renoviranje akvarija

bosman_tz

Member
13 Maj 2009
171
0
16
Tuzla
Molio bih sve one koji imaju iskustva oko lijepljenja akvarija da mi pomognu. Radi se o tome da sam dobio akvarij duzine 96,5 cm, visine 51,5, i sirine 40 cm (199L), ali mana je u tome sto moram mijenjati silikon zbog dotrajalosti. Staklo je debljine 10 milimetara.
Odem ja kod dvojice staklara i oni mi kazu da se ne moze cistiti silikon vec da se mora oduzeti po 5 cm stakla od coskova pa onda lijepiti na cisto staklo. Kazu da se silikon ne moze 100 % ocistiti i da poslije moze napraviti dosta problema.
Odem ja kod momka sto drzi pet shop i kaze da on moze skinuti silikon i zalijepiti akvarij bez oduzimanja stakla.
Sad molim one koji se zaista razumiju u ove stvari da me posavjetuju.
Hvala najljepsa !
 
Silikon se moze skinuti sa ziletom a to je jako mukotrpno i treba paziti da ne ostane ni trunka sto ipak moze lako da promakne. Ipak skoro svi tako skidaju.

Drugi nacin je sa specijalizovanim pastama-rastvaracima koji su toliko skupi da se nikako ne isplati a nisu nesto efikasni.

I treci nacin je toluolom koji ne znam da li se moze nabaviti slobodno , ni koliko kosta. Otrovan je.
 
Ja sam imao isto problema sa time pa sam ja polako počeo da čistim staklo sa žiletom i skalperom i na pola puta čišćenja (posle oko 3 sata rada) oštetim staklo pa reko ajde tu stranu ću da zamenim novom ali u toku čišćenja oštetio sam još jednu stranu a onda sam primetio da je jedna već prethodno oštećena a plus je i dno već bilo puklo zbog kojeg sam i počeo da ga rasklapam, pa sam se iznervirao vratio sam taj rasklopljen AQ na tavan odakle sam ga i uzeo (tamo je stajao oko 16-17 godina) i otisao kod staklorezca da naručim novi akarijum i baš juče mi je taj akvarijum stigao (dimenzije 95x50x50 (223 litara) staklo je 10mm i koštao je 95€)

Nov akvarijum nije skup ali ako ipak želiš da se zezaš sa time moraš da budeš jako pažljiv jer veoma lako može doći do oštećenja ivica tj. do malih pukotina koje kad napuniš AQ sa vodom mogu dovesti do najgoreg a to je pucanje stakla. Sad sve zavisi dali želiš da daš 100€ za AQ ili da rizikuješ da pukne. Ja sam bio mnogo pažljiv kad sam čistio ali ipak sam oštetio.
 
A sta mislite da ne odljepljujem stranice vec samo da skinem sloj silikona unutar akvarija i da samo prijedjem silikonom po coskovima koje sam kao sto rece prethodno ocistio od silikona ?
 
Druze Boban jel to znaci da je najbolje sve stranice akvarija odlijepiti zatim ocistiti silikon pa ponovo zalijepiti stranice akvarija i da odustanem od djelomicnog ciscenja silikona sa unutrasnjih coskova i ponovonog lijepljena na iste te coskove ?
 
Da to je najbolje resenje.

Vidi do pre par godina sam radio sa starim akvarijumima a neki su bili i do tridesetak godina u radu. Poceli su da popustaju a desavalo mi se da rukom izvucem ceo silikon kao da je akvarijum bio lepljen zvakacom gumom. Da sada netrazim slike da ti to pokazem kako je bilo.

Ponekada, silom prilika sam morao da preduzmem hitne mere i da uradim zakrpu "u hodu". Sve je to bio vrbov klin doduse posluzilo je nakratko. U sustini se svodilo na ciscenje i prelepljivanje.
Drugo je pitanje ako ti imas negde neki razmak, rupicu itd na spoju a vidis da je sve ok. Tada zakrpa moze da se odradi.
Ovo gore navedeno neznaci da je vek silikona toliki jer je koriscen silkon koji je bio raspoloziv u tom vremenu.

Eto tako, nozic u ruke i polako na posao. Bice bolje i za tebe i za tvoj akvarijum. Znas i sam kakav je Marfijev zakon. Poplava u stanu kada nisi kod kuce itd.