Ratoborne zebrice

Mirka

Member
9 Decembar 2004
858
0
16
63
Beograd
Pokusala sam da u zajednicki akvarijum (zivorotke i zebrice) ubacim male gupike (bas i nusu male) i sa zaprepascenjem videla da zebrice proganjaju male gupike-do unistenja. Nisu prestale sa progonom dok i poslednja gupika nije nestala :(
Bila sam uverenja da su zebrice miroljubiva vrsta ribica koja nije sklona ovkvom ponasanju a sada jednostavno neznam sta da mislim. Od ubacivanja ostalih malih gupika nema ni govora jer bi verovatno sve nestale.
Mozda je resenje da ih ubacim posle gasenja svetla? :?
 
Mirka , sigurno da je razlika u velicini imala uticaja izmedju tih zebrtica i malih guppy-a . Mozda je cak i zajednicki postor u akvarijumu sa brojem riba, imao uticaja. :? Dosta toga je moguce u tom slucaju .... :wink:
 
Doticne zebrice se ne srecu prvi put sa malim gupikama. Ponekad i ne izdvajam gupike u mrestilicu, pa nisu male ribice bile tako proganjane kao sto sam sada primetila. Uzgred bilo je tu i desetak bas malih ksifa koje niko nije dirao. Ksife nisu izdvajane, vec je njihovo "radjanje" desilo bas u akvarijumu. :roll:

I jos nesto.....

Da li bih mogla da izdvojim gupy muzjake u akvarijum sa skalarima (jos su mali i nisu nasilni) da bih sprecila parenje u istoj liniji? Bar na neko vreme.... :?:
 
Zebrice su ipak sarancici, a oni vaze za veoma halapljive ribice. Inace nisam primetio da su agresivne prema drugim ribama koje su iste velicine kao i zebrice.
 
Staro je pravilo u akvaristici '' da ne postoje dva ista akvarijuma '' ili '' ono to uspeva kod mene, nemora da zna?i da ?e uspeti kod tebi i obratno ''

ta sam hteo da kaem; deava se i tako neto Mirka. Naizgled mirne i neagresivne ribice odjednom postanu agresivne i ozlede ili ubiju nekog za kog smatraju da im je suparnik u borbi za ivotni prostor.

Takav je ivot :(
 
Staro je pravilo u akvaristici '' da ne postoje dva ista akvarijuma '' ili '' ono to uspeva kod mene, nemora da zna?i da ?e uspeti kod tebi i obratno ''

Apsolutno si u pravu.

Ja recimo nikad nisam imao tih problema a uvek sam imao bar po 5-6 zebrica u akvarijumu.
 
Citirano pravilo se moze i prosiriti:

...ne postoji i jedan isti akvarijum (vremenski) ili ono sto je uspevalo dosad ne mora da uspeva od sutra.... :lol: :lol: :)

Ni ja nisam dosad imala problema ali pojavio se problem... mora da nisu bile raspolozene za komunikaciju sa drugim vrstama....
kao sto je to postalo pravilo i medju ljudima i akvarisrima u poslednje vreme :roll: :?: mozda ima necega u vazduhu :shock: :shock: :shock:
 
hmmm...zaboravih a i vi...da li da selim one lepe gupi muzjake ili ne? Treset nije promenio hemizma vode, pa sto se tice nje, nece biti smetnje.
:roll:
 
Ako nastavimo da skupljamo takve vrste izreka, mogli bi napraviti svojevrstan '' Marfijev Zakon Akvaristike '' :lol:
 
@Mirka

Preseli muzjake slobodno, ne bi trebalo biti problema.
Pricam na osnovu mog iskustva ali opet ono gore pravilo :roll:
 
Hvala Bojane! :D
Posto pravila obicno postoje da bi se proveravala hajde da idemo dalje, pa mozda izmilim i jos neko za '' Marfijev Zakon Akvaristike '' by Buca :wink:
 
Uh Buco, nemoj biti tako strog prema sebi :roll:

Muzjaci su veceras preseljeni(posle gasenja svetla, za svaki slucaj) i videcemo kako ce se stvari odvijati.... :roll:
 
Pravilo da nema pravila.... muzjaci su imali "osisane"repove i vraceni su na staro mesto. Sto je sigurno, sigurno je :?
 
definitivno nema nikakvog pravila. ja sam imala jako agresivnu kolisu :twisted: . muzjak je ubio druga dva :cry: , a kad sam mu naizad nasla zanku ni prema njoj nije bio nista nezniji. proganjao je i druge vrste, corije, plekije, a ni puzevima nije ostao duzan. a kazu da su kolise miroljubive ribe. definitivno nema pravila.