Pozadina od stiropora

Fauna

Administrator
Staff member
15 Decembar 2003
3,488
63
48
Serbia
www.beke.co.nz
Evo jos jedne pozadine od stiropora i veoma lepe kopije metamorfne stene. U pitanju je zaista lepa izrada mada akvarijum nije nesto veliki da bi pozadina dosla do veceg izrazaja ali dimenzije tako zahtevane i nije bilo mogucnosti za vecim...;)
 

Attachments

  • ak_stena1.jpg
    ak_stena1.jpg
    30.4 KB · Pregleda: 194
  • ak_stena2.jpg
    ak_stena2.jpg
    35.8 KB · Pregleda: 134
  • ak_stena3.jpg
    ak_stena3.jpg
    50.2 KB · Pregleda: 136
  • ak_stena4.jpg
    ak_stena4.jpg
    35.5 KB · Pregleda: 137
  • ak_stena5.jpg
    ak_stena5.jpg
    42.4 KB · Pregleda: 135
svidja mi se pozadina jer veoma podseca na pravo parce stene interesujeme sa cime je farbana ili je lepljen neki pesak po njoj?
 
Da, u pravu si Atanasije, pozadine su veoma realisticne i deluju jako ubedljivo ....ne mozemo primetiti sa prednje strane da je u pitanju stiropor.

O tehnici izrade ne mogu nista da pricam jer ih ne radim
ja vec radi drugi covek tj, moj drugar sa kojim saradjujem. Nadam se da ce se uskoro registrovati na sajtu, pa ce nesto vise reci o svom radu i tehnici.;)

Inace , on takodje ima svoj sajt koji je posvecen izradi ovih pozadina
3D pozadine
 
Chek bre Fauna, samo me zbunjujes:) Kovach nazv'o stenu granitna stena, a ti kazes kopija metamorfne stene... a granit magmatska stena:ebote:
Nego sto ne izrezes jos do tri komata stakla i nabudzis pregradni filter iza pozadine. To bi bilo dulce cum utili
 
Pozadine izgledaju super...
Nego,zanima me,jesu li ove pozadine iz galerije na sajtu sve izradjene rukom dotichnog gospodina?
 
Chek bre Fauna, samo me zbunjujes:) Kovach nazv'o stenu granitna stena, a ti kazes kopija metamorfne stene... a granit magmatska stena:ebote:
Nego sto ne izrezes jos do tri komata stakla i nabudzis pregradni filter iza pozadine. To bi bilo dulce cum utili

Ma, nisam neki strucnjak da procenjujem o kojoj se steni tacno radi ali ova pozadina mi je na prvi pogled izgledala kao neki kvarcit , mozda cak i na neki neobradjeni mermer, pa sam zato rekao da je metamorfna jer nisam precizirao tacno o kojoj je steni rec . A to sto je Kovac napisao da je granit, nisam obratio paznju, pa mogu da mu verujem da je zaista u pitanju granit...ali na kraju karajeva nije toliko ni bitno kome, kako izgleda, mislim da je vazno da je sto realisticnije ;)

A sto se tice pregradnog filtera , ja nisam ni zeleo da predstavim kompletan akvarijum kao idejno resenje vec samo pozadinu , tako sam i temu nazvao "Pozadina od stiropora". Takodje sam napomenuo, da je rec o narucenom akvarijumu gde ja nisam imao potpunu slobodu vec sam radio po tacno definisanom planu (skici) i dimenzijama.
Naravno , vec imam neku svoju viziju nesto veceg akvarijuma bas sa pregradnim filterom i ovakvom pozadinom od stiropora, koji ce takodje biti nesto novo vidjeno ...ako tako smem reci.:)


Pozadine izgledaju super...
Nego,zanima me,jesu li ove pozadine iz galerije na sajtu sve izradjene rukom dotichnog gospodina?

Mislim da je vecina fotografisanih pozadina izradjena bas njegovom rukom, izuzev pojedinih prikaza kompletnih akvarijuma gde je zeleo prikazati neke ideje.
 
Chek bre Fauna, samo me zbunjujes:) Kovach nazv'o stenu granitna stena, a ti kazes kopija metamorfne stene... a granit magmatska stena:ebote:

Smatram da apsolutno nije vazno koja je stena u pitanju, jer ovo nije tema o stenama vec o pozadinama, odnosno jedno dobro odradjenoj pozadini od stiropora. Kako i sta ce na njoj biti prikazano manje je bitno. Ako to dobro izgleda u akvarijumu, cilj je ostvaren, nebitno da li je to pokusaj prikazivanja metamorfne ili neke druge stene. Sve je to, na kraju, umetnicko vidjenje necega iz prirode.
Pozadina je zaista uspela, dobro ce izgledati i u napunjenom akvarijumu. Volela bih da vidim tako nesto u kompletnoj postavci zajedno sa ribama.
 
Bravo Mirka!Da nije tebe jos bi oni do cementa dosli....:mrgreen:
Inace Fauna pozadina izgleda odlicno, kao i aq, bilo bi lepo da nesto slicno bude u onom tvom dugo najavljivanom i ocekivanom akvarijumu.:)
Pozdrav!
 
:)
Ma naravno Fauna i naravno Mirka, ja to malo sitnicarim da vas razdrmam, relaksacija:)
Covek se izvezb'o, pa zna pos'o, pozadine su feeensi:)
A i nije na odmet, slozicete se Mirka, da dotaknemo malo i petrologiju, ipak je akvaristika multidisciplinarna oblas', pa ceprkamo po svemu i svacemu.
Uzgredbudireceno, mene zanima zasto je Kovac nazvao pozadinu "granitna stena", kad ne lici ni na jednu vrstu meni poznatog granita. E sad ocu da razdrmam Kovaca:)
 
Ime se obicno daje od neke trenutne ispiracije autora a autor i ne mora da bude strucnjak u oblasti koja je vezana ili asocira na to ime.
To u sustini nije ni bitno jer mnogi koji ce da koriste tu pozadinu nemaju pojima ili ih uopste ne zanima tipovi stena vec kako ona izgleda odnostno akvarijum sa tom pozadinom.

Resenje je da se da ime "Granospor" stena :)

Sto se tice te same pozadine ja nisam ljubitelj takvih stvari jer mi stvoreni ambijent odudara od necega sto se vidi u prirodi.
 
Ah, da, ta nomenklatura, samo komplikacije:)
Bobane, nemoj da kvaris coveku pos'o:) Meni se ovako svidja, ne mogu da kazem da mi se ne svidja, kad mi se svidja, ali se ni meni ne svidja da to stavim u neki svoj akvarijum. Pogotovo sto imam ideju. Ovih dana nabavljam materijal i razbicu Back to nature-a. . Ocu da napravim jednu pozadinu, obradom prirodnih materijala, a neke probe sam izvrsio "na malo", a bice veliko koliko i zadnji zid od akvarijuma jednog sto vapije za pozadinom, malo manje, manje-vise. Ima da vam pokazem, al' i ako ne bude bolje od Bektunaturea, nemoj da mi kazete da nije:)
 
Ma nekvarim ja tu posao, taman posla. Ja samo dajem svoje misljenje o tim kojekakvim pozadinama.

Sve te pozadine izgledaju kao zid u sobi pa ih tako ja ne uklapam u neku svoju viziju. Drugacije bi to bilo kada bi se pozadina nekako polako nadovezivala sa prednjim planom akvarijuma. Ovako mi je nekako izrazito vestacki.
Sve sto mi treba da pogledamo su par slika prirodnog ambijenta i onda da tako nekako konstruisemo tu pozadinu, znaci pozadinu a ne zid.
Znam da je tu problem prostor u akvarijumu ali sa dobrom dekoracijom koze to da se izvede.
Vidis kako to rade ciklidasi. Ubace par kamenicica u akvarijum i nakace taj "zid" od stiropora. Jednostavno receno to je ruglo. Zar ne bi bilo bolje da se nekako gradi taj reef od sredine akvarijuma pa da pozadina bude samo neka popuna, neprimetno utopljena u ambijent. Moze to da se izvede uz malo maste, umeca i smisla za dekoracijom.
 
Apsolutno se slazem sa Bobanom, svaka pozadina mora da izgleda sto realisticnije i tu nema nikakve dileme ali....(uvek to ali) nemoguce je u nekim akvarijumima naraocito gde dimenzije nedozvoljavaju slobodu , mastovitost i kreativnost akvariste , da se pozadine odslikaju u najboljem svetlu. Ovako mali akvarijum kao sto je ovaj , kod njega tesko da bi mogli krenuti sa centralnog dela , ka stenama na zadnjem delu akvarijuma...malo je tu mesta za takav poduhvat. Naravno,... i u ovom akvarijumu sa ovakvom pozadinom, mora se postaviti nesto prirodnog kamena (granita ili sl.) jer sama pozadina da ostane to nece imati nikakvog efekta, cak sta vise izgleda ce potpuno vestacki. Znaci i u ovakvom malom akvarijumu podrazumeva se kombinacija prirodnog i vestackog dekora. ;)
 
ja sam pravila pozadinu
jednom uz neopisivu zelju i vise ne
na pleksiglas sam zalepila polistirol,na njega kacila elemente od stiropora,grubo obradjene skalpelom
f33eb920f9adda628aef60bfc6eec0f5.jpg


0e6130ede0a11bf4d5b09f41c3cecda3.jpg


onda sve to dodatno obradjivala plamenom ,najvise lemilicom.
premazivala
GRESKA ,ovde od prodavaca u jednoj radnji dobijem savet da premazem sa nekakvim malterom koji se koristi u akvarijumske svrhe,pa tek onda akrilnim bojama koje sam svakako imala u planu .
premazem ja to tako
Ofarbam kako sma zamislila sa prelivima ,pa cetkicom mackala kao alge po kamenu..ma izzezala sam se dobre tri noci oko toga .
malter je ostavljao prah iza sebe koji se nikako nije moga sprati .
akril samim tim nije legao na to kako treba
i naravno sekund nakon potpanja krenuli mehurici da izlaze iz toga.
izvadila sam ga
premazala komplet sa providnim silikonom za AQ i dzaba
ne vredi
bilo je puno napravljenih prolaza i pecinica gde verovatno nisam mogla zaci sa silikonom.
uzela lepo i bacila u najdalji kontejner od mene .
da naglasim fotografija je ocaj ,boje su bile mnogo lepse nego ja nemam veze sa fotografisanjem.
2b901e2d86073dac2129199e1b48bdf3.jpg

al od tada ,samo prirodne materijale ,nema vise eksperimenata za mene
 
Pozadine od stiropora imaju niz prednosti i izgledaju jako lepo ,deluju kao prirodne ali problem je doci do takvog izgleda takve pozadine . Ja sam u ovoj temi prikazao jednu pozadinu koja izgleda neverovatno prirodno ali jos nisam uspeo da provalim na koji nacin je odradjena . Znam da se to radi sa alatima kao sto je navela Damari ali finis takve pozadine tesko moze da se tako lako odradi. Problem predstavljau i boje koje je nemoguce pronaci da budu postojane , nerastvarjuce u vodi i sto je najvaznije netoksicne po zivi svet u akvarijumu.
Kao sto sam rekao, poznajem coveka koji se profesionalno bavi izradom takvih pozadina i on mi tvrdi, da boje za beton nisu u njegovoj upotrebi i da ih je nakada koristio ali sada koristi neke druge specijane boje koje ne mogu da se nabave kod nas . Koje on boje koristi zaista ne znam, niti mogu da provalim. A da ima neke slicnosti izmedju pozadina koje znam da su obojene sa bojama za beton i njegovih pozadinama, definiotivno nema slicnosti.:confused:
 
Bilo kakvim pozadinama od stiropora, stirodura i premazima po njemu nije mesto u akvarijumu, jer to nigde ne mozete da vidite kod ozbiljnog akvariste u svetu, a mislim da treba da se ugledamo na najbolje.
One se ubacuju u nedostatku ideja i umesnosti kod uredjivanja akvarijuma.

Posto je u akvaristici kod uredjenja odavno sve izmisljeno 99,9%, barem bi iz ugla nas amatera tako trebalo da izgleda, bolje je za pocetak okrenuti se kopiranju tudjih uspelih ideja, nego sopstvenoj improvizaciji koja je uvek losija.

Ako neko moze da napravi vestacku pozadinu koja izgleda efektnije od recimo ovoga sto je Rastaman slozio: http://www.aqua-art.org/forum/viewthread.php?forum_id=25&thread_id=479&rowstart=0 , ja cu prvi da pojedem sve ono kamenje koje je naslagao u taj akvarijum. :)

Hvala na paznji.
 
Coa , ovde je rec o pozadini od stiropora koja se ipak postavlja u akvarijume ne samo kod nas vec svugde u svetu(nailazio sam na neke americke sajtove gde se detaljno opusuje izrada ovakvih pozadina) E sada da li su to ozbiljni akvaristi ili neozbiljni, ne mozemo tako ubedljivo prokomentaristati da nisu. Pozadina od stiropora ako je radi dobar majstor , moze toliko verno da odslika prirodni ambijent da je to nemoguce otkriti samo pogledom prema akvarijumu . Covek koji ih radi trenutno, sve bolje i bolje to odradjuje. Ne znam da li si skoro imao prilike da vidis njegove pozadine ali zaista su veoma slicne Back to nature pozadinama.

Ako hoces moje licno misljenje sto se tice izrade tih pozadina, da li sam za prirodne ili vestacke materijale ,naravno da sam za prirodne ali isto tako nisam da se sve i svasta postasvlja. Isto tako jako sam strog po pitanju formiranja akvarijuma , za mene licno postoji samo biotopski akvarijumi, sve ostalo mi nije interesantno i ne zanima me toliko .
 
Pazi Fauna, nikako ne zelim da omalovazim neciji rad, naprotiv imam samo reci hvale za tvog prijatelja i slazem se da je umesan u svom poslu. Isto tako mogu da kazem, ako je vec neko odlucio da stavi takvu pozadinu u akvarijum BOLJE JE DA JE KUPI od njega nego da je sam pravi. Jer lose osmisljen akvarijum u kuci je veliko ruglo, koliko god moze da bude dobar ukras ako je dobro uredjen. Posto imam i cene tih proizvoda pa i tvog prijatelja, jos vise sam pri tome da se ljudi ne upustaju u sopstvenu izradu, vec da uzimaju od njega... ali...

Vidis, ti kazes da si strog po pitanju formiranja akvarijuma (mislim da si mislio na uredjenje?), a recimo na ovom sajtu, ali i na drugim domacim, skoro da nema nista o tehnikama uredjenja akvarijuma. Kao rezultat toga imamo barem 90% trash akvarijuma, pokazanih na forumima, medju kojima su da odmah kazem moje postavke od prosle godine.

I kako ce ljudi da skontaju cake kod uredjenja, ako ne vezbaju i ne isprobavaju svasta? Ako ti stavis pozadinu i cementiras je za to zadnje staklo, odmah si ogranicen trista posto. Za one koji ne zele da napreduju kod tog uredjenja, OK, ne mora se ni obazirati na ovaj post.

Sada kada pominjes da li je to sa pozadinama ozbiljno ili neozbiljno, u pravu si da ne mozemo ubedljivo da komentarisemo, ali zato ubedljivo mozemo da kazemo da znamo ko to moze. Siguran sam da su ti poznate sudije koje to rade, a i referenca bi bila najpoznatija svetska takmicenja pre svega ADA pa potom AGA. Pa Oliveru Knottu je bas zamereno na jednom AGA pozadina, koja je opet 1000% ispred ovih o kojima diskutujemo,a akvarijum od 4 cifara litara sa diskusima - mrak. Ako mi ne prihvatimo sugestije sudija i ako zazmurimo pred onime sto prolazi i ne prolazi na tim takmicenjima, onda ne mozemo ni da se pomerimo sa mrtve tacke.

Sto se diskusije o biotopskim akvarijumima tice, ja i ne znam pozdano sta se u akvaristici racuna kao biotop, a ako otvoris novu temu na temu Biotop, onda imam veliki set pitanja za tebe pa ti gledaj kako ces da se izvuces :)
 
Samo da naglasim ja nisma koristila betonske boje
vec akvarijumski malter preko koga sam nanosila akrilne boje neskodljive za ribe.

coa prvo pominjes neke trash akvarijume po tvom misljenju
to je ja bih rekla samo jedno skromno TVOJE misljenje
ja jos nisam upoznala akvaristu (bilo pocetnika ili nekog zestokog ) da ipak nije uzivao u onome sto stvara i cime se bavi.

Setam se naokolo po vise foruma ,izmedjuostalog i po par akvaristicarskih i iskreno grozno mi je kada se omalovazi na taj nacin neciji trud ili ukus.
Ljudi imaju razlicite ukuse,manje ili vise su upuceni u neko da kazem proracunato slaganje akvarijuma.
Ja sam tek sada pocela malo da citam i o tome i tim principima da slazem svoj akvarijum
ali iskreno
secam se jako dobro svog akvarijuma od 45l u kome sam imala nesto japanki ,sundjer filter i dve tri biljke ,stavljala kojesta ali mi je taj akvarijum svakoga dana prijao..bio mi je najdrazi tada....
i zasto kritikovati vise izgled.
pa ljudi moji svi mi se oblacimo drugacije samim tim ni akvarijume necemo uredjivati istim ukusom.
ja se eto kao nova ovde usudjujem da prokomentarisem to ali zaista se cesto preteruje.

treba obracati paznju na bitnije stvari od estetike ,to ostavimo vlasnicima i dajte savete onda kada su trazeni po pitanju izgleda...a tada se najcesce nacitam "to je stavr izbora ,zavaisi koje ces ribe,bilje itd"
Nekome se mozda dopada kosturska glava u akvarijumu ,ja se licno najezim ,ali ako njegovom oku to prija ,pa neka uziva....
izvinte sada na ovom izgovaranju svega sto mi je na dusi :mrgreen: