Razlika izmedju ciklida i tropskih riba

DeMar

Member
4 Septembar 2006
36
0
6
Rijeka
www.mojakvarij.org
Dali mi netko moze objasniti sto detaljnije razliku ciklida i tropskih. Trenutno imam tropske reibe i razmisljam o tome da se pomalo prebacim na ciklide. Molim pomoc oko toga.
Hvala
 
Ovo pitanje je tako nejasno da ni sam neznam sta bi tu napisao.

Tropske ribe su ribe koje zive u tropskom podnevlju mada mi akvaristi kazemo i za neke suptropske ribe da su tropske. Ako pogledamo te tropske ribe koje nisu ciklidi vidi se da ih ima po celom svetu i da stanista u kojima su mogu da budu dijametralno razlicita. To znaci da ces da ih nadjes i u bistroj vodi kao i mutnoj, u kiseloj kao i baznoj, tvrdoj kao i mekoj itd. Skoro sve kombinacije koje zamislis udomljavaju neke tropske ribe. Naravno tu nemislim na neke ekstremne.

Sada o ciklidima. Ciklidi isto tako zive u tropskoj i u sabtropskoj sredini doduse vise su geografski ograniceni. Sa tog stanovista tvoje pitanje nema smisla. Znaci i ciklidi su tropske ribe. Ciklidi isto tako mogu da zive u razlicitim uslovima a sve zavise odakle poticu. Cak i podela kao africki ili americki ciklidi ne daje ti nista bolji uvid jer i jedni i drugi unutar svoje podele imaju razlicite uslove.

Razlika sto se tice karaktera isto tako ne moze da se opise. Ima mirnih ciklida kao i ne ciklida ali i obrnuto. Ko je agresivniji to je pitanje. Recimo pirana nije ciklid.

Eto kada sve ovo slozis onda vidis da je to toliko siroko pitanje da tu u stvari i nema odgovora.

Mislim da je bolje da se ti odlucis na neko uze podrucje ili jos bolje vrste pa da onda pravis neka poredjenja. Ovako je sve toliko uopsteno pa je i ovaj moj odgovor uopsten.
 
Pa ovako. Trenutno imam barbuse,molly,guppy,borca,udovica i tako slicne ribe u akvariju(ne ciklidi). Svi nesto spominju ciklide i zanima me koja je to razlika izmedju ciklida i mojih riba. Zasto su ciklidu bolji ili ne bolji. Razlog za prebacivanje izmedju mojih riba i ciklida. Jedino sto znam da ne mogu skupa.
 
Verovatno mislis na africke cilide, njih po forumima cesto a pogresno skraceno zovu samo "ciklidima". Ciklidi su velika porodica riba koje naseljavaju skoro sve kontinente, a u okviru porodice ima veliki broj vrsta koje su toliko razlicite da je svako uopstavanje pogresno. Evo ti jedan link pa ako znas engleski moze ti razjasniti dosta toga oko ciklida http://www.fishbase.org/Summary/FamilySummary.cfm?ID=349
Sto se tice africkih ciklida, uglavnom se pod tim podrazumevaju ribe iz jezera Malavi i Tanganjika. A oko prelaska na drzanje ovih riba mislim da si vec dao odgovor, obizrom da ih ne poznajes jos uvek nemoj ni razmisljati o njima. Kad budes ovladao terminima i osnovnim potrebama ovih riba mozes da pocnes da planiras akvarijum za njih.
To vazi za sve ribe, izbegavaj kupovinu riba o kojima ne znas nista. Kad vidis iskustva drugih, procitas dosta tekstova o nekim ribama i napravis dobar plan tek onda mozes da pocnes sa pravljenjem takvog akvarijuma.
 
DeMar stvarno je nemoguce da se daju takve neke generalne podele jer se ciklidi toliko razlikuju da je to tesko opisati.

Ti trebas da odlucis koje ciklide zelis da imas. Pre svega pogledaj koje ti ciklide mozes da nabavis jer je to nesto realno sto te prati i sta ne mozes da zaobidjes. Zatim sve zavisi od velicine akvarijuma koji posedujes.

Neka smernica bi bila na africke ciklide koji su dosta zastupljeni po prodavnicama. Dobro pogledaj sta tu ima i prouci narav tih ciklida. Dok su mali uglavnom se slazu ali kasnije dolazi do jurnjave i naravno gubitaka i zato obrati paznju do koje velicine porastu.

Druga opcija bi bila ciklidi iz Centralne i Juzne Amerike gde opet vazi pravilo koje sam naveo a to je pre svega velicina. Tu cak imas mogucnost da se opredelis na male ciklide kao sto je cockatoo i njemu slicni a to je bas lepi izbor.

Sto se tice mesanja to ljudi svasta mesaju i manje vise sve se to nekako kotrlja. Ako su ciklidi slicne velicine uglavnom respektuju jedan drugoga ali problem moze da nastane ako se mreste jer onda pokazuju dodatnu agresivnost. Eto vidis da ni tu nema pravila mada ako bi se ja odlucio da drzim ciklide onda bi to bila neka grupa iz nekog podnevlja a ne nabacano sa svih strana.

Mozda ti je ipak dobra opcija da se opredelis na africke jezerase pa tu da nadjes lepe primerke ciklida kao Copadichromis, Otopharynx i njuma slicni ciklidi. Veruj mi da se neces pokajati ako krenes sa njima a tesko ces da nadjes atraktivnije od njih lada su u punom svetlu.
 
Hvala ti na odgovoru.
Bas sam negdje na forumu vidio neku ribu zvanu green terror. Ona mi se ful svidja. Dali je ona iz africkih jezera ili??? Ako me imas jos cemu savjetovati, slobodno...
Slusam sve savjete...
Hvala!
 
DeMar, vec dobijas dobre odgovore, pa da se ne ubacujem u price koje ti Boban i Eddie ispricase...

Samo bih se osvrnuo na ovo: Svi nesto spominju ciklide i zanima me koja je to razlika izmedju ciklida i mojih riba. Zasto su ciklidu bolji ili ne bolji.

To je stvar licnih afiniteta. Dobro je kad akvarista uspesno proba najraznoraznije kombinacije/sisteme i izgradi svoj akvaristicki ukus.
Ociglednu ekspanziju ciklida dozivljavam kao plod dobrog marketinga, cestih hvalospevnih prica, postojanje specijalizovanih forumana nasem govornom podrucju... Nekad se mozda ostro ogradjujemo ili deklarisemo, pa tako npr. ja volim da kazem da je drzanje ciklida osakacena akvaristika ('ebes propagandu ako nema sabotera-kontrasa:p ), lisena od istinskih drazi kakve imaju biljni, dugacki akvarijumi sa ribama koje plivaju u jatu, primera radi.
Ne znam koliko si uspeo uverljivo da napravis okruzenje za ribe koje vec imas i da li su imale priliku da pokazu svu svoju lepotu. Npr. kombinacija koju si naveo nije bas skolski primer kako treba kombinovati. Zamisli npr. udovice, Gymnocorymbus ternetzi, (jos ako su u slajer formi, divota za videti) u jatu od 30 primerka, koje plivaju sa jos jednim jatom tetri, u akvarijumu dugackom metar i po. To su vec novi momenti u drzanju samo jedne vrste koju si naveo.
Eto, ne znam koliko si razumeo poentu mog obracanja, valjda nece da skodi... Uglavnom puno srece bilo sa ciklidima, bilo sa neciklidima...
 
Pa ako su ti dosadile ove druge ribe onda ce i cikidi i to mozda brze nego sto mislis. To pogotovo vazi ako se odlucis za neke vece ciklide. Meni bas ne bi bilo interesantno da imam dve velike ribe u nekom akvarijumu i tako da ih gledam duze vreme osim da sam bas zagrejan za neku vrstu i da zelim da sto vise proucim njeno ponasanje. Vise mi odgovara nesto manje gde ja mogu da dodajem, menjam itd i da na taj nacin razbijam to neko moguce zasicenje. Sve ovo zavisi od tvog interesovanja i zelje.
 
stvar je u tome sto sam kod brata malo promatrao ciklide i ful mi se svidjaju. Njihovi pokreti i ponasanje. Ne plivaju samo tako po akvariju kao ove moje lude ribe. Oni kad plivaju, onda ne plivaju bez razloga.
 
He he, kod tebe je familijarna zarazenost akvaristikom :)

Ako ti se ciklidi dopadaju onda nema razloga da ne osnujes jedan akvarijum sa ciklidima.

Ovo u vezi kretanja riba je stvar naseg afiniteta. Mnogi alvaristi nece da gaje ribe koje nepomicno stoje na jednom mesru jer se "nista ne desava" pa se odlucuju za pokretnije ribe. Kod tebe je suprotno, ti vise volis da su ribe mirnije. Na svu srecu tu imamo veliki izbor i svako moze da zadovolji svoju potrebu.