Raptistar i obična fluo cev (neonka) da li može kao privremeni rešenje.

LordWereWolf

Member
19 Oktobar 2009
59
0
6
Kovačica
Kupio sam držač za dve fluo cevi i prodavac mi je rekao da ima 2 prigušnice pa samim tim sam odlučio da za početak stavim samo jednu Raptistar a kasnije da kupim drugu. Međutim kad sam stigao kući otvorim taj držač i šta vidim, te dve neonke su vezane redno na samo jednu prigušnicu, samim tim da bi bilo kontakta i da bi fluo cevi radile tj. svetlile moraju se staviti obe.

Sad me zanima da li mogu staviti jednu Raptistar i jednu običnu fluo cev?

Problem je u tome što Raptistar su skupe a moj budžet za kupovinu nove opreme i popravljanje akvarijuma je sve manji i manji pa na kraju ako budem imao viška ili kad opet skupim pare kupio bi još jednu Raptistar a ovo bi ostavio kao privremeno rešenje.
 
Nisam bio siguran da li može jer sam mislio da ce raptistar izgubiti delovanje ako stavim i običnu.

Jedna neće biti dovoljna jer sam čitao da treba 2 puta po 18w, za početak biće samo jedna ali to će biti samo privremeno rešenje dok ne kupim i drugu.
 
Pročitao sam gomilu tekstova o kornjačama i negde piše da treba staviti samo Raptistar a negde piše da treba i Raptistar i Gro Lux.

Šta je bolje samo Raptistar ili Raptistar i Gro Lux?

Znam njhovu namenu Raptistar je prilagođen dnevnom svetlu prirodnog staništa a Gro Lux je protiv algi.
Sad ja mislim da je bolje staviti obe nego samo Raptistar jer ako Raptistar imitira dnevno svetlo ona će to prijati algama za rast.