :) Da li akvarijum ima spoljasnji filter ? Haubu sam napravi to je bar lako...uzmes tablu laminata ona ti je 700din il manje ja mislim...letvice srafove lepak ubodnu testeru i busilicu i napravi kako tebi odgovara...al sad da ne idem u off topic sa tim....:) Ako nesto nije jasno pitaj slobodno...pozz
 
Cuja nisi procitao lepo gore navedeni tekst zanima me ugaoni akvarijum, po mom misljenju je da je manji od 216l ako se ne varam
 
Evo ti i Slika tj SEMA ZA NEONKU...Ako ne znas oko struje da radis pozovi elektricara ipak je to 220v
 

Attachments

  • _80247152_Untitled11.jpg
    _80247152_Untitled11.jpg
    24 KB · Pregleda: 9
ok hvala na semu. dimenzi su bocne 60 cm i visina 60 cm. to je sve jer je ugaoni aq
 
Onda samo ovih 216 litara podeli sa dva i dobićeš 108 litara. Kanister filter Atman EF 2 je baš taman za ovaj akvarijum i odlično će uraditi posao. Mislim da ti za ove dimenzije nije potrebno ojačanje. Neznam na koje si osvetljenje mislio, pogledaj proizvođača i tip pa napiši da bi mogli da damo mišljenje.
Litražu akvarijuma računaš tako što pomnožiš visinu puta širinu puta dubinu u desimetrima. Tako dobiješ zapreminu u litrima. Pošto je tvoj akvarijum trouglast, ovo podeliš sa dva.
 
Ako vec planiras da pravis haubu tj kroz za akvarijum uzmi armaturu za neonku jeftinije ces proci pa je sam zasrafis ispod haube...Moze grejac od 100w....al da sam na tvoj mestu uzeo bi 150w
 
zanima me jos nesto posto nesto razmisljam koliki bi mi akvarijum trebao da cuvam samo skalare znaci oko cetri para.
 
Po pravilu skalar jedan ide u 50l...po tom proracunu za 4 para ti treba 400l al sam vidjao da skalari zive i dobro se razvijaju i u manjim prostorima......Tako da ti odluci...A sto se tice neonke...Idi u Neku Radnju gde prodaju rasvetu i trazi armature za T5 neonke....Ako nema uzmi za T8....
 
Moras da vodis racuna da ovakva vrsta fabricke rasvete ne moze da se montira na ugaoni akvarijum, jer je predvidjena za cetvrtaste akvarijume cije su stranice paralelne. Ne mozes da ides na neke dugacke neonke, jer nemas sirinu akvarijuma za to.
 
Neznam odakle si pa ne mogu da ti konkretno preporucim gde da kupis neonke. Ako iz iz BG ili okoline na beogradskom buvljaku ili kako se zvanicno zove otvorenom trznom centru mozes jako povoljno da nadjes armature T5 sa sve cevi. Ima raznih snaga i samo ilustracije radi armatura 28W duzine 120 cm kosta 700,oo dinara. Po nekoj mojoj racunici uopste se ne isplati budziti to u sopstvenoj varijanti. Kod mene u odgajivacnici su se odlicno pokazale. Prvo ramisljaj o akvarijumu i kako da sve to tehnicki izvedes, a onda ribama.
 
Nisam i iz bg iz Vranja sam. Ali pogledacu kod mene po radnjama. hvala na savete. A kazi mi sta mi je jos sve neophodno za akvarijum da imam.
 
Pa vec si sve naveo ili su ti drugi clanovi odgovorili. Treba ti akvarijum, filter, grejac i osvetljenje. Posle dolazi podloga, bilje i tek na kraju ribe. Vidim da naginjes ka skalarima ali cuja ti je lepo odgovori o litrazi potrebnoj za skalare. Mogu dok su mali da budu u tolikom broju ali kad poodrastu i postanu polno zreli bice rata do istrebljenja.