POtpuno pocetnicka pitanja-SC

StarChaser

Member
23 April 2005
319
0
16
Zemun
E, sada, za sve je "kriva" Jasenka. Zbog njenog koralnog grebena, moracete da trpite moja neiscrpna pitanja :D
Da priznam, da vec danima sedim ispred rachunara i ishchitavam teme, pochela sam od onih najstarijih, jer vidim da je i Jasenka otprilike tada pochinjala, ali josh uvek nisam preshla ni pola tema i tekstova koje je pisao BOban. Sve u cilju da se informishem bolje i da bi bolje znala shta ne znam, jer to je taaako velika oblast.
Mogu samo da kazem da cu se maksimalno potuditi da budem dobar uchenik.Dakle, da krenem, pitanja su za sada sledeca:
1. KOliko je za morski reef akvarijum neophodan RO aparat? Verovatno to zavisi od sluchaja do sluchaja, a evo, ja cu vam dati parametre koje ja ovde imam na raspolaganju iz vode iz chesme, pa vi procenite sami. pH je oko 7.6, a ako varira, to bude do oko 7.8, vrlo retko opada. dH je oko 14, a nazalost kH sam zaboravila, a nisam dugo ni merila, ali raspitacu se pa cu prvom prilikom javiti.
2. KOja je tachno funkcija protein skimmera? Chitala sam u BObanovom tekstu da tu idu balonchici i da se kvalitet skimera ogleda dosta po tim balonchicima, ali mi i dalje nije najjasnija ideja chemu zapravo oni sluze?
3. Nekako sam stekla utisak da bi za jedan reef akvarijum od nekih 400-500 L najbolja filtracija bila uz pomoc nekog slivnik(sump) sistema. Da li bi takva filtracija bila zadovoljavajuca i koliki bi (po litrazi) trebao da bude sump da bi bio efikasan i maksimalno funkcionalan? Ono shto sam stekla utisak, to je da je za jedan koralni akvarijum najvaznija stavka upravo filtracija.
4. KOliko sa shvatila, veoma vazna stavka je i strujanje vode u akvarijumu, zbog ishrane korala. Kakvo strujanje je najbolje napraviti? Kruzno, haotichno, u vidu talasa..? Pretpostavljam da za sve to postoje odredjeni uredjaji?

Za sada ovoliko, sledeci put vas gnjavim sa osvetljenjem, filter medijima, mozda i parametrima vode, a potrudicu se da putem interneta nadjem shto vishe informacija i da budem vredna pa sve to nauchim i tako uspem da budem konkretnija sa pitanjima.


P.S.: Jel se mngo vidi da sam odlepila? :) :D :lol:
 
Pa iskreno da kazem bas je lepo sto razmisljas u tom smeru i to valjda dolazi sa iskustvom. Nije tu samo Jasenka "kriva" jer tu ima i tvoje krivice.

Dobro je sto ti razmisljas na duze staze pa imas vremena da sagleda sve sto je potrebno za jedan zdravi pocetak. Pre svega nemoj da slusas samo jednu osobu nego u dikusiju po svakom pitanju pa ces sama da zakljucis kako i sta je najbolje za tebe za date uslove.

RO aparat je dobra stvar ali daleko od toga da spada u uredjaje koje ti moras da imas. Vise akvarista koji se bave morskom akvaristikom nemaju taj uredjaj nego sto ima onih koji ga poseduju. To ti odmah govori da moze i bez njega. Naravno da ce priprema slatke vode da bude dodatni posao ali tako je to. pH slatke vode je ispod pH morske vode pa ces ti morati to da povecavas. Tako je i za tvrdocu koja je daleko iznad toga sto ti imas ali to je druga tema pa o tome kada bude doslo na red.
Sve ovo znaci da ti mozes da kupis RO ako imas finansijskih mogucnosti a ako ne onda opet dobro jer to nece da bude prepreka za tebe.

Protein skimmer ima funkciju da odstrani nesistoce iz vode koje bi mi tesko odstranili klasicnim filterima. Jedna glavna karakteristika kod svega toga je ta da protein skimmer to fizicki odvoji iz vode. Klasican filter i da ihvati te necistoce one bi jos uvek bile u toku vode i polako bi se raspadale sto povlaci i poremecaj kvalitetea vode. Razlika je ocita. Ovde se uglavnom govori o organskim necistocama koje mi cesto vidimo na povrsini vode kao tanak film ili skrama. Po tome je i dobio naziv.
Da tu ne bude zabune, protein skimmer ne zamenjuje bioloski filter koji je itekako neophodan.

Slivnik (sump) je samo tehnicko resenje a sve u cilju da se svi ti dodatni uredjaji sakriju. Mislim da je jasno da bi akvarijum sa svim tim uredjajima ruzno izgledao. Zato se i koristi slivnik kao mesto gde se organizuju te tehnicke stvari. Vremenom je uloga toga podignuta na veci nivo ili bolje da kazem iskoriscenje pa je slivnik uzeo i dodatnu ulogu kao mirno mesto gde mogu da se odrade dodatne radnje van glavnog haosa u glavnom akvarijumu. Taj mirniji deo se naziva refugium a ime mu je bas recito :)

Za filter cemo drugi put jer je to obimno a sve zavisi od tvoje zelje. Bilo bo besmisleno da sada ponavljamo sve teorije filtriranja. Kad konacno razmislis o filtriranju onda cemo da diskutujemo konkretno.

Strujanje vode je vazno. Korali su staticni pa je strujanje to sto ih odrzava u zivotu. Donese im hranu, kiseonik, ocisti ih od eventualnog taloga itd. Tako je u prirodi. Seti se samo ogromnih plima i oseka. Sva ta voda se pretiri preko tih koralnh grebena. Ja sam jednom spomenuo da ovde moze da bude razlika izmedju plime i oseke nesto preko cetiri metra. Zamisli koja je to kolicina vode a dolazi preko tih koralnih grebena.

Ti mozes da se opredelis za pumpe zvucnih proizvodjaca ali isto tako ce da ti odrade posao i druge pumpe. Jedino sta treba da gledas je da su deklarisane za morsku vodu. Nemoj da dopustis sebi da udjes u zamku nabavljanja opreme da bi ti drugi zavideli. To je pogresno jer ti si onoliko dobar akvarista koliko su ti korali i ribe dobre a ne da li imas opremu zvucnog proizvodjaca.

Eto toliko za sada pa da nastavimo kasnije sa ovom temom u malo konkretnijem obliku.
 
Bobane, ostao si nedorecen za neke odgovore... :wink:

... 2. KOja je tachno funkcija protein skimmera? Chitala sam u BObanovom tekstu da tu idu balonchici i da se kvalitet skimera ogleda dosta po tim balonchicima, ali mi i dalje nije najjasnija ideja chemu zapravo oni sluze?

Ti baloncici koje skimer izbacuje imaju ulogu da prikupe organske materije ,tako sto se te organske materije (proteini) lepe na zidove vazdusnih mehura i na taj nacin stvaraju penu, koja se nakon izvesnog vremena uklanja iz posude koja je namenjena za sakupljanje proteinske pene. Eto kratkog odogovora... :D

Mozda bi bilo dobro da se malo opsirinije opise funkcija tog skimera i recimo , objasni zasto taj skimer ne funkcionise kod slatkovodinih akvarijuma... Ja ne bih da pisem o tome jer se ne bavim morskom akvaristikom a ima i dosta iskusnijih od mene u ovaoj oblasti. :wink:
 
Ola SC!
Malo kaskam za momcima, nisam bila prisutna ovih dana

Da ne ponavljam sto su njih dvojica izvrsno rekli, malo cu samo nadodati neke sitnice
ph ispod 7.5 je nezadovoljavajuci (po mojem misljenju je to i ispod 7.8), kh uvijek drzim izmedju 8-12 (tako tvrda voda je u ZG---otprilike)
RO ne koristim, niti ga za sada ne mislim kupovati.
Sump je super stvar je u njega mozes staviti filter, skimmer, kalcij reaktor, povratnu pumpu te mnoge druge sitnice koje ces imati. (inace ja sump nemam i snalazim se zadovoljavajuce s prostorom), ali isplati se imati, ako imas dovoljno prostora u stanu i ako ti se da raditi ti preljevi, spajati cijevi i slicno (meni je to u startu izgledalo komplicirano,m ali ustvari ej vrlo jednostavno). Ako ides na takav akvarij s rupama, pri narudjbi akvarija trebala bi reci di zelis te rupe i kolikog promjera.

Sto se skimmera tice imas ih dosta vrsta, nemam ga, ali ono sto znam protein skimmer skida proteine i masnocu iz mora te s tim baloncicima prokisikira more. S dosta organizama i sam kisik u moru moze postati prorijedjen a time moze doci do uginuca riba koje su osjetljivije na pomanjkanje kiska-naravno to se moze rjesavati i na druge nacine

Strujanje je skoro pa najvaznije stvar (osim svjetla i filtracije) i mozes odabrati pumpe (kojih imas svakakvih, mi smo se dvije godine "slepali" s no name pumpama i nista im nije falilo. Sada imamo Wavebox, s njim smo prezadovoljni, daje osjecaj valova, ali on spada u skupu tehniku (jedina skupa tehnika u nasem akvariju je ta)

Inace bilo bi dobro da nove teme stavljas po imenima, znaci jedna neka bude osvjetljenje, pa filtracija (tako ce se buduci pocetnici lakse snaci)
e, i super sto si se toliko pocela zanimati za morsku....vec vidim za par mjeseci ima i SC svoju morsku varijantu.
hehe, podsjecas me na mene prije tri godine, sva u cudu i puna pitanja i da ono sto Boban kaze, ne vjeruj samo jednoj osobi, nadji vise "mentora" uci od ljudi koji imaju dobre i zdrave akvarije te ne padaj na tehniku, jer i noname radi izvrsno (samo ej treba posloziti)
 
Hvala svima na odgovorima!!
Neshto sam posustala sa novim saznanjima shto se akvaristike tiche, medjutim, vrlo brzo, opet cete imati medju sobom jednog radoznalog, gladnog znanja..