Prelivanje-zasto????

Mirka

Member
9 Decembar 2004
858
0
16
63
Beograd
Posle sredjivanja akvarijuma, ciscenje i pranja filtera i pumpe, sve je vraceno na svoje mesto i startovano kao i mnogo puta do tada. Sve je funkcionisalo kako treba, nivo vode u filteru i akvarijumu je bio ujednacen. Protok kao i do tada, prelivne cevi ociscene.... Nazalost preko noci je doslo do prelivanja vode iz filtera u akvarijum, i naravno dalje na pod :? Nije bilo listova koji bi zapusili prelivnu cev...

Posle saniranja posledica ponovo sam pokrenula pumpu i sve je bilo normalno. Nakon par sati problem se ponovio. Voda je krenula iz filtera u akvarijum i ....da ne spominjem tu baru i jos neke stvari koje idu uz takvu havariju. :cry: Nisam pronasla da je nesto zapusilo prelivnu cev ili sta drugo neobicno... Pumpa nije ispod nivoa dna akvarijuma vec u ravni sa njim (moglo bi se i reci malo podignuta u odnosu na njega). Zbog odsustva, a iz straha od ponovnog prelivanja, morala sam da iskljucim pumpu i filter stavim van funkcije. Posledica toga je pojava amonijaka u vodi, prvi put registrovana od kada je taj filter u funkciji.

Posto se plasim izlivanja, a pravi uzrok tome neznam, u dilemi sam sta da uradim. Ponovno iskljucivanje ne dolazi u obzir jer vec ima posledica predjasnjeg...Kako sad sve to ostaviti i mirno otici na spavanje ili na posao????
 
Jedini lek je neki elektronski sklop koji bi automatski iskljucivao pumpu ako voda dodje do kriticnog nivoa.

Takav sklop nije ni tesko ni skupo napraviti.

Problem je sto to tebi treba hitno, a to nije bas moguce odraditi u nekoliko narednih dana.
 
Mesecar, to je veoma dobra, a pre svega prakticna ideja. :D Ako je to moguce odraditi ja sam zainteresovana za tu spravicu.
Sada je u pitanju kontrola akvarijuma od nekih 70l vode, a uskoro, nadam se, i 200l. Da znam razlog tog izlivanja bilo bi lakse. Pokusala bih da ga otklonim i sve bi koliko toliko bilo u redu, mada rizik uvek postoji.
Nadam se da ovo nece ostati samo na predlogu... 8)
 
Ubio me Boga ako ja razumem tu tvoju postavku. Ako mozes skiciraj sve to kako izgleda pa da sve bude mnogo jasnije.

Ipak tu mi deluje da si ti profurala prvo pravilo spoljnog filtera a to je da sva moguca povratna voda iz filtera ne bi smela da prepuni akvarijum. Racunica kace da je celokupna zapremina akvarijuma suma zapremine vode u akvarijumu i vode u filteru. Ako tvoj akvarijum ima 100 l a filter 10 l onda zapremina vode u akvarijumu treba da je manje od 90 l.
Ovo moze da se koriguje ako se obezbede mere predostroznosti koje zaustavljaju vracanje vode u akvarijum kada padne na neki dati nivo. To se vrlo jednostavno uradi pomocu otvora koji prekinu napajanje pumpe usled uvlacenja vazduha ili kako je mesecar sugerisao a sto je malo komplikovanije jer zahteva dodatnu opremu.
 
Prvo koliko prelivnih cevi (iz aq u filter) imas, ako imas samo jednu - zasto nemas dve. Zasto nemas neku zastitu na samoj usisnoj cevi, mrezicu, najlon za pecanje ili slicno. Postavicu ti sliku spravice koju ja imam na cevi i posle koje mi se to vise nikad nije desilo.
Ne mora cev da zapusi list ili prljavstina neka, hoce koridorasi da udju u cevi, pa posle kad udje vazduh u cev oni se vrate u aq i glume da nemaju pojma sta se desilo. Isto vazi i za usnule skalare, telom zapuse protok vode nocu i mrzi ih da se pomere dok ne udje vazduh u cev i prekinu protok.
Evo slike moje restekice, na njoj ima na ulazu i mrezica od ukrstenog najlona za pecanje a sa strane ima proreze kroz koje moze da nastavi protok vode i kad se zalepi list, puz ili skalar :)
 
Ceo sistem funkcionise vec mesecima. Bez problema, osim kad je jedan otpali list nalegao na otvor vece prelivne cevi i umalo napravio polavu. Jedino sto nije bas po nekom pravilu je to sto je pumpa na nizem nivou nego sto bi morala biti, pa sa zakasnjenjem dolazi do prekida cirkulacije vode, odnosno isprazne se dve komore.

Eddie, postoje dve prelivne cevi. Jedna je ona manja plasticna koja se kupuje u radnjama a druga je ona sto si mi je ti licno poslao (bela , rebrasta)
:)
Na obe cevi su mrezice za komarce koje sprecavaju ama bas svaki upad stranog tela ili ribice u njih. Desavalo se da iz filtera zaluta zebrica u cev ali se vrati u filter tako da nije bilo problema. Mozda bi trebalo izbusiti i nekoliko rupa iznad mrezice na samoj cevi. Ako dodje do njenog zapusenja ne bi doslo do zastoja cirkulacije, kao sto si i sam naveo.

Ja zaista ne mogu da vidim razlog prelivanja. Pumpa je jednostavno izbacila vodu iz dve komore filtera (preko akvarijuma na pod :roll: ). Sve ukazuje da se prelivan cev nekako zapusila ili ostala bez vode (sa vazduhom). Ko je krivac, mozda nikada necu ni saznati. Od drugog prelivanja sve radi normalno, protok je u redu, nema kolebanja nivoa.
Bobane, osim ona dva mala nedostatka sve je odradjeno kako treba. Dokaz za to je dosadasnji bezprekoran rad. Prvi moj potez ce biti podizanje pumpe na neki visi nivo, da ne bi izbacila mnogo vode ako dodje do jos neke habvarije. I malo elektronike, dobra je za miran san 8)
 
Kada bih samo mogao da vidim svojim ocima tvoju postavku filtera, sve bi bilo lako... :D Ovako samo mogu da nagadjam sta je razlog tvog prelivanja akvarijuma.

Kada bi ti mogla da znas, da li ti filter preliva zbog prekida usisa prelivne cevi ili on postepeno zbog prejakog protoka pumpe izbaci svu vodu iz filtera?:roll: Mozda ne bi bilo lose da sve ponovo postavis i pokrenes pa kada si tu u kuci, pratis kako se sve to odigrava.

Moje misljenje tj. pretpostavka, da je u pitanju zapusena mrezica od komarnika koju si postavila na prelivnu cev.
Recimo, mozda ti neki otpali list u akvarijumu, zapusi odvod na tom delu gde je mrezica i kada pumpa prelije vodu iz filtera u akvarijum, tada usled tog prekida taj list koji je bio na mrezici otpadne jer nema vise potisa, a ti kada to pogledsas vidis da je sve ok kod tog usisa ali zapravo nije.

Postoji i mogucnost usporavanja protoka na usisu (zbog te mrezice), hocu reci zbog prejakog protoka pumpe usis ne moze da postigne odgovarajucu brzinu protoka. Ovde je resenje kao sto si i navela , busenje rupica na prelivnoj cevi iznad tih mrezica.

I na kraju razlog moze da lezi u nekoj ribi (Eddie je naveo kako ) pa se vremenom stvori vazdusni mehur koji prekida cirkulaciju u filteru.

Opet na kraju mogu samo reci , dok se vizuelno ne pogleda tesko je reci pravi razlog prelivanja akvarijuma. :wink:
 
Pa ako je sve kako treba onda nema drugog odgovora nego da je u cevi zaostao vazdug koji je pravio problema. Mislim da drugi razlog ne postoji.
Kada je taj vazduh istisnut iz prevoja cevi onda se sve stabilizovalo i tece normalnim i zeljenim tokom.
 
Misterija je resena. A onaj ko je sve to skrivio, parvio se lud...kao nista nezna. Jedan beli skalar je uhvacen kako drema na prelivnoj cevi sa tendencijom da opet prekine tok. :?

Koliko je udobno dremati u tom polozaju nemam pojma, ali sam preventive radi na tom mestu posadila nekoliko vecih biljaka...da mu takve ideje vise ne bi padale na pamet. Kada je Eddie to naveo kao moguc razlog prelivanja nije mi delovalo bas moguce i ozbiljno. Ipak... :roll:
 
heh interesantno

Najbolje od svih resenja je naravno da ukupna voda u filteru i u akv. ne prelazi zapreminu akvarijuma. Ali pazite sta s e meni desilo. JA sam imao kontra efekat. I kada bi sva voda iz filtera presla u akv. ( sto je nemoguce jer pumpa ne stoji na dnu filtera) voda bi dosla do sam e ivice stakla ali nebi jos mogla preliti. E sad filter je nesto nizi od akvarijuma ali ne mnogo. I jednom je nestalo struje pa s e desilo d a je iz akvarijuma voda tezila da se izjednaci s a nivoom u filteru sto je prirodno naravno tako da je doslo do prelivanja vod e iz filtera. Ali ne mnogo, mozd a jedan decilitar. E onda sam shvatio d a ne smijem bas prepunjavati akvarijum. Nij e bilo narocite polave osim sto je par mladih gupika prelilo van. na srecu sve su prezivjele ovu traumu.