Raspored zuba kod riba

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,599
326
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
U zavisnosti od nacina ishrane i vrste hrane kojom se hrane kod riba su razvijene razlicite forme zuba kao i njihov polozaj u ustima. Tu odma treba da se napomene da nemaju sve ribe razvijene zube na svim koscanim oplatama u ustima i to je povezana za specijalizacijom ishrane riba.

Po polozaju zuba u ustima riba mi ih delimo na sledeci nacin:

Gornji vilica

Premaxilla
Vomer
Maxilla
Palatine
Parasphenoid
Pterygoid

Donji vilica

Dentary
Glossohyal (jezicni)
Basibrancial


Po svojoj formi zubi mogu da se svrstaju u nekoliko grupa i to:

Incisiform - Zubi nalikom na nase prednje sekutice.

Canine - Zubi forme ocnjaka. (Odatle potice ona cuvena oznaka K-9 koja je poznata ljubiteljima pasa)

Villiform - Tanki zubi i u velikom broju, cetkastog oblika.

Spatulate - zubi koji su siroki, nalikuju spakli.

Conical - zubi kupastog oblika

Mnoge ribe imaju i "grlene" zube na pharynx kostima i ovi zubi su izrazeni izmedju ostalih i kod africkih ciklida a kod mnogih ciklida su imali presudnu ulogu u odredjivanju novih vrsta. Ti zubi mogu da budu kupastog, plocastog ili valjkastog oblika a mogu biti prisutni na ventral-noj, dorsol-noj ili na obe pharynx kosti. Ovi pharyngeal zubi radi svoje specificnosti zasluzuju svoju posebnu temu i bice reci i o tome.
 
Da bi sve ovo gore navedeno bolje razumeli u pomoc nam dolaze slike na kojima se jasno vidi taj raspored zuba. Na slikama je prikazan polozaj zuba a na jednom polozaju mogu da se nalaze i vise redova zuba. Sve to zavisi od nacina na koji se riba hrani.


gornja_vilica.jpg



donja_vilica.jpg
 
Bravo BObane! Sve je ovo objashnjeno i vishe nego shto nam je kao akvaristima hobistima potrebno. Ipak, ima nas radoznalih, pa bi ja josh malo da te gnjavim.
Iz slike gornje "vilice" ribe vidim jedan odredjen raspored zuba, a mene zanima raspored kosti maxille kod riba. Da li se leva i desna Maxilla spajaju kod riba isto kao i kod nas, hocu reci da li tako spojene chine jedan zubni luk, ili je to tako razdvojeno kao na slici (mada shvatam da slika pokazuje samo regione gde se pojavljuju odredjeni zubi) . I da li postoji Premaxilla kao nastavak maxillama, ili je to neki paralelni zubni "luk"?
 
Uglavnom su spojeni sto znaci da kod nekih vrsta postoji vidljivi razmak izmedju leve i desne premaxilla-e.

Ovde na slici moze da se vidi kako izgleda Premaxilla kod Aulonocara-e. Nazalost dok ovo pisem nemam drugi primer a i slika nije bas najbolja. Jutro je i ja slikam taj primer vec desetak puta i nikako da potrefim da bude kako valja.


DSC09408.jpg



Ove donje slike sam "maznuo" sa sajta http://www2.biology.ualberta.ca/jackson.hp/IWR/Content/Anatomy/Jaw_Mechanics/ gde lepo moze da se vidi zasto je sve to tako razdvojeno. Te kositi vilice na kojima su smesteni maxilla-rni zubi su mobilne.

nonprotractile.labelled.gif


nonprotractile.animated.gif


protractile.labelled.gif


protractile.animated.gif


Eto sve ovo moze bolje da se razume uz ovakve slicice :)