Ptrebna mi je pomoc!!!

Milic

New Member
29 Januar 2009
8
0
1
Pozdrav svima. Od skoro sam ovde pa mi nije jos sve najjasnije na ovom sajtu ali je veoma zanimljiv pa cu verovatno nauciti sta se gde nalazi.
Imam sledeci problem pre dva dana sam formirao akvarijum od 100 litara, i u njemu ubacio sve novo i dobro oprano, ali mi je voda onako mlecna znaci nije mutna ali nije ni bistra onako dodje bela. Da li je to moguce zbog sinih morskih kamencica koje nisam prokuvao ali sam ih prao u jedno desetak voda.
Da li mi neko moze dati neki savet sta da radim i da li cu resiti problem ako zamenim npr. dve trecine vode.
Unapred zahvalan!!!
 
Pisali smo o tome puno, otkucaj "mutna voda" ili "bela voda" u rublici "trazi". Inace ta bela voda je posledica infuzorije i normalna je stvar kod novih akvarijuma. Morski pesak ili sljunak je prepun ostataka od skoljki i stena koje u sebi sadrze kalcijum koji ce se vremenom topiti u vodi. Od toga voda postaje "tvrda" To ne mora biti lose za ribe koje vole tvrdu vodu ali moze smetati ribama koje zive u mekoj vodi. Pre kupovine riba potrebno je da se informises kakva im je voda potrebna za zivot i prilagodis uslove u akvarijumu potrebama riba.
 
U aq imam uglavnom zivorotke GUPY, BLEKMOLI. nekoliko Tertri i 4 cistaca Koridoruse, i neku veliku ribicu piput zmije kojoj neznam ime. A veceras sam zamenio oko 80 litara vode pa cu videti kako ce se ponaseti u narednih nekoliko dana. u svakom slucaju hvala na savetu. Ako se bude javio opet isti problem onda stvarno neznam sta da radim izgleda da mi ne preostaje nista drugo nego da izvadim podlogu i dobro je prokuvam.
 
Nije od morskih kamencica, morski kamencici ti nece povecavati tvrdocu vode u meri koja je znacajna za bilo sta, hemijski gledano mogu ti pre koristiti nego stetiti. I naravno, kritika za zoopexa :bozic::bozic::bozic:

Velika je verovatnoca da podloga ne mora da se prokuvava. :hej:
 
Znam citao sam sto puta to sto Coa pise ali ipak mislim da je inertna podloga najbolja za akvarijum. Uvek se trudim da doteram parametre vode i uvek tu ima problema i sad posle svog tog truda staviti morske kamencice???
Za ciklide, zivorotke, ok moze samo da koristi, ali za neonke, diskuse, tetre koje zive u kiseloj vodi?
 
Sustina je da se mi slazemo da covek ne stavlja morske kamencice, samo sto se moj razlog iskljucivo odnosi na (ne)estetsku prirodu toga. :)

Trud je imaginacija druze zopex, Sizif se trudio uzalud, ali se i ja trudio izgleda uzalud posto ste vec citali sta sam pisao na tu temu :cool2:

Vi biste da izbegnete krecnjak tamo gde je najpotrebniji, a to je bas u akvarijumu sa diskusima, neonkama... naravno ako im pripremate jako meku vodu za ukrasni akvarijum. :) Ako se trudite da namestite parametre kako treba, necete moci da imate stabilan pH bez krecnjaka,a jako meka voda bez krecnjaka je garancija nestabilnom pH. Eksperimentalno sam utvrdio da velika kolicina mekog krecnjaka kao sto je siga (50-60kg) na 200 litara vode nebitno podigne kH (sa 3-4, na 4-5) u intervalu od 10 dana, ali bitno obezbedjuje stabilnost pH, bas na racun to malo rastvorenog krecnjaka. To je ekstreman slucaj niskog kH, posto 99,99% akvarista u Srbiji ne sipa takvu vodu u ukrasni akvarijum, a to je slucaj koji podstice vece rastvaranje krecnjaka, sto u drugim sisitemima nije slucaj. U tim akvarijumima su se usput sve ''kiselice'' koje sam drzao redovno mrestile (neonke, razbore...)

Treba da procitate tekst odavde da se upoznate sa znacenjem i znacajem pufera: http://www.beke.co.nz/forum/showthread.php?t=1381

i posebnu paznju da obratite na ovaj deo:

Da bi izbegli situacije kao u gornjem primeru mi treba da obezbedimo da je akvarijumska voda jedan dobar puferski sistem. Puferi su supstance ili smeše supstanci koji imaju sposobnost da vezuju protone i hidriksilne jone a da pri tome bitno ne menjaju reakciju njihovih rastvarača. Kao takvi oni imaju sposobnost da se odupru hemijskim promenama sredine. Jedan odličan pufer za akvaristiku je kalcijum karbonata.
Kalcijum karbonat ( CaCO3 ) je slabo rastvoran u vodi i kao takav neće bitno da utiče na sredinu. Pored toga, da bi se rastvorio, on mora prvo da se prevede u bikarbonatni oblik a ta reakcija može da se prikaže ovako:

CaCO3 + ( CO2 + H2O ⇔ H2CO3 ) ⇔ Ca(HCO3)2

Iz gornje formule jasno se vidi da će rastvoreni ugljendioksid da reaguje sa kalcijum karbonatom i da neće da dođe do velike oscilacije u promeni pH. Mnogo brža reakcija može da se postigne ako je kalcijum karbonat u praškastom ili zrnastom obliku jer se time dolazi do velike dodirne površine između ugljendioksida i kalcijum karbonata.
Važnost ovog procesa je velika jer je ugljendioksid uvek prisutan i mi ga jednostavno ne možemo da ga izbegnemo a on drastično menja vrednost pH vode. Njegovim prevođenjem u kalcijum bikarbonat mi smo neutralisali H3+ jone i odupreli se promeni pH vrednosti.


Ako i dalje imate nedoumice, najbolje je da otvorite novu temu, pa da diskutujemo dalje :hej:
 
Ma nema potrebe da otvaramo novu temu, ubedio si me 100% i shvatio sam da sam pogresio.
Drago mi je da po drugoj stvari imamo isto misljenje, a to je da morskim detaljima nema mesta u slatkovodnoj akvaristici.
Samo napred, kriticnom razmenom misljenja, svi dobijamo.
 
Treba da procitate tekst odavde da se upoznate sa znacenjem i znacajem pufera: http://www.beke.co.nz/forum/showthread.php?t=1381

i posebnu paznju da obratite na ovaj deo:

Jedan odličan pufer za akvaristiku je kalcijum karbonata.


Mozda je ovo prilika da dodam neko pojasnjenje u vezi ovako napisane gornje izjave.

Kalcijum karbonat nije pufer niti on to moze da bude. Pufersku sposobnost ima smesa kalcijum karbonata i vodenog rastvora ugljendioksida. S obzirom da je ugljendioksid uvek prisutan, mislim na nase akvaristicke uslove, onda moze da se prihvati gore navedena izjava.
Isto tako pufersu sposobnost ima smesa kalcijum karbonata i kalcijum bikarbonata. Kao sto se vidi ovde uvek mora da je prisutna slaba kiselina i njena konjugovana baza i samo u tom slucaju mi imamo pravi pufer. Naravno pufer moze da bude i u obrnutom smeru, slaba baza i njena konjugovana kiselina.
 
Malo sam prelista udzbenike iz hemije i shvati sta kazu i Coa i boban. Hemija mi nikad nije bila jaca strana nekako sam mnogo toga propustio, ali nikad nije kasno.
Imam jedan problem kh mi je uvek nizak i stalno moram da ga korigujem. Sad dodajem Serin, mineralo salt. Sad me interesuje neka preporuka sta bi jos moglo da se dodaje vodi za korekciju kh.
 
Odrzavanje te vrednosti pH postize se ili fosfatnim ili sulfatnim puferim. Sada je pitanje zasto ti zelis bas tako nizk pH jer od toga zavisi sta ces da koristis. Bez obzira na to oba ova pufera ce da povecaju KH a to je tebi cilj.
 
Tu je zanimljivo pitanje, da li je i kako moguce, odrzavati neki relativno nizak pH u akvarijumu ili koji je najnizi pH koji je moguce stabilizovati.

Gledajuci neke knjige, gde su ekspedicije isle u Juznu Ameriku, belezene su niske pH vrednosti i elektroprovodljivost od 10-ak mikrosimensa. Razumljivo je da je akvarijum vestacki zatvoren sistem u kome nije moguce imitirati vodeni tok kao u prirodi po hemijskim karakteristikama, ali koliko smo mi u mogucnosti da napravimo neke takve uslove bez oscilatornih sokova.

Sve me kopka, a u vezi ove price, gledajuci kod uvoznika kako je spremao vodu za prijem altuma, koliko je on u pravu sto je postupio ovako. 100% voda iz RO, mangro panjevi i Indian Almond Leaves, uz vrlo vrlo malo nekih minerala. Zavrsilo se tako sto altumi opet nisu preziveli iako su dosli u mnogo boljem stanju nego ranije sto sam zaticao.
 
Po mom iskustvu nije neophodno drzati kraljevske neonke, kao ni druge tetre u preterano mekoj vodi i pH ispod 7. Koliko sam imao problema sa obicnim neonkama (verovatno zbog lose nabavke ili ko zna ybog cega) toliko nisam imao nijedno uginuce sa kraljevskim i simulans neonkama, a nabavljao sam i one iz prirode i uzgojene.
Zopex, cime merite pH ?
 
Malo sam vise poceo da se bavim kraljevskim neonkama i dosta procitao o njima. Sad kad imam vise vremena resio sam da pokusam da ih izmrestim i sto je jos vaznije da odrzim mladj. Nista komercijalno, nego cisto mi se to javlja kao izazov.
Ph merim elektronskim ph metrom marke HANNA. Bazdrai se u tri tacke i davao sam ga drugaru koji radi u laboratoriji da ga proveri i pokazalo se da je dosta precizan i ne odstupa vise od 0.1.
Imam mali problem oko merenja ukupne tvrdoce vode, jer tri testa koje sam kupio nisu bili ispravni i tek cetvrti je pokazao rezultat. Postupio sam po uputstvu ali boja se nije menjala tako da pretpostavljam da su bili stari odnosno cuvani u neadekvatnim uslovima. Razmisljam o kupovini nekog elektronskom instrumenta za merenje tvrdoce pa bi mi svaka sugestija dobro dosla.
 
Mozes ti da odrzavas bilo koji pH bez problema sa fosfatima i sulfatima. Neke standardne vec gotove smese odrzavaju pH na 6.5, 7 i 7.5. Ako tebe ne tangiraju potencijalne alge onda koristi fosfatni pufer. To je smesa natrijum fosfata ( (NaH2PO4 + Na2HPO4) i u kombinaciji vise - manje ti dobijas tacno neki pH uz povecanje KH sto je i logicno jer je to puffer. To povecanje KH bas daje stabilnost pH. Igraj se malo sa time pa ces da vidis kako to ide. Nije to komplikovano ako mozes da nabavis te hemikalije. Sve ovo je pod znakom pitanja ako pravis poredjenje sa nekim parametrima iz prirode jer je normalno da voda u prirodi ne sadrzi toliko fosfata.

RO voda, panjevi i lisce za prijem novouvezenih riba. He he to je igrarija u hobi akvaristici.
 
Do sada sam vodu spremao na taj nacin sto mi je RO voda bila u sudu od 240 lit. Tu je stalno ukljucena potapajuca pumpa koja vodu pumpa kroz cev Fi 110 mm u kojoj je treset i tako na prirodan nacin zakiseljuje vodu. Uspeo sam da nadjem "?SERA MINERAL SALT" i mesavinom sa cesmovacom i ovom pripremljenom vodom dobijam kiselost koju sam naveo i kh 4. E sad vidim da kh pada pa stalno dodajem taj serin preparat. Probacu da nadjem te hemikalije koje si mi predlozio i da se malo igram.
 
E sad i ja da pitam za taj Seachem Acid Buffer
Kaze ovako:
"Acid Buffer™ is a non-phosphate buffer designed to lower pH and
buffer at acid pH where phosphates may pose a problem.
Alkaline Buffer™ is a non-phosphate buffer intended
to raise pH or buffer between 7.4 and 8.3. Used
together, they can achieve any target pH in the
range of 5.0 to 8.0. Seachem’s non-phosphate
buffers are designed for both soft and hard waters
and are ideal for planted tanks or those with persistent
algae problems. Competing non-phosphate
buffers use “hydrocarbonate” or “carbonic acid monosodium
salt”, in other words, sodium bicarbonate or baking soda. Seachem’s
Flourish™ and Flourish Tabs™ are both excellent products for adding
nutrients to stimulate the growth of freshwater plants without supporting
problem algae growth."

Shvatam da nema fosfata zbog algi.Ovaj drugi deo teksta bas nisam siguran da kapiram.
Bobane da li znas mozda sta sve ima :?: Da li su to bas te smese koje pminjes i da li ima sulfata ili jos necega sto bi nama bilo teze sami da ukombinujemo :?: