Razmnožavanje Gammarusa

LordWereWolf

Member
19 Oktobar 2009
59
0
6
Kovačica
Zanima da li je neko probao da razmnoži gammaruse u akvarijumu? Tražim po netu ali nigde nema, svi kažu da nisu stigli da se razmnože jer su ih ribe pojele. Zbog toga bi ja imao poseban akvarijum za razmnoavanje.
Uslove u prirodi u kakvim oni žive sam već našao, upoznao sam se i sa njihovom ishranom.
 
Izgleda da ces ti biti prvi.
Toga sam se i bojao...

Prvo me zanima gde se mogu nabaviti?
Gde god da je neko pisao o njima tj. da su sa ih davali ribicama, svi su rekli da su ih uzeli iz prirodnog staništa.
Sad je meni problem to što nigde u okolini nemam reku, ima samo neki kanal za navodnjavanje ali tamo ih 100% nema jer oni žive isključivo u čistoj vodi.

Ako neko zna nekog ko ih ima ili neko ko zna gde se mogu nabaviti neka napiše.
 
To neces naci, jer koliko je meni poznato niko ih ne razmnozava.Ima ih i u Dunavu. Sacekaj lepse vreme da mozes da zagazis, podignes kamen i uvek ih ima.
Zasto ne pokusas sa artemijom. Nije uopste tesko.
 
Zasto ne pokusas sa artemijom. Nije uopste tesko.

Zato sto je artemija jako sitna, odrasla artemija je velika oko 7-8mm a gammarus oko 15mm.
Posto ovo ne bi uzgajao za ribice vec za kornjače, a kornjačama je potrebano mnogo više hrane. Kasnije ovi gammarusi bi služili i kao hrna za ribice pošto u junu kad se završi škola pravim akvarijum sa živorotkama, akvarijum već imam od 52l koji sam nekad koristio za koranjače kad su bile male, sad imaju 5 puta veći akvarijum.

Ništa onda mi samo preostaje da čekam lepo vreme, okupim društvo, jedan sat vožnje i stižemo u Beograd pa pravac na Dunav.
Jel ima neko dobro mesto u Beogradu gde ih baš ima mnogo ili ih ima svuda?
 
Ništa onda mi samo preostaje da čekam lepo vreme, okupim društvo, jedan sat vožnje i stižemo u Beograd pa pravac na Dunav.
Jel ima neko dobro mesto u Beogradu gde ih baš ima mnogo ili ih ima svuda?

Ne znam za Dunav, ali u Rasinskom okrugu ih ima u svim rekama i potocima koji ne služe kao kanalizacija. Zapadna Morava, Rasina, Jastrebačka reka, Garski potok do industrijske zone, Vučački potok do ulaska u grad...
Podigneš prvi kamen u plićaku i eto Gamarusa.
 
Da osvezim temu...

Danas sam u jednom potoku u blizini placa iza Avale uhvatio 40tak gamarusa raznih velicina,od 0.5 do 2cm.Nisam siguran dali mogu da unesem neku zarazu u akvarijume sa ribama jer tamo gde sam ih pokupio nema 1000% riba ali ima zmija,zaba i punoglavaca zaba.
Prvo pitanje:
Dali zabe nose neke bolesti koje mogu da se prenesu na akvarijumske ribe,odnosno dali je rizican ovaj moj ulov?

Smestio sam ih u akvarijum od 30l baza je 30x40cm i napunio sam 3cm vode.E sad imam niz nedoumica kako da ih odrzim i naravno razmnozim.Citao sam da se hrane raznim otpadom-detritom,vole biljku potocarku itd....

Razmisljam da probam da im dajem male kolicine hrane za ribice kao i mulj od opranih sundjera iz filtera.Ali neznam dal je to pametno da ne narusim kvalitet vode u toliko maloj zapremini...

Ako ima neko neki predlog nek napise,pa da ispratimo ovaj pohod;).

Pre vise od mesec dana sam pokupio 6 gamarusa u istom tom potoku.Smesteni su u kantu od polikolora napunjeno vode oko 10l.Stavljen im je mali grumen zemlje i malo sveze trave.Menjana voda u nekoliko navrata po 5l....
Epilog:3komada su prezivela,ostali su verovatno uginuli i pojedeni.

Nadam se sa ovom novom turom da cu imati vise srece.
 
Nekog iskustva nemam ali pretpostavljam da im je potrebna cista protocna voda, jer po analogiji mozes ih naci u cistim vodama koje teku.
 
To mislim da ce mi biti najveci problem.Neznam koji im je okidac za razmnozavanje ako bi to nekako saznao sve bi posle lako odradio.
Hranjenje mislim da nije problem.Evo malo pre sam im bacio par zrna tetra diskusa, nisu jos pojeli al vidi se da ih pojedini veci primerci drze kao loptu i mlataraju nogicama kao kozice.:lol:

A pitanje:
Dali zabe nose neke bolesti koje mogu da se prenesu na akvarijumske ribe,odnosno dali je rizican ovaj moj ulov?
 
Zabe uglavnom mozes da drzis sa ribama naravno ako ribe nisu male.
Prenos bolesti je itekako moguc ali to neznaci da je pravilo. Recimo i zabe i ribe mogu da budu inficirane sa Aeromonas bakterijama i da ih prenesu jedni na druge. Sta vise mogu da ih prenesu i na nas same.
Mislim da rizik uvek postoji ali on nije nista manji od unosa novih riba u akvarijum. Zato ih smesti u poseban akvarijum, uostalom ti to i radis, pa ako je sve ok onda su sanse male da inficiras ribe.
 
To mislim da ce mi biti najveci problem.Neznam koji im je okidac za razmnozavanje ako bi to nekako saznao sve bi posle lako odradio.
Hranjenje mislim da nije problem.Evo malo pre sam im bacio par zrna tetra diskusa, nisu jos pojeli al vidi se da ih pojedini veci primerci drze kao loptu i mlataraju nogicama kao kozice.:lol:

"The factors known to regulate their occurrence and distribution are water velocity, temperature, composition of the substratum, liability of flood or drought, competition from other organisms (interspecific competition), predation and shade." kaže wiki, a ja bih dodao da treba biti sto cistija voda, i da imaju dosta hrane kako se ne bi medjusobno jeli. Možda par tura u par manjih posuda sa različitim temp., i uz obilje hrane.. Lišće mislim da bi bilo veliki plus i kao hrana i kao sklonište. Ako ih "nafatam" probat ću i ja.

Pozdrav
 
Neke promene:ubacio sam im malo javanske mahovine,kao skroviste i kao prirodnufiltraciju,zbog niskog nivoa vode za sad ne bih ubacio sundjer filter.

Tetra diskus su pojeli ali im necu davati za neko vreme jer ga sporo jedu,okrenucu se prirodi koliko mi mogucnosti dozvoljavaju.
Stavio sam im par listova poparenog zelja vidim da su napravili rupice na nekim mestima i da ih koriste i kao skloniste,videcemo za koliko ce ga pojesti.Stavio sam im pre 2 dana i malo mikro crva i enhritreja,koliko mogu da primetim nema vise crvica...

E sad moguci problemi:vidim da imam jedno 5-6 uginulih jedinki...ispraticu vremenom dal ce se taj broj povecavati pa da vidim da reagujem...

Primetio sam i 10tak oklopa izgleda da se presvlace kao i kozice:p.

Evo jednog kratkog teksta pa mozda ce nekom biti od pomoci:

http://www.torrens.org.uk/NatHist/Aqua/Gammarus.html
 
Evo posle nekih 15tak dana od donosenja u aq mogu da primetim da se razmnozavaju.Mali gamarusi velicine 1-2mm plivaju i kace se na staklo.Mala je to kolicina malih,(10-20kom koje sam primetio), sad videcemo posto su se adaptirali na uslove dali ce ih biti i za hranjenje ili ne.

Uneo sam male promene: podigao nivo vode na 20cm,ubacio sundjer filter,davao im bareno zelje i zelenu salatu,ostatke hrane od ancistrusa...
Cini mi se ipak da je potrebno vise sudova i veci prostor za neku ozbiljniju pricu,posto sam video u jednom textu na netu da godisnje od jedne zenke se moze ocekivati 50tak malih...

Inace prilicno zanimljiva zivuljka,iskreno mnogo mi je zanimljivije njih da posmatram nego ribe.Krecu se u svim polozajima,jedu skoro sve,teski za hvatanje mrezicom,cak i kad ih uhvatim u mrezicu i dignem van vode desavalo mi se da pobegnu...haos!:)
Davao sam par komada velicine oko 1cm ramirezima,jedva ih uhvatise,cak jedan gamarus je podigao kamen veci od sebe i zavukao se u podlogu.
 
Bajato, znam.. MArkisha, kako je dalje tekao ovaj poduhvat?

Kolega mi je malopre javio da je tokom vukenda u Dunavu nabasao na jedan komad gamarusa, i doneo ga kući. Sada nas obojicu zanima neki optimum uslova za održavanje ovog jednog komada u životu.
 
Eto i mene sa zakasljenjem....Taj poduhvat je davno napusten ima mozda i cele 2 godine,u trenutku kad sam sredjivao stan i premestao sve te akvarijume morao sa da ugasim tu pricu.Svakako nije ih tesko razmnozavati i nije ih tesko odrzati u zivotu.Posto se nalaze u potocima,rekama vole relativno hladniju vodu,cistu,punu kiseonika,a sto se tice ishrane za njima ne ostaje bukvalno nista...Sve sto moze da se pojede oni ce pojesti,nisu izbirljivi uopste vrlo su slicne kozicama po tom pitanju...

Ako se setim jos necega napisacu ovde...
 
  • Like
Reactions: CTale