Protok vode iz filtera u akvarijum i obrnuto

LordWereWolf

Member
19 Oktobar 2009
59
0
6
Kovačica
Problem je u tome što pumpa prebaci vodu iz filtera u akvarijum brže nego što se iz akvarijuma vrati u filter. Sad nisam siguran ali mislim da je problem u tome što cev koja vraća vodu iz AQ u filter, deo te cevi koja je u filteru ne ulazi mnogo u vodu vec samo oko 3 cm pa sam pomislio da je problem u tome jer sam negde čitao da mora ući dubčje u vodu da bi sve to funkcionisalo.
Taj problem sam rešio tako što sam u cev stavio sunđer i to je usporilo protok i taj problem je nestao ali brine da li to smeta pumpi tj. da li je neće pokvariti.
Ako je već neko imao ovakav problem kako je to rešio?
 
Postoje 3 moguca razloga za to. Ili je pumpa prejaka, ili treba da dodas jos neku prelivnu cev ili je filter zapusen. Verovatnoca problema je ovim redom kako je navedeno. Zato treba da kažes koliki je akvarijum i koliki je filter, koliko ulaznih cevi imas i kog precnika su, kao i kolikog je protoka pumpa. Onda ću da nacrtam dijagram sa integralnom funkcijom sa kojeg ćeš moći sve lepo da pročitaš :cool2:
Ti si filterom zagusio pumpu i opteretio je, pa tako ce i manje da služi, umesto 100 godina, jedno 56 :cool2:
 
Filter i AQ su novi a i sva filter masa je nova tako da nije zapušen i ima protok, pumpa je Atman At-102 (500l/h) nju sam smanjio na najmanje. Imam samo jednu prelivnu cev prečnika 10 mm (7mm je unutrašnji), tu sam i pomislio da je problem u ovome što imam samo jednu prelivnu cev ali sam mislio da i jedna može dostići potrebnu brzinu prebacivanja vode pa zbog toga više nisam razmišljao da je to problem. Danas sam već kupio 2 prelivne cevi jednu ću morati da isečem da bi produžio onu drugu jer su kratke (duže ne mogu da nađem) ali nisam hteo da ih sečem pre nego što pitam nekog iskusnijeg.
Ujutru ću je produžiti pa ću videti kakva će biti situacija.
 
Koliko sam razumeo filter je spoljni, stakleni, mozda si pomesao ulaznu i izlaznu komoru, probaj da zarotiras filter za 180 stepeni, ili da zamenis mesto pumpi i prelivnoj cevi.
A dve prelivne cevi su pozeljne i kada je sve OK da ne bi doslo do poplave ako jedna zacepi.
 
Pa nisam baš toliko glup da pomešam ulaznu i izlaznu komoru... :D
Dodao sam još jednu prelivnu cev ali ni to nije rešilo porblem, trenutno rešenje je to što sam u cev koja je na pumpi ugurao sunđer koji je usporio protok.

Razimšljao sam da ako stvim još jedan par cevi koje su većeg prečnika od cevi koje trenutno imam, međutim, nigde ne megu da nađem cevi većeg prečnika.
 
Probaj u nekoj prodavnici da nadješ slavinice koje regulišu protok i dolaze uz pojedine Atman modele, a možeš nešto i da nabudžiš sa slavinama za navodnjavanje, mada ti za tu pumpu trebaju još 2 cevi, znači ukupno 4, ukoliko ne želiš da regulišeš protok.

Slika Pa razmisli o onima u donjem desnom uglu, koštaju po 40ak dinara.
 
Pa nisam baš toliko glup da pomešam ulaznu i izlaznu komoru... :D

Ja sam pomesao kada sam prosli put cistio filter :sampion: valjam_se
Dolazilo je do velike razlike u nivoima vode u filteru i akvariumu, odnosno nesto slicno kao kod tebe, samo sto ti imas jos jacu pumpu.